|
| Originaltitel: | Naan Kadavul |
|
| Regissör: | Bala |
| Utgivningsår: | 2009 |
|
Längd: | 165 min
|
| Antal betyg: | 1 betyg |
|
Betygsätt:
|
|
|
|
|
|
|
Om I Am God: En fader överger sin olycksbringande son Rudran i staden Kasi, såsom fyra spåmän har övertalat honom att göra. Fadern återvänder sedan 14 år senare och finner sin son, som nu övergått till att vara aghori och säger sig själv vara gud.
Filmen följer sedan en grupp deformerade och handikappade tiggare som med järnhand styrs av skurken Thandavan. När den blinda flickan Hamsavalli kidnappas för att slava åt honom blandas Rudran in, efter att hon har bett honom om hjälp. |
|
Liknande filmer |
|
|
| - Visa fler... |
|
|
|
|
Skådespelare: | Arya, Rajendran, Pooja Umashankar, Krishnamoorthy |
|
Manus: | Bala, Jayamohan |
|
|
|
Produktionsland: | Indien |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| Kommentarer om I Am God |
(1 st) |
| Skulle inte vilja påstå att filmen egentligen har någon specifik handling, utan följer istället ett flertal personers liv. Den växlar ständigt fokus men mest av allt spenderas tid på att dokumentera de handikappade tiggarnas liv, och den korrupta organisationen som styr över dem.
Hade kunnat kortas ned en bit, men den innehöll både stunder av komik, ångest och våld plus skön musik.
Ingenting för alla att se, men Aghorin var riktigt cool, och slagsmålsscenerna var underhållande. |
|
Till filmforum |
|
|
|
|
|
- Har inga recensioner
- Vill du tipsa dina vänner på facebook om den här filmen? Klicka här!
|