-
bild 1 / 5Enligt Bert utgör piratpartiet en grogrund för högerextremism.
Foto: Jonas Ekströmer/Scanpix
-
bild 2 / 5Rick Falkvinge lockar med vågade bilder om piraterna tar sig in i riksdagen.
Foto: Malin Hoelstad/SvD/Scanpix
-
bild 3 / 5
Enligt Federley saknar piratpartiets anklagelser grund.
Foto: Maja Suslin/Scanpix
-
bild 4 / 5
Partiets äldsta medlem, Gun "Farmor Gun" Svensson är tacksam för vad hon fått ut av partiet.
Foto: Leif R Jansson/Scanpix
-
bild 5 / 5
Men Jimmie Åkesson vill inte kommentera.
Foto: Drago Prvulovic/Scanpix
Piratpartiets valargument väcker ilska och skratt
Piratpartiet förklarar varför de ska få din röst. Och det är inte helt politiskt korrekta argument. Bert Karlsson bemöter argumenten med eftertryck.
En av anledningarna att rösta på piratpartiet är att "poliser ska skrika 'Boom headshot!!' när de skjuter en skurk."
Piratpartiets lista på argument är lång och okonventionell. Nyheter24 listar några av godbitarna - och de bästa svaren. Expolitikern Bert Karlsson bryter ned piratpartiets argumentation:
Pp:s argument för att rösta på dem: "För att Bert Karlsson kommer få hjärnblödning."
– Ja det får jag! säger skivbolagschefen till Nyheter24 när han får höra om piraternas argument.
– Det är de här man ska stoppa istället för sd. De här är ju mycket farligare.
Bert Karlsson menar att piratpartiet egentligen är ute efter att forma om en generation.
– Det är ju hela idén med Pirate Bay. Att locka in ungarna med godis och gratis musik och sen göra dem till extremister. Det finns ju ingen som granskar de här, säger han.
Enligt honom är det en riktig högoddsare att piratpartiet skulle ta sig in i riksdagen.
– Det går inte att starta partier såhär, sd har ju hållit på i många många år. Nej, de har ingen chans. De har inte ens ett partiprogram. Det är som att tro på jultomen, säger mannen som tillsammans med greve Ian Wachmeister lyckades få in Ny demokrati i riksdagen 1991.
Två andra piratargument för att man ska rösta på dem är att "du inte orkar sätta dig in i sd:s fyra frågor" och "att du hatar sd och inte vill se dem i vågmästarställning i höst".
Men Jimmie Åkesson, partiledare för sverigedemokraterna, är inte intresserad av att bemöta argumenten, enligt partiets pressekreterare Martin Kinnunen.
Enligt piratpartiet är förkärleken för naket också en anledning att rösta på dem:
"För att se alla knäppa "vi vann"-foton som kommer när pp vunnit något val (minns halvnakna bilderna på Christian Engström och Rick Falkvinge efter EU-valsvinsten)."
Något Rick Falkvinge, pp:s partiledare, ställer sig tveksam till:
– Ska jag verkligen kommentera det här? Vad ska mina arbetskamrater säga? Men jag kan garantera att du kommer få några av de häftigaste festbilderna som någonsin tagits på en valvaka, säger han till Nyheter24 och fortsätter:
– Med tanke på att EU-valsvakan fick journalister att tappa hakan – att de inte ens hade sinnesnärvaro att publicera nåt – så får väljarna använda sin fantasi fritt.
Rick syftar på uppvisningen som han och Christian Engström, vice ordförande, bjöd på när de gick loss med varsin lila piska på scenen. Spektaklet togs då upp av Expressen.
Sadofajten finns inte med, men visst kan piraterna fira?
En del av argumentationen riktar sig mot en centerpolitikers påstådda opålitlighet: "För att Federley kommer att byta åsikt – igen."
Men Fredrick Federley vill inte kännas vid påståendet.
– De som menar att jag har ändrat åsikt har fel uppfattning eller så har de inte läst på, säger Fredrick Federley (c) till Nyheter24.
Piraterna syftar på Fredricks ambivalens i omröstningarna om FRA- och Ipredlagarna. Många påstod då att han talade emot trots att han röstade för.
– Jag tror att de blir glada när min bok kommer ut första september och de får reda på vad som egentligen hände.
Fredrick menar att han hade varit tydlig med vilka förändringar i lagen som krävdes för att han skulle rösta ja, och att det var först när han var tillfreds som godkännandet kom.
– Men det är ju kul att de kan samla poäng på nåt. De har inte så mycket annat att samla poäng på för de har ju byggt hela grejen på en illusion om vad jag sagt och gjort, säger riksdagsledamoten.
Nästa argument kretsar kring partiets äldsta valbara kandidat: Gun Svensson.
"För Farmor Guns skull! (Fast det här känns ju alldeles jätte-PK! Inte om du uttalar hennes namn på engelska. Ah. Tänkte inte på det..) Do it for grandma Gun!"
Den 72-åriga bloggaren Gun Svensson själv är road av att vara omnämnd.
– Jag gör det jag gjorde när jag läste det - jag skrattar, säger hon till Nyheter24 och fortsätter:
– Det är ju klart att det är rart. Det är väldigt rart.
Hon är väldigt tacksam till "ungdomarna" i partiet för att de har omvänt henne från en fördumsfull tant till en upplyst bloggare.
– Många ser internet som en kloak, med jämmer och elände. Den bilden ställer jag inte alls upp på längre, säger hon.
Hon tror också att hon har goda chanser i valet.
– Just nu känner jag bara att jag blir ännu mer taggad av till exempel valbarometrar och så vidare. Där är det ju inte möjligt att vara piratpartist ens om man vill.
Listan på argument fortsätter, kolla in hela listan här.
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
-
Haha, finns det verkligen folk som tog den seriöst?
3/12 2010 av Anon Anmäl Svara -
Av någon anledning så är jag övertygad om att hade Bert Karlsson varit 20 år idag, så hade han varit den mest inbitna och övertygade piraten.
2/9 2010 av Dennis Nilsson Anmäl Svara
Dagens Bert Karlsson borde ta tills ig följande citat av Tage Danielsson: "Om man vägrar se bakåt och inte vågar se framåt, så måste man se upp." -
oerhört komiskt att folk tog denna lista seriöst :P
1/9 2010 av Petrus Anmäl Svara
och nej den är inget officiellt dokument ifrån PP det var bara något som någon skrev på piratepad när de hade tråkigt -
Tillåt mig garva.
1/9 2010 av Patrik Anmäl Svara
Det var ingen som förstod att sidan på PiratePad A) skrivs av vem som helst, t.o.m. Bert Karlsson kan plottra och B) den är ett skämt. -
Vilken härlig sneseglare Bert är. Han har garanterat inte koll på PP och att det faktiskt finns substans.
6/8 2010 av Fredrik Anmäl Svara
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Juridiska hot mot TPB - vi har hela listan
The Pirate Bay (TPB) har sammanställt en lista över samtliga juridiska hot som riktas mot fildelningsnätverket. Nyheter... -
Rick Falkvinge årets it-person
Piratpartiledaren har fått Guldmusen. -
Interna stridigheter sliter sönder piraterna
Toppnamnet Christian Engström blev inte nominerad till styrelsen och partiet är drabbat av inre slitningar. Samtidigt s... -
Piratbyrån läggs ner
"Allt har sin tid."
Besökarnas kommentarer
- vikket trams,ingen Sd företrädare skulle slåss i en debatt för att få sin vilja fram,därimot försvara säj mot våldsamma angripare om de blir nöd och apsolut tvungen för att rädda sin egen hälsa...allt annat är bara dravel. Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola
- Av alla partier så är det bara sverigedemokraterna som bråkar. Partiet är inget vidare Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola
-
@ 2/9 2010
Det var knappast SD som började bråka.. tror man det är man nog bra dum. Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola - vilka är det som bor i dem bidragsberoende förorterna? 100.000 om året och så gasar M på i en med ´MP så det blir ännu flummigare och "anhöriga" skall in, jodå inga lägenheter till dem som är svenskar men till andra finns det alltid på nåt sätt nånstans att på, kääns mer och mer som att det spelar det ingen roll vad som än händer så kan det inte bero på att man tagit in otroligt många fler än Sverige klarar av, bostäder finns inte, men det hade efunnits om inte allt skulle fått ta sån sjuka proportioner att allt och alla ser det sjuka utom eliten som älskar att framstå som humana mot alla utom svenskarna, vi skall bara hålla käft å betala. så nu får vi bygga utan helvete eller så forsätter allt att krackelera vidare tills allt är oåterkallerligt. är det konstigt on man anser att SD har då fanimig rätt, nu får det vara nog bra länge, satsa på sverige och svenskarna, det är väl vårt land? osh ven skall betala bostadkris med att köpa insatser om dem nu kan fp lån jo svenskarna för bluutan blääh frän määhäistanhar jü "VIP" vägen in före oss. Varför har ungdomar ingenstans att bo?
- Att vara politiker är inget jobb, utan ett förtroendeuppdrag ifrån medborgarna Bodström: Jag hade kunnat förlora jobbet på grund av FRA-lagen
-
Earth hour kan man tycka vad som helst om, men det visar iallafall att människorna i världen vill bry sig om världen som vi lever i.
Att vi sen har politiker som inte kan kan komma överens om i praktiken någonting, visar ju bara att vårt engagement är viktigare än någonsin tidigare.
Tyvärr så koncentreras intresset till ett problem i taget, bara för att det är svårt, för att inte säga omöjligt att ta till sig helheten, hur djupt i skiten vi här på jorden verkligen sitter.
Allt som visar att vi bryr oss om är bra och allt som visar att vi struntar i vad som sker är är förkastligt för att inte säga livsfarligt för oss och för kommande generationer...
BRY ER OM ISTÄLLET FÖR ATT KRITISERA, bara för att man inte är enig om en sak innebär inte att motparten har fel om allting!!
Man kan inte göra allt på en gång, men man kan göra en sak i taget och ändå komma i mål! "Earth Hour- ett jippo och ett skämt" -
Folk måste ju vara helt satans tokiga, Jag är själv ägare till en kanon mysig Dogo argentino som inte ens vet hur man vaktar, kommer det inte nya främmande människor springar han fram och ska hälsa o vara till lags.
Enligt SKKs statestik för 2011 så utfördes flest attacker på andra hunder av LABRADORER medans SHÄFERN stog för flest attacker mot människor.
Vad är det för fel på politiker? Mats Odell: "Totalförbjud kamphundar" - ...sa storebror Bodström samtidigt som la fram Datalagringsdirektivet. Bodström: Jag hade kunnat förlora jobbet på grund av FRA-lagen
- Att FP tillåter kommuner driva fritids med barngrupper mellan 65-75 barn, (vilket är vanligt) är ett grovt övergrepp på våra barn. FP talar om att antal barn inte är av betydelse, utan det handlar om "innehåll"!!! Hur ska pedagoger utföra bra pedagogik, när de inte har tid till den basala omsorgen som en små sexåringar behöver? Hur ska de vara kreativa pedagoger när de ej har tid att se "vem är du". Barnen är individer liksom vi vuxna!! Menar FP att det räcker att vi vuxna förebilder "köper oss fria" från relationen, med pedagogiskt material? Det är det ända budskap jag hör. Så jag vädjar till Er Rödgröna att fortsätt att kämpa för våra barn och vår framtid. Men ni MÅSTE profilera Er bättre med era budskap!!! Rödgröna lovar mindre barngrupper på fritids
- Björn af Kleen: Legitimerar, heter det. Adeln vid bröllopsbordet vill inte se Victoria bli drottning
-
Björn av Kleen som själv innerligt när en girig önskan om att få vara adlig men så är han icke alls, torde väl knappast vara en kunskapsbank i denna uppenbara gissningslek han broderar sig in uti.
Hans insikter uti adeln är lika med noll.
Pojken är en bonnkanin och icke mer ! Adeln vid bröllopsbordet vill inte se Victoria bli drottning - heja heja sd Sverigedemokraterna anmäler reklamfilm till JK
- Och N24 är ju inte direkt bra på att ge balanserade nyheter lol S-politikern vill legalisera incest
- Ni som kommenterar; kom ihåg att nyheten är väldigt kort. Det ligger säkert en större diskussion bakom det här. Om man är liberal så borde man ju inte egentligen vilja straffa två vuxna människor som vill ha sex. Att skaffa barn däremot, det är en annan sak. S-politikern vill legalisera incest
-
Göteborgsprotest mot ACTA
http://www.facebook.com/events/243895365687129/ Hård kritik mot Acta - Varför envisas svensk media med att påstå att MR. ÄR REKTOR FÖR MADRIDS HÖGSKOLAN?? Var finns den? Snälla, gör en bättre research innan ni skriver något! Mauricio Rojas förespråkar burkaförbud
- Vad kan egentligen en 16-åring lära resten av befolkningen om någonting? Fröken ifråga är en snorunge som inte blivit torr bakom öronen än. Pinsamt att media intresserar sig för vad en "bloggare" anser. Paow talar ut om stödet till sverigedemokraterna
- Caroline Szyber är ju judinna och sionist, bl a aktiv i krigshetsen mot Iran. Att hon förespråkar massinvandring till Sverige men stödjer ett judiskt Israel är det vanliga hos hennes likasinnade. 9. Caroline Szyber
- Erik har alltid drömt om att bli en smart businessman, som tjänar massor med stålar utan att bry sig om hur. Redan som liten ville han jobba med reklam. 2. Erik Ullenhag
- Ärligt talat har jag bara en sak att säga! Håll käften stängd om åsikten kring ifall Betnér är en bra komiker. Det är individuellt om man tycker han är en skön komiker, själv skrattar jag röven av mig när jag lyssnar på honom, han kan säga vad som helst och få mig att skratta. Så spika igen käften stängd när du anser att Betnér är en dålig komiker... Fredrik Strage: Magnus Betnér borde bli politiker
- Det finns sajter på Internet där man har räknat fram vid vilket årtal muslimerna övergår till att bli en majoritet i en rad europeiska länder. Och då kan de rösta igenom vilka medeltida lagar som helst. Gruppen AFA, som polisen och SÄPO har märkligt svårt att få bukt med, har medlemmar med polisregister som skulle bli meterlånga om de printades ut. Det är rån, stöld, misshandel, övergrepp i rättssak - och naturligtvis, narkotikabrott. Men det gör ju intenting, för de kämpar ju för "den goda sidan". Att de ständigt bryter mot en mängd lagar, allvarligast vår grundlag, det kvittar. Man ska alltså totalt strunta i demokratiska rättigheter för att kämpa för demokratin! Är de som tycker så dumma från födseln, har stekt sin hjärna med knark, eller rent av lobotomerade? 51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
- ALLTSÅ har de under sin uppväxt lärt sig kvinnoförakt, våldsbetende, tjuvaktighet, förstörelselusta och allmänt förakt för lagen och rättsväsendet AV SINA FÖRÄLDRAR som en del i sin uppfostran! Överföring av kultur från generation till generation. "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
-
"? Islam uppmuntrar till pedofili, ta till exempel profeten Muhammed. När han var 51 år så gifte han sig med en sex-årig flicka som hette Aisha"
Okej...? Och det här får inte påpekas, eller hur ska jag tolka det?
51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen -
Allt man behöver göra är att nämna ordet "högerextremism" i en form eller annan så är man hemma.
Berätta istället sakligt och noggrant för läsarna vad som ligger i detta begrepp och låt läsarna bilda sig en egen uppfattning om tex Nationaldemokraterna.
Den här stämplingen och skrämseltaktiken fungerar inte längre. 51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen -
Det spelar ju ingen som helst roll om det finns någon sanning i det Karlsen säger.
Även faktaunderstödda påståenden tolereras inte i Sverige - om det är kring ett tabubelagt ämne. "Invandrare präglas av en aggressiv gen" - Sjukt är min kommentar. Man ska inte tillåta detta. Genetiska förändringar förstärks. S-politikern vill legalisera incest
-
Om Socialdemokraterna stödjer incest,
vad blir då nästa steg i deras politik,
att legalisera våldtäkter och sexuellt missbruk av barn över 2 månader gamla?
S-politikern vill legalisera incest
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!