Josie Cunningham, 22, från Leeds i England har en enda dröm i livet. Hon vill bli glamourmodell. Men i en bransch där enormt stora bröst är ett yrkeskriterium så såg det mörkt ut för Josie, som hade en 70 A-kupa. Men Josie tänkte inte ge upp så lätt. Hon gick till sin husläkare och berättade om sitt problem. De små brösten fick henne att må psykiskt dåligt.
– Jag kunde aldrig åka på semester. Jag levde i terror. Jag kunde aldrig visa mig i bikini och lämnade inte hemmet utan en behå med inlägg, säger hon till The Sun.
Josies läkare sa till Josie att han under hela sin karriär aldrig sett någon med så lite bröstvävnad, och vips så skickades Josie till en av de bästa klinikerna. Där skulle hennes dröm snart gå i uppfyllelse – och operationen, som kostade cirka 60 000 kronor, betalades av skattebetalarna.
På St James sjukhus i hemstaden Leeds opererades Josie från en 70 A till det betydligt större 80 E.
– Mina nya bröst har ändrat mitt liv, nu längtar jag efter att få göra toplessplåtningar och posera i bikini. Jag ska bli den nya Katie Price, säger hon till tidningen The Sun.
Josie berättar om sin operation för The Sun: