• Kultur är en rättighet och har ett värde i sig, säger Lars Ohly och de rödgröna

    Foto: Janerik Henriksson/Scanpix

Rödgrönt utspel: Folk måste få betalt för vad de skapat

ALMEDALEN. Miljöpartiet och vänsterpartiet har tidigare förespråkat en mer liberal politik kring fildelning. Men nu är de rödgröna överens om att det viktigaste är att upphovsrättsinnehavare ska få betalt.

På Almedalsbiblioteket i Visby presenterade de rödgröna partiledarna sin gemensamma kulturpolitik.

– Kultur är en rättighet men för många också en lyx. Kulturen har ett värde i sig som får individerna och samhället och demokratin att växa, sa Mona Sahlin (s) och Lars Ohly (v).

De rödgröna kommer att skjuta till en miljard kronor till kulturen genom att bland annat införa maxtaxa på kulturskolan och musikskolan, stödja barn- och ungdomskultur, återinföra den fria entrén på museer samt öka stödet till fria kulturutövare.

Man kommer även göra en stor satsning på att göra kulturarvet mer tillgängligt genom en omfattande digitalisering av musik, litteratur och museisamlingar med mera.

– Digitaliseringen är också ett bra verktyg för att upphovsrättsinnehavare får betalt för vad de skapar, sa Maria Wetterstrand (mp).

– Regeringens kulturpolitik har varit att sänka skatter. Vi måste göra det lättare att vara kulturskapare genom att förenkla a-kassan, minska kostnaderna samt stärka inkomstgarantierna för de främsta konstnärerna, sa Peter Eriksson (mp).

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Hm, att vara kulturarbetare innebär alltså enligt de rödgröna att ha ett större behov av a-kassa än andra? Låter sjukt!

    12/7 2010 av Anmäl Svara
  • Bengt Svensson, alla skattebetalare har fått betala för att höginkomstagare ska få ännu mer pengar i plånboken genom att vi har sålt ut statliga bolag osv så kom inte o gnäll om att du fr betala kultur. ja gillar inte sport men får fortfarande betala för att annat folk kan utöva det. egoistiskt tankesätt är vad du har!!

    10/7 2010 av mike Anmäl Svara
  • De rödgröna kommer att låta mig betala kulturskola, musikskola, barn- och ungdomskultur, fria kulturutövare och entrén på museer oavsett om jag är konsument av kultur eller ej. Skärp er nu va?

    9/7 2010 av Bengt Svensson Anmäl Svara
  • De rödgröna kommer att låta mig betala kulturskola, musikskola, barn- och ungdomskultur, fria kulturutövare och entrén på museer oavsett om jag är konsument av kultur eller ej. Skärp er nu va?

    9/7 2010 av Bengt Svensson Anmäl Svara
  • Lagstifta inte bort friheten att göra det möjligt för oss musiker att kunna sprida vår musik fritt på nätet! OM jag vill ha betalt är det väl upp till mig...

    9/7 2010 av André Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • vikket trams,ingen Sd företrädare skulle slåss i en debatt för att få sin vilja fram,därimot försvara säj mot våldsamma angripare om de blir nöd och apsolut tvungen för att rädda sin egen hälsa...allt annat är bara dravel. mike om  Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola
  • Av alla partier så är det bara sverigedemokraterna som bråkar. Partiet är inget vidare petter om  Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola
  • @ 2/9 2010
    Det var knappast SD som började bråka.. tror man det är man nog bra dum.
    om  Bråk utbröt när sverigedemokraterna besökte skola
  • vilka är det som bor i dem bidragsberoende förorterna? 100.000 om året och så gasar M på i en med ´MP så det blir ännu flummigare och "anhöriga" skall in, jodå inga lägenheter till dem som är svenskar men till andra finns det alltid på nåt sätt nånstans att på, kääns mer och mer som att det spelar det ingen roll vad som än händer så kan det inte bero på att man tagit in otroligt många fler än Sverige klarar av, bostäder finns inte, men det hade efunnits om inte allt skulle fått ta sån sjuka proportioner att allt och alla ser det sjuka utom eliten som älskar att framstå som humana mot alla utom svenskarna, vi skall bara hålla käft å betala. så nu får vi bygga utan helvete eller så forsätter allt att krackelera vidare tills allt är oåterkallerligt. är det konstigt on man anser att SD har då fanimig rätt, nu får det vara nog bra länge, satsa på sverige och svenskarna, det är väl vårt land? osh ven skall betala bostadkris med att köpa insatser om dem nu kan fp lån jo svenskarna för bluutan blääh frän määhäistanhar jü "VIP" vägen in före oss. ue om  Varför har ungdomar ingenstans att bo?
  • Att vara politiker är inget jobb, utan ett förtroendeuppdrag ifrån medborgarna Gunnar om  Bodström: Jag hade kunnat förlora jobbet på grund av FRA-lagen
  • Earth hour kan man tycka vad som helst om, men det visar iallafall att människorna i världen vill bry sig om världen som vi lever i.

    Att vi sen har politiker som inte kan kan komma överens om i praktiken någonting, visar ju bara att vårt engagement är viktigare än någonsin tidigare.

    Tyvärr så koncentreras intresset till ett problem i taget, bara för att det är svårt, för att inte säga omöjligt att ta till sig helheten, hur djupt i skiten vi här på jorden verkligen sitter.

    Allt som visar att vi bryr oss om är bra och allt som visar att vi struntar i vad som sker är är förkastligt för att inte säga livsfarligt för oss och för kommande generationer...

    BRY ER OM ISTÄLLET FÖR ATT KRITISERA, bara för att man inte är enig om en sak innebär inte att motparten har fel om allting!!

    Man kan inte göra allt på en gång, men man kan göra en sak i taget och ändå komma i mål!
    Björn om  "Earth Hour- ett jippo och ett skämt"
  • Folk måste ju vara helt satans tokiga, Jag är själv ägare till en kanon mysig Dogo argentino som inte ens vet hur man vaktar, kommer det inte nya främmande människor springar han fram och ska hälsa o vara till lags.
    Enligt SKKs statestik för 2011 så utfördes flest attacker på andra hunder av LABRADORER medans SHÄFERN stog för flest attacker mot människor.
    Vad är det för fel på politiker?
    Michael Lelk om  Mats Odell: "Totalförbjud kamphundar"
  • ...sa storebror Bodström samtidigt som la fram Datalagringsdirektivet. Adam om  Bodström: Jag hade kunnat förlora jobbet på grund av FRA-lagen
  • Att FP tillåter kommuner driva fritids med barngrupper mellan 65-75 barn, (vilket är vanligt) är ett grovt övergrepp på våra barn. FP talar om att antal barn inte är av betydelse, utan det handlar om "innehåll"!!! Hur ska pedagoger utföra bra pedagogik, när de inte har tid till den basala omsorgen som en små sexåringar behöver? Hur ska de vara kreativa pedagoger när de ej har tid att se "vem är du". Barnen är individer liksom vi vuxna!! Menar FP att det räcker att vi vuxna förebilder "köper oss fria" från relationen, med pedagogiskt material? Det är det ända budskap jag hör. Så jag vädjar till Er Rödgröna att fortsätt att kämpa för våra barn och vår framtid. Men ni MÅSTE profilera Er bättre med era budskap!!! Jana om  Rödgröna lovar mindre barngrupper på fritids
  • Björn af Kleen: Legitimerar, heter det. Per Erik om  Adeln vid bröllopsbordet vill inte se Victoria bli drottning
  • Björn av Kleen som själv innerligt när en girig önskan om att få vara adlig men så är han icke alls, torde väl knappast vara en kunskapsbank i denna uppenbara gissningslek han broderar sig in uti.
    Hans insikter uti adeln är lika med noll.
    Pojken är en bonnkanin och icke mer !
    Eric Hanhart von Schteckborn om  Adeln vid bröllopsbordet vill inte se Victoria bli drottning
  • heja heja sd om  Sverigedemokraterna anmäler reklamfilm till JK
  • Och N24 är ju inte direkt bra på att ge balanserade nyheter lol om  S-politikern vill legalisera incest
  • Ni som kommenterar; kom ihåg att nyheten är väldigt kort. Det ligger säkert en större diskussion bakom det här. Om man är liberal så borde man ju inte egentligen vilja straffa två vuxna människor som vill ha sex. Att skaffa barn däremot, det är en annan sak. om  S-politikern vill legalisera incest
  • Göteborgsprotest mot ACTA
    http://www.facebook.com/events/243895365687129/
    anonymous om  Hård kritik mot Acta
  • Varför envisas svensk media med att påstå att MR. ÄR REKTOR FÖR MADRIDS HÖGSKOLAN?? Var finns den? Snälla, gör en bättre research innan ni skriver något! Picante om  Mauricio Rojas förespråkar burkaförbud
  • Vad kan egentligen en 16-åring lära resten av befolkningen om någonting? Fröken ifråga är en snorunge som inte blivit torr bakom öronen än. Pinsamt att media intresserar sig för vad en "bloggare" anser. Mike om  Paow talar ut om stödet till sverigedemokraterna
  • Caroline Szyber är ju judinna och sionist, bl a aktiv i krigshetsen mot Iran. Att hon förespråkar massinvandring till Sverige men stödjer ett judiskt Israel är det vanliga hos hennes likasinnade. Klasse om  9. Caroline Szyber
  • Erik har alltid drömt om att bli en smart businessman, som tjänar massor med stålar utan att bry sig om hur. Redan som liten ville han jobba med reklam. om  2. Erik Ullenhag
  • Ärligt talat har jag bara en sak att säga! Håll käften stängd om åsikten kring ifall Betnér är en bra komiker. Det är individuellt om man tycker han är en skön komiker, själv skrattar jag röven av mig när jag lyssnar på honom, han kan säga vad som helst och få mig att skratta. Så spika igen käften stängd när du anser att Betnér är en dålig komiker... Kristofer Andersson om  Fredrik Strage: Magnus Betnér borde bli politiker
  • Det finns sajter på Internet där man har räknat fram vid vilket årtal muslimerna övergår till att bli en majoritet i en rad europeiska länder. Och då kan de rösta igenom vilka medeltida lagar som helst. Gruppen AFA, som polisen och SÄPO har märkligt svårt att få bukt med, har medlemmar med polisregister som skulle bli meterlånga om de printades ut. Det är rån, stöld, misshandel, övergrepp i rättssak - och naturligtvis, narkotikabrott. Men det gör ju intenting, för de kämpar ju för "den goda sidan". Att de ständigt bryter mot en mängd lagar, allvarligast vår grundlag, det kvittar. Man ska alltså totalt strunta i demokratiska rättigheter för att kämpa för demokratin! Är de som tycker så dumma från födseln, har stekt sin hjärna med knark, eller rent av lobotomerade? Odemokratisk kamp för demokratin? om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • ALLTSÅ har de under sin uppväxt lärt sig kvinnoförakt, våldsbetende, tjuvaktighet, förstörelselusta och allmänt förakt för lagen och rättsväsendet AV SINA FÖRÄLDRAR som en del i sin uppfostran! Överföring av kultur från generation till generation. Lawrence om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • "? Islam uppmuntrar till pedofili, ta till exempel profeten Muhammed. När han var 51 år så gifte han sig med en sex-årig flicka som hette Aisha"

    Okej...? Och det här får inte påpekas, eller hur ska jag tolka det?
    om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • Allt man behöver göra är att nämna ordet "högerextremism" i en form eller annan så är man hemma.
    Berätta istället sakligt och noggrant för läsarna vad som ligger i detta begrepp och låt läsarna bilda sig en egen uppfattning om tex Nationaldemokraterna.
    Den här stämplingen och skrämseltaktiken fungerar inte längre.
    om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • Det spelar ju ingen som helst roll om det finns någon sanning i det Karlsen säger.
    Även faktaunderstödda påståenden tolereras inte i Sverige - om det är kring ett tabubelagt ämne.
    om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • Sjukt är min kommentar. Man ska inte tillåta detta. Genetiska förändringar förstärks. Aurora om  S-politikern vill legalisera incest
  • Om Socialdemokraterna stödjer incest,
    vad blir då nästa steg i deras politik,
    att legalisera våldtäkter och sexuellt missbruk av barn över 2 månader gamla?
    Stevie om  S-politikern vill legalisera incest

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!