Recension av Taken

Regissör: Pierre Morel
År: 2008
Till filminfo
Betygsätt:
Antal visningar (777)    Forumdiskussion (0)
16/3 2010
Recenserad av AddeColciago
L
uc Besson var en gång en garanti för riktigt bra film, men sen i slutet av 90-talet har den stämpeln blivit ordentligt kantstött. Vissa projekt har blivit rätt sköna (Taxi och Bandidas), medan andra blivit hemska (Transporter 2). Frågan är självklart hur stor roll han själv haft, men står han uppsatt som manusförfattare så utgår jag ifrån att så är fallet. Hans inblanding i Taken sträcker sig inte längre än till manusförfattare, som i och för sig är en väldigt viktig del av filmen.

Liam Neeson spelar en före detta säkerhetsagent som efter mycket tvivel släpper iväg sin dotter till Paris. Hans oro visar sig vara berättigad och han tvingas använda all sin yrkesskicklighet när hon blir kidnappad.

Det börjar riktigt bra med en sympatisk Neeson, som har det tufft med relationen till exfrun och hennes nya (stenrika) make. Hans stenhårda sida träder fram på riktigt när han på telefon upplever dotterns kidnappning. När han drar över Atlanten och börjar använda våld för att få fram information är det härligt att se hans ursinniga sida. Man delar hans ilska och det är härligt att se uslingarna åka på stryk. En del riktigt fina actionscener bjuds det dessutom på.

Det är någonstans när filmen förvandlas från en spännande räddningsaktion till en våldsam hämndrulle jag tappar intresset. Det känns som att till och med Neeson glömmer av vad han egentligen ska uträtta, då han är upptagen med att hojta fram oneliners titt som tätt. Folk dör som flugor och till och med en stackars oskyldig fru får en kula i armen.

Jag ska inte klaga på realism, men jag tycker den franska polisen tar det väldigt lugnt med tanke på all förödelse Neeson sprider omkring sig. Han får ingen svår väg, om man säger så.

Det är ändå en väldigt bra actionrökare som jag rekommenderar, men som inte på något sätt är unik.

Recensera denna film själv (endast medlemmar)
Fler recensioner
Länkar
av samma film
AddeColciago 4 har röstat
connya 14 har röstat
Rollywood 3 har röstat
zac2go 24 har röstat
 
av AddeColciago
The Expendables
 22 har röstat
The Visitor
 0 har röstat
Traffic
 0 har röstat
The Last Days of Lehman Brothers
 1 har röstat
Född den fjärde juli
 1 har röstat
Slå nollan till polisen
 1 har röstat
Dolt hot
 4 har röstat
Frankenstein
 1 har röstat
Spelaren
 3 har röstat
Shutter Island
 15 har röstat
 
Senaste recensioner
Tysta leken
0 har röstat
The Descendants
1 har röstat
Maximum Overdrive
0 har röstat
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
1 har röstat
Apornas planet: (R)evolution
0 har röstat
J. Edgar
1 har röstat
Tinker Tailor Soldier Spy
8 har röstat
Lars and the Real Girl
0 har röstat
Fifteen Minutes
0 har röstat
Tintins äventyr: Enhörningens hemlighet
3 har röstat
Horrible Bosses
2 har röstat
J. Edgar
0 har röstat
Moneyball
4 har röstat
Drive
1 har röstat
Shooter
0 har röstat
Catfish
5 har röstat
Polismördaren
6 har röstat
Vänner för livet
5 har röstat
Tinker Tailor Soldier Spy
8 har röstat
Happy Feet 2
1 har röstat
 
Entertainity AB © 2000-2011 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök