Recension av Star Trek II: Khans vrede

Regissör: Nicholas Meyer
År: 1982
Till filminfo
Betygsätt:
Antal visningar (807)    Forumdiskussion (0)
8/9 2006
Recenserad av marfil
Filmen som räddade Star Trek från sig själv” som någon sagt. Ja, efter de metafysiska och storvulna utflykterna i första filmen "Star Trek: The Motion Picture" tog man nu i del två ett steg tillbaka och bytte ut allt: manusförfattare, producent, regissör och de gjorde ett jättebra jobb: man byggde en mindre, mer intim och mänskligare historia om åldrande, kärlek och hämnd. Den genetiskt manipulerade rymdskurken Khan flyr från sin exilplanet och jagar Kirk för att hämnas sin hustrus död. Det blir en spännande katt-och-råtta-lek där oddsen höjs genom att Kirks gamla flickvän Carol Marcus och hennes son David utvecklat en revolutionerande ”Genesis”-teknik som kan användas för att skapa liv på döda planeter, men också fungera som ett vapen. Khan får tag på Genesis, och det slutar med en magnifik rymdstrid, en envig mellan Kirk och Khan, där Kirk gör något så elegant att man förvånas över att det inte görs mer i rymdfilmer: han utnyttjar det faktum att rymden är ett tredimensionellt slagfält.

I Star Trek II tycker jag allt är på rätt plats: personkemin funkar perfekt mellan besättningsmännen och Kirk, Spock och McCoy grälar på det sätt som de ska göra. Khan är en formidabel fiende, minst lika smart som Kirk. Greppet att göra konflikten personlig höjer filmen skyhögt över föregångarna, och kanske är detta den bästa Star Trek-filmen av dem alla.

Man gjorde andra viktiga förändringar i den här filmen: istället för det grandiosa, myllrande forskningsskeppet som Enterprise framställs i förgångaren är det nu mer av ett militärt skepp: uniformer, titlar, jargong andas mycket mer flotta än akademi, och det passar ofantligt mycket bättre.

Visst känns en del gammalt idag, kanske framförallt Khans gäng med sina fönade hockeyfrissor och motorcykelkläder, men som helhet är detta en solid science-fiction-film.

En kommentar om slutet: för att ytterligare skruva upp oddsen slutar filmen med ett en av huvudpersonerna dör, även om man lämnar så många antydningar och trådar till att denne ska kunna återupplivas i en oundviklig del III att det nästan blir fånigt.

Recensera denna film själv (endast medlemmar)
Fler recensioner
Länkar
av samma film
marfil 6 har röstat
 
av marfil
Star Wars: Episod III - Mörkrets hämnd
 3 har röstat
Star Wars: Episod II - Klonerna anfaller
 3 har röstat
Star Wars: Episod I - Det mörka hotet
 13 har röstat
Jedins återkomst
 2 har röstat
Rymdimperiet slår tillbaka
 4 har röstat
Stjärnornas krig
 6 har röstat
Instängd
 22 har röstat
Serenity
 24 har röstat
Alien vs. Predator
 6 har röstat
Alien återuppstår
 6 har röstat
 
Senaste recensioner
Get the Gringo
1 har röstat
The Dictator
1 har röstat
The Avengers
0 har röstat
The Wicker Tree
1 har röstat
Saw V
0 har röstat
Spegel Spegel
0 har röstat
The Hunger Games
0 har röstat
Dagboken - Jag sökte dig och fann mitt hjärta
1 har röstat
Wrath of the Titans
0 har röstat
Norrmalmstorg
0 har röstat
Dark Shadows
1 har röstat
Safe House
1 har röstat
They Live
2 har röstat
Hopp
0 har röstat
Pale Rider
2 har röstat
Eden Lake
1 har röstat
Schakalen
0 har röstat
Masters of Horror - Imprint
1 har röstat
Clockwork Orange
0 har röstat
The Blair Witch Project
3 har röstat
 
Entertainity AB © 2000-2012 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök