• Foto: FREDRIK PERSSON/SCANPIX

Botkyrka inför etnicitetskrav på chefer

Botkyrka kommun först i landet med kvoteringskrav på chefer.    

Chefernas etniska påbrå har stor betydelse för vilka de kommer att anställa. Det menar Botkyrka kommun som nu blir först i landet med att införa ett mål baserat på etnicitet.

Kommunens mål är att andelen chefer med utländsk bakgrund ska uppgå till 28 procent inom tre år. I dag är andelen 21,5 procent.

Enligt kommunens HR-chef, Lena Hadad, finns rekryteringsbasen redan på plats då 40 procent av kommunens anställda har utländsk bakgrund i dag.

Till gruppen utländsk bakgrund räknar kommunen den som är född utomlands, eller har minst en förälder som är född utanför Sverige.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Det här är ren rasism mot svenskar. Vänd på steken istället så ser man hur fel det är. Hur hade det sett ut om en kommun med uteslutande etniska svenska innevånare hade infört ett kvoteringsmål på att ha samma andel svenska chefer, bara för att återspegla samhället. Det hade blivit ett fall för DO direkt.

    tisdag 27/7 av SD 2010 Anmäl Svara
  • Men hallå Micke!! Vinklad artikel. Frågan man måste ställa sig är ju VARFÖR?

    Såhär svarar de själva; "- Anledningen till vår målsättning är att i vår internationella kommun talas det mer än 100 olika språk och det är viktigt att verksamheten återspeglar samhället vi lever i. Det gynnar alla, såväl medborgare som medarbetare."

    Du kan väl inte mena att majoriteten av Botkyrkas allmänhet består i handikappade, kriminella, bostadslösa alkoholister???!!!

    Men när du jämför någon som har en mamma från Sverige och en pappa från annat land med dessa ovanstående klientel säger ju en del om ditt sätt att resonera...

    tisdag 27/7 av Sandra Anmäl Svara
  • Varför inte kvotera in folk från andra grupper som har svårt att få jobb i sverige? Varför inte tillsätta chefer som är äldre, unga, handikappade, föredetta kriminella, bostadslösa, alkoholister eller drogmissbrukare m.m.? Då kan de sitta där och känna sig väldigt politiskt korrekta. Sen om de helt saknar kompetensen att styra kommunen är väl inte så viktigt? Nä slopa idiotin och rekrytera folk som har kompetens istället för att kvotera.

    tisdag 27/7 av Micke Anmäl Svara
  • Detta, damer och herrar, är rasism i högsta grad!

    SD 2010.

    måndag 26/7 av Anmäl Svara
  • Ett idiotiska förslag ! ska sk. etnicitet gå före kompetens ? kan detta vara förenligt med svensk lag ? hoppas ngn orkar kolla om dessa inkompetenta politiker verkligen får besluta detta !

    måndag 26/7 av Micke G Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Bort med moderaterna.
    Regeringsskifte är ett måste
    om  Hälften av de utförsäkrade tillbaka i sjukdom
  • vit nega jag sa bara det!!!??
    adi om  Maktkamp24:s bloggpanel vecka 33
  • själva syftet med att det borde vara självklart att kunna visa var pengar kommer ifrån är ju att motverka korrumption och att inte företagen styr politiken med mutor. skumt att politiker inte kan granskas men vi "vanliga" ska knappt ha ett privatliv. mike om  "Oanständigt av Reinfeldt hålla bidragen hemliga"
  • hahaha Paulsens bror om  Marit kör över Quetzala med traktor
  • Den femte är ju bara underbar Liberala Leffe om 
  • En bättre analys än de flesta jag läst och roligare dessutom! Tobbe om 
  • Fy f.. vilket J.... dagcenter som styr landet. I en annan del av verkligheten. zimmerman om  Unga vill helst ha Reinfeldt som chef
  • Jag skulle vilja se han ute på olika praktik platser med brutna ben jobbandes tills han stupar. zimmerman om  Unga vill helst ha Reinfeldt som chef
  • Det är mycket Fredde och Göran håller hemligt. Och befolkningen hyllar idioterna, det är ju som om att hylla sin egen bödel. Han är ju så skicklig på att ljuga och manipulera Fredde och Göran sväljer allt han säger fast, han innerst inne vet att han har sålt sin själ. om  "Oanständigt av Reinfeldt hålla bidragen hemliga"
  • Pga att pengarna kommer från Reinfeldt´s kumpaner ifrån Kabul, bröderna Karzai :) corruptio.se om  "Oanständigt av Reinfeldt hålla bidragen hemliga"
  • Med den logiken så är väl socialdemokraterna det mest korrumperade partiet med tanke på hur mycket LO skänker till dem och med tanke på vilket enormt inflytande LO har över socialdemokraternas politik.
    Kan väl tänka mig att miljöpartiet får bidrag från ett antal naturskyddsorganisationer och då skulle man ju kunna misstänka att miljöpartiet också har påverkats.
    Ett nytt lågvattenmärke från de desperata rödgröna.
    Sen om det ska vara öppenhet kring partibidragen är en annan fråga, men nån måtta i de rödgrönas smutskastning får det väl ändå vara.
    Karl om  "Oanständigt av Reinfeldt hålla bidragen hemliga"
  • Aktuellt, inte rapport. :< Lol om  Det skiljer 25 miljarder
  • Vem fan vill ha en statsminister som citerar Karl Marx och vill smyga in kommunister i regeringen??? om  Det skiljer 25 miljarder
  • Mona Sahlin är hemsk! om  Det skiljer 25 miljarder
  • Ett parti som ställer upp i demokratiska val bryter mot demokratiparagrafen... Doublespesk? Erik om  Oklart hur sd:s valfilm bryter mot lagen
  • http://tvivla.wordpress.com/2010/09/01/kommunkandidat-for-moderaterna-i-karlshamn-sparar-ur/

    En moderat som vill bomba rosengård/irak och iran
    MODERAT FÖR ATOMBOMBER!!! om  Anders Borg: "Rödgröna monterar ner arbetslinjen"
  • Av någon anledning så är jag övertygad om att hade Bert Karlsson varit 20 år idag, så hade han varit den mest inbitna och övertygade piraten.

    Dagens Bert Karlsson borde ta tills ig följande citat av Tage Danielsson: "Om man vägrar se bakåt och inte vågar se framåt, så måste man se upp."
    Dennis Nilsson om  Piratpartiets valargument väcker ilska och skratt
  • Passande citat från James Boyle för de som inte vill vara får (läs djuret):

    "And people who mean to be their own Governors must arm themselves with the power which knowledge gives."
    Dennis Nilsson om  Falkvinge: Piratpartiet avslöjar åsiktsregistrering hos FRA
  • @Jan Åke. Man skriver? Vi har valt att följa TT:s gamla skrivregler och skriva ALLA partier (som är något så när etablerade) med små bokstäver. Det finns ingen anledning att krusa för den politiska makten.

    Mvh:
    Aaron Israelson om  TV4 väntas godkänna ny sd-film
  • oerhört komiskt att folk tog denna lista seriöst :P

    och nej den är inget officiellt dokument ifrån PP det var bara något som någon skrev på piratepad när de hade tråkigt
    Petrus om  Piratpartiets valargument väcker ilska och skratt
  • Är det en slump att serietidningen Kalle Anka & Co just nu har en bild av Spökplumpen på framsidan? Han bär ju svart "burka". SD försöker få burkaklädda kvinnor att framstå lika skrämmande för vuxna människor som Plumpen kanske är för barn. Ha ha! Spyan om  Sverigedemokraternas nya valfilm
  • Blev jag arbetslös skulle jag vara fullt beredd att plocka bär, men det bär sig ju inte i längden. Bärplockning är inte fast anställning och man gör det inte hela året. Hur skulle det påverka a-kassan? Blåbäret om  "Ungdomar kan väl plocka bär?"
  • Hur kommer det sig att vissa danskar reagerar som om de blivit skjutna i rumpan när det gäller det påstådda "odemokratiska övergreppet" mot SD men inte bryr sig om annat som kan vara värt att anmärka på i Sverige? Demo om  Danmark rasar mot svensk sd-censur

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!