• Sverigedemokraten Erik Almqvist fick under fredagen veta att TV4 vägrar att visa sd:s reklamfilm. Men fick inte riktigt veta varför.

    Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX

Oklart hur sd:s valfilm bryter mot lagen

TV4 meddelade under eftermiddagen att sverigedemokraternas valfilm inte kommer visas på kanalen, trots tidigare överenskommelser. Men någon konkret anledning har inte partiet fått.

TV4-gruppens kommunikationsdirektör Gunnar Gidefeldt kontaktade under fredagen sverigedemokraternas pressekreterare, Erik Almqvist.

Enligt Erik Almqvist berättade Gunnar för honom att TV4 bestämt sig för att inte sända partiets valfilm.

Men när Erik Almqvist frågar TV4:s kommunikationsdirektör om anledningen bakom beslutet - blir svaret väldigt oklart - enligt Erik Almqvist själv.

– Den bryter mot lagen, säger Gunnar Gidefeldt till Erik Almqvist.

– Hur då? frågar Erik Almqvist.

Gunnar Gidefeldt påpekar för Erik Almqvist att det inte är filmen i sig som bryter mot lagen, utan budskapet filmen vill förmedla - helheten så att säga.

– Gunnar Gidefeldt berättade för mig att det olagliga med filmen var vårt sätt att "ställa folkgrupper mot varandra", berättar Erik Almqvist för Nyheter24.

När Erik Almqvist frågar Gunnar Gidefeldt vilka grupper han menar, får han inte något konkret svar.

– Han säger bara att han ska återkomma med exakt vilken lag filmen bryter mot, säger Erik Almqvist.

Gunnar Gidefeldt ger också Erik Almqvist förslag om att spela in en ny reklamfilm, men det är inte sverigedemokraterna intresserade av.

– Vi har själva skrivit mycket av filmens manus. Därför vill vi veta vilken lag vi brutit mot. Sen kanske vi kan fundera på TV4:s förslag, avslutar Erik Almqvist.

Gunnar Gidefeldt uppger att kanalen befarar att filmen kan tänkas bryta mot två olika lagar:

– Vi tror att den bryter mot lagen. Dels mot demokratiparagrafen inom radio- och tv-lagen, dels mot Yttrandefrihetsgrundlagen då den kan vara hets mot folkgrupp, säger kommunikationsdirektören Gunnar Gidefeldt till Expressen.

Per Hultengård, jurist på Tidningsutgivarna, avfärdar dock TV4:s farhågor.

– Jag kan inte se att det här skulle vara hets mot folkgrupp, det är en valfilm, utrymmet är stort för vad man får säga. Man spelar helt enkelt på folks rädslor. Juridiskt ligger den inom det tillåtnas ram, säger han till nyhetsbyrån TT.

Här är reklamfilmen TV4 stoppar:

 

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Ett parti som ställer upp i demokratiska val bryter mot demokratiparagrafen... Doublespesk?

    2/9 2010 av Erik Anmäl Svara
  • Tio, Pappret brast tio kåta Burkor i Musseland statt fast nu skall dom till svea land o lussa
    jag vill se lucia burkor detta år .Santa lucia du går i burkornas land..Sug min vita Croatiska..Yummy Mussy pussy ...

    30/8 2010 av Anmäl Svara
  • Tio, Pappret brast tio kåta Burkor i Musseland statt fast nu skall dom till svea land o lussa
    jag vill se lucia burkor detta år .Santa lucia du går i burkornas land..Sug min vita Croatiska..Yummy Mussy pussy ...

    30/8 2010 av Anmäl Svara
  • Tio, Pappret brast tio kåta Burkor i Musseland statt fast nu skall dom till svea land o lussa
    jag vill se lucia burkor detta år .Santa lucia du går i burkornas land..Sug min vita Croatiska..Yummy Mussy pussy ...

    30/8 2010 av Anmäl Svara
  • Tio, Pappret brast tio kåta Burkor i Musseland statt fast nu skall dom till svea land o lussa
    jag vill se lucia burkor detta år .Santa lucia du går i burkornas land..Sug min vita Croatiska..Yummy Mussy pussy ...

    30/8 2010 av Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • hej jag har en så kalad kamphund och hon är pitbull amstaff. hon kanske dödar en eller annan fluga men så falig är hon. jag jag min dåvarande sambo köpte henne när hon var 7 månader. hon kom från ett ställe där hon inte hade några regler och blev inte så bra behandlad. men nu är hon två år och hon hur gå som hälst. jag vill värkligen inte att jag ska bli av med min hund bara för att det är fel personer som har dom för dom är "faliga eller tuffa" eller vil kampa med dom. det är ju inte hundens fel att dom trännas för att kampa. vad jag vill säga är att det är inte hundens fel utom människan. du kan få vilken hund som hälst att börja kampa. det lovar jag. om du tränar dan till det. jag blir så arg när personer säger att dom vill förbjuda kamphundar men det finns ingen ras som heter så det är olika hundar som personer tycker att dom passar till det inget annat så fel. jag har många kompisar som har hundar och alla är lika goda. jo på grund av en sak vet ni vad det är ?? jo regler och deseplin eller hur det stavas. och en bra person. alla får tycka olika men jag vet många andra tycker som jag när det kommer till hundra .

    hoppas att ni kommer komenterar deta för jag vill veta vad folket tycker ha det bra
    Jimmy om  Mats Odell: "Totalförbjud kamphundar"
  • Göteborgsprotest mot ACTA
    http://www.facebook.com/events/243895365687129/
    anonymous om  Hård kritik mot Acta
  • Varför envisas svensk media med att påstå att MR. ÄR REKTOR FÖR MADRIDS HÖGSKOLAN?? Var finns den? Snälla, gör en bättre research innan ni skriver något! Picante om  Mauricio Rojas förespråkar burkaförbud
  • Vad kan egentligen en 16-åring lära resten av befolkningen om någonting? Fröken ifråga är en snorunge som inte blivit torr bakom öronen än. Pinsamt att media intresserar sig för vad en "bloggare" anser. Mike om  Paow talar ut om stödet till sverigedemokraterna
  • Caroline Szyber är ju judinna och sionist, bl a aktiv i krigshetsen mot Iran. Att hon förespråkar massinvandring till Sverige men stödjer ett judiskt Israel är det vanliga hos hennes likasinnade. Klasse om  9. Caroline Szyber
  • Erik har alltid drömt om att bli en smart businessman, som tjänar massor med stålar utan att bry sig om hur. Redan som liten ville han jobba med reklam. om  2. Erik Ullenhag
  • Ärligt talat har jag bara en sak att säga! Håll käften stängd om åsikten kring ifall Betnér är en bra komiker. Det är individuellt om man tycker han är en skön komiker, själv skrattar jag röven av mig när jag lyssnar på honom, han kan säga vad som helst och få mig att skratta. Så spika igen käften stängd när du anser att Betnér är en dålig komiker... Kristofer Andersson om  Fredrik Strage: Magnus Betnér borde bli politiker
  • asså egäntligen så har hon ju lite rätt i vad hon säger, att om man får in många invandrare så går många jobb åt och då är det många som får leva på bidrag och en studie visade att bla de som begår flest brott är de som lever på bidrag och inte har det så bra förövrigt. Jag är värkligen inte rasistisk, jag tycker alla har lika värde och jag tycker inte att man ska slänga ut dem som redan bor här eller försöka få tillbaka dem till sina hemländer och att man ska behålla det svenska, för det finns inget som är svenskt. Jag tycker ändå att jimmy å är rastistisk och jag tror att det finns sjukt många i partiet som är rasistiska. viktoria om  Paow talar ut om stödet till sverigedemokraterna
  • Det finns sajter på Internet där man har räknat fram vid vilket årtal muslimerna övergår till att bli en majoritet i en rad europeiska länder. Och då kan de rösta igenom vilka medeltida lagar som helst. Gruppen AFA, som polisen och SÄPO har märkligt svårt att få bukt med, har medlemmar med polisregister som skulle bli meterlånga om de printades ut. Det är rån, stöld, misshandel, övergrepp i rättssak - och naturligtvis, narkotikabrott. Men det gör ju intenting, för de kämpar ju för "den goda sidan". Att de ständigt bryter mot en mängd lagar, allvarligast vår grundlag, det kvittar. Man ska alltså totalt strunta i demokratiska rättigheter för att kämpa för demokratin! Är de som tycker så dumma från födseln, har stekt sin hjärna med knark, eller rent av lobotomerade? Odemokratisk kamp för demokratin? om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • ALLTSÅ har de under sin uppväxt lärt sig kvinnoförakt, våldsbetende, tjuvaktighet, förstörelselusta och allmänt förakt för lagen och rättsväsendet AV SINA FÖRÄLDRAR som en del i sin uppfostran! Överföring av kultur från generation till generation. Lawrence om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • "? Islam uppmuntrar till pedofili, ta till exempel profeten Muhammed. När han var 51 år så gifte han sig med en sex-årig flicka som hette Aisha"

    Okej...? Och det här får inte påpekas, eller hur ska jag tolka det?
    om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • Allt man behöver göra är att nämna ordet "högerextremism" i en form eller annan så är man hemma.
    Berätta istället sakligt och noggrant för läsarna vad som ligger i detta begrepp och låt läsarna bilda sig en egen uppfattning om tex Nationaldemokraterna.
    Den här stämplingen och skrämseltaktiken fungerar inte längre.
    om  51 sd-kandidater har koppling till vit makt-rörelsen
  • Det spelar ju ingen som helst roll om det finns någon sanning i det Karlsen säger.
    Även faktaunderstödda påståenden tolereras inte i Sverige - om det är kring ett tabubelagt ämne.
    om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • Sjukt är min kommentar. Man ska inte tillåta detta. Genetiska förändringar förstärks. Aurora om  S-politikern vill legalisera incest
  • Om Socialdemokraterna stödjer incest,
    vad blir då nästa steg i deras politik,
    att legalisera våldtäkter och sexuellt missbruk av barn över 2 månader gamla?
    Stevie om  S-politikern vill legalisera incest
  • haha hadde hälldre köpt jimmiys bil en & sätta mig i den iskalla rymdvarelsens bil..Brrrr jonnze om  Få vill köpa begagnad bil av Jimmie Åkesson
  • Karl: Smart att förlita sig på att ingen orkar läsa artikeln du länkar till, eftersom ditt citat är en ren falsifikation och inte förekommer i artikeln. Genen ifråga bedöms i stort som individuell och miljöpåverkad. Stefan om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • Skrämselkampanj? Sedan när är sanningen skrämselkampanj? om  Asks medarbetare bakom skrämselkampanj mot vänstern
  • Det är bara i sossarnas värld där sanningen är förtal. om  Sanningen om Sahlinbrevet
  • Det finns inga som sprider antisemitismen bättre än judarna själva; de har gjort den till affärside´. Får man kritik från FN eller EU, eller t.o.m. från sin gamla allierade USA, så spelar man ut detta utslitna kort. Det börjar bli minst sagt tjatigt nu. om  Centerpolitiker: "Judar bakom 9/11"
  • Det föds INTE ny överlevare varje dag...men det föds en ny Ove Sviden varje dag en stolt jude om  Centerpolitiker: "Judar bakom 9/11"
  • Hans påstående stämmer ju... http://www.sciencedaily.com/releases/2009/01/090121093343.htm

    "Whites have lowest instance of MAOA-L Gene, which is linked to aggression, violence, crime, and sexual abuse."
    Karl om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • Men jag blir galen på er! Hur nazistiskt måste ett parti bli innan ni vågar (?) kalla det för nazistiskt? Det kan knappast bli mer än Svenskarnas Parti! Eller är ni så okunniga att ni tror att riktiga nazister måste ha uniform och armbindel? SD är nazianstuckna, Svenskarnas Parti ÄR nazister! Basta nu! Nicklas Eriksson om  Svenskarnas parti vill in på skolor
  • Detta handlar om TECKNAD barnpornografi, inte riktiga människor.
    - om  Piratpartiet vill riva upp barnporrlagen
  • Åh nej, vad hemskt! Någon säger sanningen! om  "Invandrare präglas av en aggressiv gen"
  • << Israel är INTE detsamma som judendom.<<

    jaja,Sverige är INTE detsamma som kristendom

    så what ?
    stolt arab om  Centerpolitiker: "Judar bakom 9/11"
  • Det här med att inte tvinga på sin moral på andra kan vara väldigt svårt ibland... Även för en övertygad klassiskt liberal/libertarian. Thomas om  Snart får du kanske gifta dig med syrran
  • Tycker det är extremt tråkigt att sådana här personer hela tiden ska få förstöra för alla som anser oss ha bevis för NÅGON form av konspiration överhuvudtaget! Thomas om  Centerkandidaten: Hiv är judisk konspiration
  • Bananrepublik om  Röstkuvert upphittade på tågstation

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!