jag har sån sminkpanik!!! OCH klädpanik inför imorgon.. springer runt som en galning här hemma, och snart ska jag åka till Stockholm så jag har inte all tid i världen heller.. gaaah, svart spets? puderrosa? jag veeeet inte!!
Här är iallafall som jag ser ut idag
/Here’s todays look. Running around like a crazy person today for clothes for tomorrows gala.. gaaah
Jag har använt/I’ve used
Too faced shadow insurance
NYX Smoky look kit
MUS Tri brow color
MUS Cake eyeliner black
MUS Eyepencil Awesome performace
MAC eyeshadow Beauty marked
UNE green pride volume mascara
Ardell lashes 116
Läppar/lips
MUS Lippencil Frosted Berry (finns ej längre, TA IN DEN IGEN!!!)
Kinder/Cheeks
MUS MS Smog
MAC Blush Dainty
MAC Mineralize skinfinish Lightscapade

Asläcker! Så där ska du se ut på galan!!
Tack! ja jag hade tänkt mig det
Amazing look, pretty beautiful! Have fun tonight.
Gud Linda, jag har alltid tyckt att du vacker men dessa bilder.. Oj, jag är mållös, jag tycker de passar in i vilken tidning som helst, som en sminkreklam! Du hittar säkert något till galan och jag håller tummarna för att du vinner!
Åh, tack Emma
dina ord värmer!
men gud vad synggt det där var
Åh men satan så läcker du är! Måste även påpeka att dina självporträtt blivit helt otroligt mycket bättre de senaste dagarna. Fortsätt så! Och förresten, du är fantastiskt vacker och jag vet att du kommer att rocka vad du än väljer att klä dig i! Kramar från norrland
Tack Hanna! vad gullig du är
Herrejesus vad vacker du är!!!!
Kan bara instämma med föregående talare. Du är fantastiskt vacker och bringar otroligt mycket inspiration och idéer. Lycka till på galan! Du är den självklara vinnaren. Fortsätt dom du gör, du är grym!!
du har alltid varit otroligt vacker men detta är något alldeles extra. + så älskar jag sminkningar till den färg av läppstift sååå mycket:D du kommer vara den vackraste på bale…blogg award. och svart spets till den sminkningen skulle vara som pricket över i:et. lycka till imorgon
Fan att de inte här Frosted berry längre den är sjukt fin!!
Du är otroligt vacker och fantastisk på det du gör, helt underbart! önskar dig all lycka
Klockren look:) Så snyggt!
Du är så vacker!!!
Herregud så nydelig du er! Oppdaget denne bloggen for noen dager siden og jeg elsker den! Tror jeg har kommet gjennom alle sidene nå
Du er uten tvil min nye blogg favoritt
Gleder meg til å følge med, tusen takk for at du viser ditt talent, du er en stor inspirasjon!
Du är SÅ jäkla fin.
Skulle döda för ditt ansikte!
Kram♥
P.s. Du är min förebild♥ d.s
Åh, det här måste väl vara den perfekta sminkningen för imorgon? Kör på den du!
Hej tjusiga du! Du är en av de vackraste i hela Sverige tror jag:)
Hur lyckas du med den där mörka maken + mörkt hår utan att se ut som en vampyr? Jag fixar det bara inte:/
Kram
Hej!! Så fin sminkning, vill bara tacka för alla tips du ger. Har flera gånger köpt det du rekomenderar, från BUS till foundation och det är alltid grymt! Läser ofta din blogg och blir lika inspirerad varje gång!
Många kramar Ida
Hej! Har du något bra tips på en skugga man kan använda till ögonbrynen om man är ljust blond i håret? Tack för en grym blogg!
hej Linda. var köper du linserna från? btw gorgeous look!
när jag såg dessa bilder var allt jag kunde tänka: FAAAAN VA SNYGG VARFÖR HAR JAG INTE RÖSTAT MER PÅ KVINNAN? du har definitivt hittat dig en look till galan. om du inte ser ut sådär så blir jag haelfhbgsöglksngiöodf av mig. håller tummarna för dig bruden!! kamma hem vinsten nu:D
Gud vad vacker du är kvinna! Gillar verkligen hur dina bilder har blivit nu på de senaste “Todays look”! Kan knappt slita blicken från bilderna! Jag blir jätteinspirerad!
Det där var din snyggaste & vackraste sminkning på länge! Gillar’t!
Åh vad vackert!! Måste fråga vilken hårfärg du använder? Såååå snygg!! /grym blogg btw!!
Senada
Du är så galet begåvad och vacker! Är så glad för din skull, följer din blogg varje dag sen flera år tillbaka och du är inspirationen till alla mina sminkningar. Linda, du är toppen.
kram
Gud vad snygg du är på bilderna! Speciellt på den rakt fram ifrån – du ser ut att höra hemma bland en grupp grymt snygga vampyrer!!
WOW vad snygg du är i håret! (Åh, såg bilderna och bara LÄCKERT LÄPPGUNK! Så läser jag att det inte säljs längre…)
Så galet fin du är!
Men så fint!!! Tänk om man lyckades få till en sån där sminkning!!!
Hej, stort fan av din blogg, men en fråga. Har flyttat till Schweiz och därför börjat läsa fler utländska tidningar och såg en reklam om en BB crème från The Body Shop, verkar som att dem släppts i UK men vet inte hur det är med resten av världen. Vet du något om det? Kramkram
Sjukt fin mejk! Men en liten fundering, är det där din riktiga hårfärg? Det där är verkligen den perfekta hårfärgen. Super snyggt
Hej! Jag har en fråga till dig. Skulle du rekommendera id minerals foundation till mig med fet hy? Funderar på det men är fortfarande osäker pga priset! Tacksam för svar
Matilda: Jag kan varmt rekommendera i.d. Köp den nya varianten Matte.
Jag är själv en riktig “flottis” och den funkar perfekt för mig. Med tanke på hur dryg produkten är så är den inte speciellt dyr. Men förstår att det kan upplevas som mycket pengar för “lite puder”. Lycka till! Får se vad Linda rekommenderar:)
Tack så jätte mycket för svar! Tror jag ska köra på Matte har kollat och läst om den mycket men nu känner jag mig rätt så säker.
Hej Linda! Har läst din blogg i lite över ett år nu och jag är nog inne och tittar varje dag, minst!:P Vill bara tacka för all inspiraton du ger. Du är otroligt duktig, både som make up artist och bloggerska. Jag gillar bilderna i den här sminkningen, vet inte vad det är som är annorlunda, de är liksom lite vitare/ljusare. Och så gillade jag när man fick se sminkningen rakt framifrån. Och så gillar jag också när du lägger upp en bild på produkterna du använt:)
Härom dagen när jag kom hem från jobbet, så fick jag ett ryck och började sminka mig som en tok, självklart efter jag läst din blogg. Sen knäppte jag lite kort på det och la upp en av dem som min nya profilbild på FB, fick massa likes och komplimanger om sminkningen. Hehe lite kul, ville bara berätta. Lycka till på blog awards! Kram
Jag tycker att den där sminkningen var superfin!! =)
Länge har jag funderat på vad jag vill jobba som och du fick mig att inse att jag vill bli make up artist!! TACK vill jag bara säga
Känns så skönt att äntligen veta! Röstade nyss på dig och tycker att du ska köra på ”todays look” imorgon också
Tycker det är så himla bra när du har sminktutorials som videoblogg och eftersom du alltid målar dina läppar så himla snyggt, så hade det varit jätte kul med en tutorial på läppstiftsapplicering
Hejsan, jag ville bara säga Tack för du har har fått mig att inse vad jag vill jobba som. Vilket då är make up artist som du.. men jag hade inte kommit på de utan dig. Röstade även på dig och hoppas du vinner! <3
Jäklar vad snyggt! Du brukar alltid göra så otroliga maker men den här va helt otrolig
du är så duktig!
Hej Linda! I have to know what kind of camera you’re using and how you manage to take these photos of you!! They’re amazing!
Do you just stand in front of a window to get the brightness from outside or do you use a special light?
Amei o post…
Estou lançando meu blog hoje fico no aguardo de sua visita…
http://www.srtasam.com.br/
Beijos
Måste bara säga att jag tycker du är så otroligt vacker! Och
du är otroligt begåvad och extremt bra på det du gör!
Dina sminkningar är beyond den här världen!
Tack för en riktigt bra blogg! Den bästa skönhetsbloggen jag läst.
Lycka till!
Kram en läsare
Så otroligt snygg du är och dina looker är så INSPRERANDE!!
Tack för den sista videon med ögonmaken i blått.
Skulle verkligen vilja du gör en över en sån här look någon gång
då jag inte kan få till det själv!
GRYMT!!
Du kommer vinna, och fortsätt var dig själv.. DU ÄR BÄST!!
KRAM
Så.jäkla.snyggt!!
O herre.. Vad vacker du är kvinna! Det är helt sjukt!!! Och j*drans vad snyggt med rakt hår!! Lätt att du ska ha denna looken ikväll
och jaa, MUS får gärna ta in den färgen igen<3 älskar den!!
Jag ska snart färga mitt tråkiga nordiskt-blond-slingade hår till nån varm brun, och jag har dig som inspiration! Älskar din hårfärg!
Svart spets till den sminkningen gör det ju lite goth, och vad jag fattat så är det lite inne i höst? Eller är jag helt ute och cyklar?
Håller tummarna för dig ikväll
Herregud så snygg!
Vilken kamera använder du btw?
ALLTSÅ, VAD SJUKT VACKER!!!!!!!!
Extremt vackra bilder på dig och sminkningen blev jag helt kär i! Snyggt.
wow! Snövit <3
sjukt vacker, riktigt snyygt sminkat !!
älskar din blogg!!