Nyheter24

sön 26 maj 2013

TIPSA OSS!
Bloggbråket tar ny vändning
7 bilder
 
  • Kropp, Natacha Peyre, bilder, BDD,  Bloggbråk, Alexandra Nilsson, Blondinbella, Isabella Löwengrip, Kissie

    Natacha Peyre ställer sig bakom Blondinbella i det bloggbråk som utbröt efter Kissies provokativa inlägg.

    Foto: Stella Pictures/Bilden är ett montage
  • Isabella Löwengrip,  Bloggbråk, Alexandra Nilsson, BDD, Natacha Peyre, bilder, Blondinbella, Kropp, Kissie

    Blondinbella som sällan svarar på påhopp från andra profiler i bloggvärlden skrev ett het inlägg som svar på Kissies.

    Foto: Stella Pictures
  • Alexandra Nilsson, Kropp,  Bloggbråk, Isabella Löwengrip, Blondinbella, Kissie, bilder, Natacha Peyre, BDD

    Hon menade att Kissie lider av BDD, inbillad fulhet och att hon försöker likna Natacha Peyre.

    Foto: Stella Pictures
  • BDD, Blondinbella, Alexandra Nilsson, Natacha Peyre, Isabella Löwengrip, Kropp, Kissie, bilder,  Bloggbråk

    Peyre har bland annat opererat brösten större, något som även Kissie har gjort.

    Foto: Stella Pictures
  • Isabella Löwengrip, Kissie, bilder, Kropp, Blondinbella, Natacha Peyre, Alexandra Nilsson, BDD,  Bloggbråk

    Blondinbellas vikt är ett hett samtalsämne.

    Foto: Stella Pictures
  • Kropp, bilder, Isabella Löwengrip, Natacha Peyre, Alexandra Nilsson, BDD, Blondinbella, Kissie,  Bloggbråk

    Kissie gick snabbt ner i vikt och opererade sina bröst och fyllde läpparna. Hon har även skulpterat om sitt ansikte med hjälp av fillers.

    Foto: Stella Pictures
  • BDD, Alexandra Nilsson, Isabella Löwengrip, bilder, Kropp, Natacha Peyre, Blondinbella, Kissie,  Bloggbråk

    Natacha Peyre slog igenom som glamourmodell och Paradise Hotel-deltagare.

    Foto: Stella Pictures

Natacha om Kissie: "Hon kopierar mig"



Efter bloggerskan Kissies påhopp på Blondinbellas vikt lägger sig nu glamourmodellen Natacha Peyre i. — Det finns en tragisk människa med komplex bakom den bloggen, skriver hon.

Kissie lider av en BDD-störning och försöker se ut som glamourmodellen Natacha Peyre. Den annars konfliktundvikande Isabella "Blondinbella" Löwengrips, 21, hårda svar på tal till bloggerskan Alexandra "Kissie" Nilsson, 20, gav snabbt eko i bloggvärlden under onsdagen. Nu ger sig även Peyre in i bloggbråket.

– Äntligen är det någon som vågar skriva om vad de tycker om Kissie. Jag vet inte om hon lider av BDD men som det ser ut utifrån så tycker jag att hon verkar ha det, kommenterar hon Isabellas inlägg via sin egen blogg. 

Att Kissies upprepade skönhetsingrepp skulle vara ett led i att försöka efterlikna modellen Peyre är något hon själv håller med om.

– Hon kopierar mig, till viss del tar jag det som en komplimang men det har gått så långt och det är på en läskig nivå. Hon måste förstå att hon inte kan vara mig. Våra ansikten eller kroppar kommer aldrig att bli lika, vi har helt olika drag, skriver Peyre.

Peyre vill, till skillnad mot Blondinbella, inte spekulera i en diagnos men menar att något inte står rätt till.

– Jag kan garantera att det finns en mycket tragisk människa med många komplex bakom den bloggen, skriver hon och syftar på Kissie.

Jämförde bikinibilder

Bakgrunden till bråket har sin grund i ett inlägg som Kissie i början veckan publicerade, i vilket hon skrev om Isabella Löwengrips vikt. Hon jämförde en ett år gammal bikinibild på bloggerskan med en nytagen och menade att anledningen till en viss viktnedgång skulle vara ett resultat av elaka kommentarer som bloggerskan tvingats ta emot i samband med publiceringen av den första bilden.

– Det verkar som att hon tar åt sig av påhoppen mot hennes kropp, visst ser det ut som hon har gått ner lite? Eller lagt av med en hel chokladkaka varje dag. Till och med jag vart ju provocerad av det, hon kan ju inte uppmuntra till ett ohälsosamt beteende? Fettma är inte nyttigt, Blondinbella, skrev hon bland annat. 

Känd provokatör

Kissie har under de senaste åren varit i bloggbråk med flera stora bloggprofiler. 2011 skrev hon dock att hon var klar med det som gjorde henne känd; att provocera och bråka via sin blogg.

– Jag vill inte starta något ”bloggbråk”, har nog mognat från den tiden då jag höll på med sånt, skrev hon då

Trots inlägget om Blondinbella har Kissie hållt låg profil det senaste året. Något som kan rädda hennes rykte enligt pr-experten Dominika Peczynski.

– Jag tror hon gör helt rätt, hon har ett starkt brand awareness - de flesta känner till henne. Nu gäller det bara att finkalibrera för att få annonsörer. Hon är på rätt väg, hon är så pass ung så hon behöverer inte ens vända än, det är absolut inte för sent än, har hon tidigare sagt till Nyheter24

Hör Kissie förklara varför hon inte ångrar sina provocerande uttalanden genom åren här:

BDD, Alexandra Nilsson, Isabella Löwengrip, bilder, Kropp, Natacha Peyre, Blondinbella, Kissie, Bloggbråk


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4017/4017?ESI=1&url=noje/bloggvarlden/730563-natacha-om-kissie-hon-kopierar-mig&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!




6 bilder
 
  •  Kattmördare,  Babbejävel, instagram, Paow, Paulina Danielsson

    Bloggerskan Paow hänger ut den misstänkte kattmördaren - och står fast vid sina ord.

Bloggprofilen Paow hänger ut kattmördare: "Dö äckliga babbe"

UPPDATERAT. Bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson är i blåsväder igen. Nu har hon hängt ut den misstänkte kattmördaren i Göteborg - och skriver att hon vill att han ska dö.
– Jag tycker inte att han är värd att leva, och inte hans familj heller, säger hon till Nyheter24.
  • UPPDATERAT. Bloggerskan Paulina "Paow" Danielsson är i blåsväder igen. Nu har hon hängt ut den misstänkte kattmördaren i Göteborg - och skriver att hon vill att han ska dö.
    – Jag tycker inte att han är värd att leva, och inte hans familj heller, säger hon till Nyheter24.
    fredag 17/5 14:07

Söndagsintervjuer

  • Elsa Billgren, Shopping, Brudklänningar, Vintage, Champagne

    Elsa Billgren, champagne och vintageklänningar. Precis som det ska va.

Elsa Billgren: Jag behöver inte provocera

Hennes blogg är som en dröm, med klänningar i tyll och champagne som flödar i takt med jazzmusik. – Jag är glad, härlig och bär klänning jämt, jag tror det kan uppfattas som alldeles för klämkäckt för vissa, säger Elsa Billgren till Nyheter24.

  • Svenska Storbloggare 2013, Desire Nilsson, Nyheter24, Bloggare, Dessie, Intervju

    Desirée Nilsson, 18, innan hon gasar iväg.

Dessie: Jag vill flytta till Kina och ha två barn

Hon tycker att marijuana borde finnas på recept, kan gråta på beställning, är flygrädd men tokig i snabba bilar. Nyheter24 sätter sig bakom ratten med storbloggerskan Desirée Nilsson, 18.

  • Paulina Danielsson, Paow, Storbloggare

    BILDSPEL. Paulina Danielsson och en tatuering.

Paow: Vissa hatar mig och tycker jag är trashig

Storbloggerskan Paulina Danielsson är ständigt rastlös. Samtidigt som 19-åringen nu känner sig redo att skaffa barn, vill hon resa jorden runt men gillar också att festa på Stockholms inneställen fyra dagar i veckan. Så länge hon bloggar om det kan hon göra vad hon vill. "Paow" blir först ut i Nyheter24:s serie om storbloggare i Sverige.

  • Intervju, Melodifestivalen, Anton Ewald

    Anton Ewald har siktet inställt på Malmö.

Ewald: "Tjejerna kollar mer på mina läppar"

Anton Ewald, 19, har vunnit flest hjärtan på Instagram av finaldeltagarna med drygt 97 000 följare. Låten ”Begging” är mest spelad på Spotify under finalveckan. "Att få åka till Malmö hade varit otroligt stort", säger han.

8 bilder
 
  • Nyheter24, Fredrik Etoall, Fotograf, Intervju,  Kelly Cutrone, bilder

    Bläddra för att se Fredriks bilder.

”Kameran är min penisförlängare”

De senaste 16 åren har fotografen Fredrik Etoall dedikerat sitt liv åt att ta bilder, vilka har publicerats i bland annat Interview och Playboy. Världskända profiler har stått framför hans lins. För några dagar sedan blev han uppringd av Kelly Cutrone, känd från Americas Next Top Model. För Therese Kjellson berättar Etoall vad samtalet handlade om.

  •  Paula, Gravid, Pappa, Hugo Rosas, Nyheter24,  Player, Blogg, Barn, Intervju

    För Nyheter24 berättar Hugo om att han påverkas av en skvallerblogg och varför han skulle kunna lägga ner bloggen nu.

Hugo Rosas: "Folk kallar mig för en dryg player"

Nyheter24:s Emma Malmlöf har träffat Hugo Rosas och pratat om varför han kallas player och dryg. Hur han tog tag i sitt liv och om att han ska bli pappa. – Nu är jag inte bloggare, jag kan lägga ner bloggen i morgon.

4 bilder
 
  • Odd Spångberg, Isabella Löwengrip

    Odd Spångberg har fått kliva fram i rampljuset efter att han blev tillsammans med Blondinbella.

Odd: "Vi hanterar Blondinbellas ADHD bra"

Odd Spångberg är mer än Blondinbellas pojkvän. Nyheter24 har träffat den mångsidige 24-åringen och pratat om "Bellas" ADHD, frieriet, juckande hundar och varför det var omöjligt för honom att dejta Kissies kompis.

  • Spring för livet, Sara Varga

    Nyheter24 har pratat med Sara Varga.

"Killar skriver och säger att de inte berättat för någon annan"

SÖNDAGSINTERVJU. Nyheter24:s Mimmi Lexander har träffat Sara Varga och snackat likheten mellan barn som kräks och Sturelansklubbar samt vad hennes uppmärksammade Melodifestivallåt egentligen betyder. Just nu är hon aktuell med nya boken "Min inre röst" och skivan "Ett år av tystnad."

Puma Swede: "Skulle det inte vara jag skulle det vara någon annan"

SÖNDAGSINTERVJUN. Nyheter24:s Andreas Granfors träffade Sveriges största porrstjärna Puma Swede för att snacka om feminism, en bransch styrd av kvinnor, att bajsa i ett badkar för 15 000 kronor och om att inte förväxla kärlek med sex.

Daniel Paris: "Jag skulle aldrig vara med i något trashprogram"

SÖNDAGSINTERVJU. Nyheter24:s Emma Malmlöf snackar med Daniel Paris om falskheten i bloggvärlden, att tröttna på att vara bortskämd och att faktiskt kunna sålla bland jobberbjudanden. Trots att man kickade igång kändisskapet med en realityshow.

5 bilder
 
  • Eric Saade, SVT, Måns Zelmerlöw, Melodifestivalen, Allsång på Skansen, Marie Serneholt, Loreen, molly sanden

    Måns Zelmerlöw skulle aldrig göra en Saade och kalla sig Sveriges enda riktiga popartist.

"Blev tagen av polisen när jag urinerade offentligt"

Måns Zelmerlöw skrattar gärna åt Eric Saades storhetsvansinne – och ryktet om att han har en knullägenhet. Dessutom berättar allsångsledaren om när han blev tagen av marockansk polis och om den påstådda flickvännen.