Recension av Slumdog Millionaire

Regissör: Danny Boyle
År: 2008
Till filminfo
Betygsätt:
Antal visningar (1198)    Forumdiskussion (0)
26/4 2009
Recenserad av Lenkan
J
amal är en fattig, föräldralös 18-åring som bor i slummen i Mumbai (Bombay). Han har lyckats få sitta i heta stolen i Indiens "vem vill bli miljonär" och har tagit sig nästan ända fram till det största priset på 20 miljoner rupier. Där tar programmet paus och Jamal blir arresterad för misstankar om fusk. Genom tortyr försöker de få fram hur han, en obetydlig kille från slummen, kan svaren på alla frågor som ställts. Jamal börjar berätta, fråga för fråga, hur han genom sin uppväxt har trillat över svaren.

Slumdog Millionaire var årets storvinsttagare på Oscarsgalan. Hela åtta Oscars lyckades den kamma hem, dessutom vann den en hel del priser på Golden Globe-galan. Och jag tycker att filmen är bra, men absolut inte så bra som den har framställts. När en film vinner pris efter pris så förväntar mig åtminstone jag en exceptionell film, en banbrytande och extraordinär film. Så jag hade nog lite för stora förväntningar. Jag kan inte kalla filmen för besvikelse eftersom den är obestridligt bra, men ändå... jag hade väntat mig mer.

Karaktärerna är trovärdiga och skådespelarna gör bra ifrån sig. Miljöerna är autentiska och känslan finns där. Vissa dialoger känns något krystade och ibland blir jag irriterad på att de indiska människorna talar engelska sinsemellan. Storyn fungerar, även om jag kände att det var ganska förutsägbart. Dessutom kände jag nog inte den empati det är meningen att man ska känna med Jamal och hans bror Salim hela tiden. Antagligen för att jag har sett värre lidande och för att jag visste att det skulle gå väl med Jamal hur än hans barndom såg ut.

Till syvende och sist så känner jag att det skulle ha varit en annorlunda film som vann alla de priser som den här vann. Det är fullt möjligt att ingen annan nominerad vad bättre, men jag har svårt att tro att detta faktiskt var 2008 års absolut bästa film. Den är inte nyskapande och inte överraskande och bringar ingenting nytt till filmindustrin (som en del av Boyles tidigare filmer gjort). Jag har sett det förut, i en annan tappning.

Filmen får en stark 3:a i betyg av mig, vore det inte för att slutet är alldeles för puttinuttigt och Hollywood-aktigt så hade den kanske räckt upp till en 4:a.

Recensera denna film själv (endast medlemmar)
Fler recensioner
Länkar
av samma film
wst 17 har röstat
BeforeYouDie 7 har röstat
Lenkan 8 har röstat
Fredrik83 14 har röstat
 
av Lenkan
Antichrist
 10 har röstat
The Crypt
 0 har röstat
The Horsemen
 3 har röstat
The Last House on the Left
 3 har röstat
Mirrors
 2 har röstat
Frontier(s)
 3 har röstat
Mum & Dad
 1 har röstat
Amusement
 1 har röstat
Martyrs
 15 har röstat
The Uninvited
 2 har röstat
 
Senaste recensioner
J. Edgar
1 har röstat
Tinker Tailor Soldier Spy
5 har röstat
Lars and the Real Girl
0 har röstat
Fifteen Minutes
0 har röstat
Tintins äventyr: Enhörningens hemlighet
3 har röstat
Horrible Bosses
2 har röstat
J. Edgar
0 har röstat
Moneyball
4 har röstat
Drive
1 har röstat
Shooter
0 har röstat
Catfish
5 har röstat
Polismördaren
6 har röstat
Vänner för livet
5 har röstat
Tinker Tailor Soldier Spy
7 har röstat
Happy Feet 2
1 har röstat
Tinker Tailor Soldier Spy
2 har röstat
Play
3 har röstat
Street Fighter
10 har röstat
Tintins äventyr: Enhörningens hemlighet
1 har röstat
Ed Wood
6 har röstat
 
Entertainity AB © 2000-2011 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök