• bild 1 / 8

    Anna Anka.

    Foto: TV3/Thomas Engström

  • bild 2 / 8

    Anna Anka.

    Foto: Patrik Österberg/All Over Press

  • bild 3 / 8

    Anna Anka och Nyheter24:s journalist Ehsan Fadakar.

    Foto: Jonathan Mattson/Nyheter24

  • bild 4 / 8

    Suzanne Saperstein på bibblan.

    Foto: TV3/Anders Hugo

  • bild 5 / 8

    Maria Montazami.

    Foto: TV3/Thomas Engstrom

  • bild 6 / 8

    Maria Montazami.

    Foto: TV3/Thomas Engstrom

  • bild 7 / 8

    Päivi Hacker.

    Foto: TV3/Anders Hugo

  • bild 8 / 8

    Lena Jolton.

    Foto: TV3/Anders Hugo

"Jag är en historisk händelse"

Anna Anka om årets säsong av Svenska Hollywoodfruar.

Måndag 8 mars 2010. Internationella kvinnodagen. Och premiär för Svenska Hollywoodfruar. Nyheter24:s journalist Ehsan Fadakar har träffat Anna Anka på Grand Hotel i Stockholm för att prata om Hollywoodfruar och makt.

– Hollywoodfruar kommer alltid vara det lilla barnet jag skapade. Jag tog showen till toppen och kände att det inte finns mycket mer jag kan göra. Jag tror inte att jag hade kunnat hålla samma succé på den som jag gjorde första gången. Det var dags att ge någon annan chansen, säger Anna Anka till Nyheter24.

– Förhoppningsvis kan någon av de andra bli den nya Anna Anka och bli den lilla hackkycklingen. Så slipper jag bli det, säger Anna Anka och skrattar högt.

Känner du att det var så?

–Ja, man blir ändå rätt förvånad för det har ändå gått så många månader och det skrivs fortfarande om mig, vad jag än gör är det i tidningarna.

–Det är både positivt och negativt, vissa grejer hade man önskat att de inte skrev eller engagerade sig så mycket i, men man kan väl inte alltid välja vad man vill i livet, säger Anna Anka.

Hajpen kring dig är fortfarande stor – flera månader efter att Hollywoodsfruars första säsong tog slut. Och Aftonbladet utnämnde dig nyligen till en av Sveriges 40 mäktigaste.

- Ja, är det inte kaxigt?

Det är ganska kaxigt.

- Eller huuuuur?

Känner du dig mäktig?

- Nä, jag känner mig inte mäktig, men det är en komplimang. Expressen valde mig till årets kändis, och det förstår man för jag har verkligen slagit igenom i Sverige på så kort tid, och jag tror inte att det har hänt med någon annan. Därför är det en historisk händelse och det är viktigt att man bygger på det och håller kvar det.

- Och så kan man vända den negativa sidan till en positiv, för jag är inte en bitch, jag är inte en dålig person, jag har mycket jag kan tillföra och mycket att ge. Jag har mer erfarenhet än de flesta människor kommer att få i hela sitt liv. Det är för att jag är så utåtriktad och världslig, har sett så mycket positivt och negativt och det är som jag alltid säger: livet är en utveckling och man ska lära sig från de bästa så att man senare kan ge det vidare och guida folk och hjälpa de på vägen, säger Anna Anka klokt.

Första avsnittet av Svenska Hollywoodfruar visas på TV3 i kväll klockan 21.00.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • vad handlar allt dessa mer än att sälja sin kropp igentligen?

    2/10 2010 av Anmäl Svara
  • Hon är psykad

    30/3 2010 av Arnold Anmäl Svara
  • Vad är det med denna människa egentligen. Hon måste ha tourettes syndrom eller nåt och har ett ego av guds nåde. Expressen... Öhhhh. Jaja. Jag tycker att hon är en tragisk figur. Jag tänker inte titta på denna säsong av Svenska Hollywoodfruar. Det jag har sett så verkar de nya vara mer än hemska. Saperstein var väl hon som gubben ville dumpa i Texas när han försökte få henne av planet och med det skulle hon inte få ett nickel. Fy vilka otrevliga kvinnor och jag avundas dom inte för en sekund.

    9/3 2010 av CeciliaT Anmäl Svara
  • jag vill sätta en nidstång mot kärringen... är så trött på hennes uppmärksamhet i media, hon är inget annat än en skåning som gift sej med en bra artist, men hon har inte gjort något med sitt liv, hon lever på människor och hennes man, om hon hade kommit dit där hon är idag på egen hand genom ett yrke hade jag fan hyllat henne.. men hon är inget annat än en vanlig jävla kändisfru, hoppas hon kvävs när hon har paul's kuk i halsen.

    8/3 2010 av Niding Anmäl Svara
  • Jag gillar brosk! =-)

    8/3 2010 av Anna Anka Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

    • bild 1 / 3

      Norge fick tråkigt nog bara sju poäng.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 2 / 3

      Danmark fick inte poängen de behövde. Endast 21 poäng fick grannlandet.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 3 / 3

      Inte heller Island gick det bra för.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    Grannländernas superflopp - sist på listan

    Danmark, Norge och Island gick närmast lottlösa ur kvällens Eurovision.

    Läs mer
    • bild 1 / 13

      Vågat – eller upprepade stilbrott? Spana in Loreens mest uppseendeväckande outfits i bildspelet. Klicka på pilarna.

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press, HENRIK MONTGOMERY/SCANPIX, Patrik Österberg/ALL OVER PRESS. Bilden är ett montage.

    • bild 2 / 13

      Kort blottarrock.

      Foto: Eero Hannukainen / All Over Press

    • bild 3 / 13

      Snygga byxor och "överdel". Men hatten?! Vi kan inte bestämma oss för om den osar alienkonferens med Mulder & Scully på Quantico eller Royal Ascot. Saturnus ring typ.

      Foto: Eero Hannukainen / All Over Press

    • bild 4 / 13

      Visst, visst, det är modefest. Men att köpa blont löshår på Glitter och sedan sy en liten kappa av det...?

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press

    • bild 5 / 13

      Och klorna? Ska vi ens prata om dem?

      Foto: Eero Hannukainen, EEROBILD, All Over Press.

    • bild 6 / 13

      Loreen i tråkig Jehovas Vittnen-outfit (jeans och skjorta...baaah!) i Idol. Men hon är förlåten. Året var ändå 2004.

      Foto: Bertil Ericson /SCANPIX SWEDEN

    • bild 7 / 13

      Loreen i de mest osmickrande tightsen vi någonsin sett.

      Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

    • bild 8 / 13

      2011 - året då Loreens alla vänner slutade säga åt henne att hon glömde att ta på sig brallorna innan utgång. PS. VAD HAR HON RUNT HALSEN?! DS.

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 9 / 13

      Loreen i kappa av röd bandspaghetti. Inte direkt fagert. Och fingrarna?

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 10 / 13

      Full pott! Loreen i hög hatt och Patti Smith-look. Snyggt.

      Foto: Mattias Hansson/ALL OVER PRESS

    • bild 11 / 13

      Om man ska ut och vimla med Måns Zelmerlöv kanske man inte ska ta på sig Kenta & Stoffe-mockajacka. Just sayin.

      Foto: CHARLOTTE BRUNZELL/ALL OVER PRESS

    • bild 12 / 13

      Loreen – nu med dokumentförstörare i mössmodell.

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 13 / 13

      Vad har hänt? Prepp för en läppoperation?! Hm - nej, men lite märkligt ser det ut.

      Foto: Leif R Jansson / SCANPIX

    BildExtra: Loreens sjukaste outfits

    Loreen vann Europas hjärta med sitt unika bidrag. Hon är helt klart en artist som sticker ut - spana in Loreens märkligaste outfits i bildspelet.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Grymma Loreen kirrade vinsten till Sverige.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 2 / 3

      "Euphoria" är vad Sverige känner nu.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 3 / 3

      Redan i början av utdelningen av poängen låg Sverige i ledning.

      Foto: Jessica Gow / SCANPIX

    Nu kommer Eurovision till Sverige - Loreen solklar vinnare

    Finalen i Eurovision 2013 - vi syns i Sverige.

    Läs mer
    • bild 1 / 6

      Klicka dig in i artikeln för att bläddra vidare och se vilka vi tror har en bra chans att hamna i toppen.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 2 / 6

      5. Rumäniens bidrag är både trallvänligt och sätter sig på hjärnan. Utan tvekan en sommarplåga om inte annat.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 3 / 6

      4. Serbiens bidrag är emotionellt och vackert. I ett hav av fartfyllda låtar kan denna sticka ut.

       

    • bild 4 / 6

      3. Italien. En djup röst, en cool Amy Winehouse-stil och en låt som tilltalar en bred målgrupp.

       

    • bild 5 / 6

      2. De ryska tanterna, den äldsta är 72 år och den yngsta 44, har redan charmat hela Europa. Det här bidraget är utan tvekan tävlingens stora snackis och det tror vi kommer ge resultat.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 6 / 6

      1. Givetvis hoppas vi, lika mycket som vi tror, att det här blir Sveriges år.

      Foto: Scanpix/Jessica Gow

    Nyheter24 tippar - de är topp fem ikväll

    Nyheter24:s Emma Malmlöf och Elias Giertz siar om kvällens stora vinnare.

    Läs mer
    • Foto: Jessica Gow / SCANPIX

    Så tackar Loreen sina fans

    Ikväll gäller det. Över 100 miljoner tittare ska säg sitt - och Loreen ber sina fans om stöd.

    Läs mer
  • Europa tror på Sverige: Loreen vinner

    Igår 20:51

    Loreen är hela Europas favorit. I kväll vinner hon, om man får tro spelbolagen. Hos spelbolagen ligger Loreen som favorit. Oddsen är historiskt låga och om matematiken är rätt kan Sverige räkna med en seger i kväll. Enligt st...

  • JUST NU: SUCCÉSEGER!

    Igår 20:42

    Loreen vann Eurovision Song Contest. Läs referatet nedan.

  • Kate Moss snuskiga restaurangbesök

    Igår 17:26

    Har Kate Moss "varit på killkalas"? Eller varför kommer hon annars ut från restaurangen med gylfen uppknäppt och rufs i håret? När Kate Moss lämnade La Bodega Negra , den trendiga restaurangen i London , var det många som reag...

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Intervju24: Sara Varga
    INTERVJU. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat sångerskan Sara Varga och talat om elaka killar, knark, kärlek, sin välpolerade yta och liv...
  • Intervju24: Amelia Adamo
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat tidningsdrottningen Amelia Adamo och talat om mäktiga mäns sexlust, att vara olyckligt kär, Isabella ...
  • Söndagsintervjun: Eric Saad...
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat popstjärnan Eric Saade och talat om journalister, kalabalik, avundsjuka, Alex Schulman, raggning, naz...
  • Söndagsintervjun: Gert Fylk...
    Nyheter24:s Pascal Engman har träffat Gert Fylking och talat om att dela bröllopssvit med Christer Pettersson, att dansa tryckare med prins...
  • Söndagsintervjun: Marcus Bi...
    INTERVJU24. Nyheter24:s Pascal Engman har träffat krönikören, författaren och poeten Marcus Birro och talat om hur man raggar med sina böck...
    • bild 1 / 4

      Mischa Barton när hon träffar Nyheter24: "Jag känner inte Kenza egentligen".

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 2 / 4

      Men vad hände egentligen? I torsdags skulle hon ju träffa sin bloggdrottning i Sverige.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 3 / 4

      Kenza skriver på sin blogg att hon drog sig ur samarbetet med Mischa.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 4 / 4

      I kväll håller Mischa Barton fest på Café Opera i Stockholm.

      Foto: STELLA PICTURES

    Mischa Barton: "Jag känner inte Kenza"

    De skulle arrangera Stockholms hetaste fest tillsammans. "OC"-stjärnan och bloggdrottningen. Men efter inställda planer har de två ingen relation längre.

    – Vi har träffats en gång bara, säger Mischa Barton till Nyheter24.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Läs allt om hur kvinnorna bakom fotbollsspelarna roar sig.

      Foto: Faksimil

    • bild 2 / 3

      Josefin Johnsson njuter av havsutsikten medan Mikael Lustig riktar blicken mot bollen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 3

      Sofie Richter är mer än nöjd över familjelägret. Här med bolljonglören Andreas Granqvist.

      Foto: Stella Pictures

    Så roar sig "wagsen" på Gotland

    Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan - som fotbollsfruarna föredrar.

    Läs mer
    • Klicka in dig i artikeln - på egen risk.

      Foto: Faksimil YouTube

    VideoExtra: Eurovisions galnaste bidrag

    Det enda som går att säga gällande följande bidrag är: "Hur tänkte de här!?". Nyheter24:s Emma Malmlöf listar de sjukaste bidragen i Eurovision genom tiderna.

    Läs mer
    • bild 1 / 14

      Klicka dig in i artikeln för att se röda mattans höga slitsar och djupa urringningar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 14

      Irina Shayk drog till med både en avslöjande urringning och en lårhög slits.

      Foto: Getty Images

    • bild 3 / 14

      Som gärna fick hållas på plats från vinden.

      Foto: Getty Images

    • bild 4 / 14

      Nicole Kidman är 44 år men hennes bröst är fortfarande så snygga att hon kan sätta på sig en sådan här klänning.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 5 / 14

      Som inte lämnar mycket till fantasin.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 6 / 14

      Kylie Minogue valde att både ha en bred och djup urringning samtidigt som klänningen har flera transparanta partier.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 7 / 14

      Högre slits än Jessie J:s får man leta efter.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 8 / 14

      Doutzen Kroes ska inte på något kinky bondage-party. Även om det ser ut som det.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 9 / 14

      Kim Kardashian räds inte att visa upp så mycket av sina kurvor som möjligt.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 10 / 14

      Victoria Silvstedt - drottningen av höga slitsar.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 11 / 14

      Skönheten Delphine Chaneac valde en 90-tals inspirerad och avslöjande outfit.

      Foto: Getty Images

    • bild 12 / 14

      Som såg ut så här i sin helhet.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 13 / 14

      Hofit Golan klämde in brösten i den här märkliga urringningen.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 14 / 14

      Jin Jin - inte så classy men väl uppmärksammad. Men hur fick man ens ihop mönstret?

      Foto: Getty Images

    Bildextra: Vågat på röda mattan i Cannes

    Se där! Nicole Kidmans bröstvårta. Och lite till.

    Läs mer
    • bild 1 / 5

      Kung Carl Gustaf ser ut att snabbt ha funnit ett gemensamt intresse med Estelle - sömn. Om den drömtörstande duon inte passar sig riskerar de att besegras av ögonlockens tyngdkraft många gånger i framtiden.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 2 / 5

      Carl Gustaf är en van jägare och medan kronprinsessan Victoria förför kameralinsen passar kungen på att bedöma tyngden på sin senaste fångst.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 3 / 5

      Att växa i kläderna verkar vara ett tips som mamma Victoria och pappa Daniel har anammat. Se bara så lång Estelle kan bli innan hon byter klänning!

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 4 / 5

      Att fotograferas med sin mormor, morfar, farmor, farfar och dessutom mamma och pappa - samtidigt - kan vara tröttsamt. Estelle protesterar blygsamt med en powernap.

      Foto: Kungahuset.se

    • bild 5 / 5

      När prins Carl Philip med faddrar kliver in i bilden väljer Estelle att kliva ur, i alla fall mentalt, och förflyttar sig till drömmarnas värld.

      Foto: Kungahuset.se

    Trött på Estelle? Du är inte ensam!

    Tröttsam fotografering? Vare sig Kungen eller Estelle ser särkilt roade ut av varandras sällskap.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Peter Haber spelade tidigare Sunes pappa. Nu tar Morgan Alling över. I rollen som mamma Karin ser vi Anha Lundqvist.

      Foto: SCANPIX/Bilden är ett montage

    • bild 2 / 4

      Morgan Alling ska axla rollen som Rudolf Andersson.

      Foto: SCANPIX

    • bild 3 / 4

      Peter Haber gjorde karaktären odödlig. Men hade han varit trovärdig som småbarnspappa i den här åldern?

      Foto: SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Anja Lundqvist spelar mamma Karin som har fullt upp med att hålla ordning på familjen Andersson.

      Foto: SCANPIX

    Sune är tillbaka - med Morgan Alling som pappa Rudolf

    Succéfilmen "Sunes sommar" får en uppföljare, men utan Peter Haber som pappan.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Alex och Amanda Schulman ska få tillökning - nu avslöjar de att det blir en flicka

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press

    • bild 2 / 3

      Blivande tvåbarnsföräldrar.

       

    • bild 3 / 3

      Paret gick ut med graviditeten redan i vecka elva.

      Foto: CHARLOTTE BRUNZELL / ALL OVER PRESS

    Nu avslöjar Alex och Amanda könet på kommande bebisen

    Snart utökar de Schulman-klanen med ännu en tjej.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Under inspelningen av "Transformers 3" i september 2010 skadades stuntkvinnan Gabriela Cedillo så svårt att hon har bestående hjärnskador. Nu tvingas filmbolaget betala ut en monstersumma.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 4

      "Hon är på fötterna men hon är svag på vänster sida. Hon har en bestående hjärnskada som påverkar henne så att det kommer att krävas mycket vård i den mening att någon kommer att vara tvungen att finnas på plats för att ta hand om henne", säger hennes advokat Todd A. Smith.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 4

      Efter två år har parterna äntligen kommit fram till en lösning.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 4 / 4

      I samma film medverkar även Shia LeBeouf.

      Foto: Stella Pictures

    138 miljoner kronor i ersättning efter att ha fått sladd i huvudet

    Två år efter olyckan som förändrade Gabriela Cedillos liv och en utdragen rättstvist senare får stuntskådespelerskan ersättning - en inte så liten sådan - av filmbolaget.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Loreen gav sitt yttersta i kvällens stora tävling.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 2 / 3

      Något som visade sig ge resultat.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 3 / 3

      Nu gäller det att ge 100 % på lördag i den stora finalen.

      Foto: Stella Pictures

    Loreens succé - nu har vi chans att ta hem allt

    Sverige vidare till final.

    Läs mer
    • bild 1 / 10

      Bläddra vidare för att se kändisarnas reaktioner på kvällens uppträdande.

      Foto: faksimil twitter

    • bild 2 / 10

      Sarah Dawn Finer håller givetvis på Loreen.

      Foto: Faksimil Twitter

    • bild 3 / 10

      Malena Ernman, som även hon deltagit i Eurovision tyckte att Loreens uppträdande verkligen var bra.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 4 / 10

      Komikern Thomas Järvheden gör sig lustig över Loreen - förmodligen med glimten i ögat.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 5 / 10

      Eva Dahlgren är tagen av Loreens unika framträdande.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 6 / 10

      Amy Diamond hejjar även hon på Loreen.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 7 / 10

      Mark Levengood älskar verkligen det svenska stjärnskottet.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 8 / 10

      Anton Hysén följde sändningarna.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 9 / 10

      Alex Schulman kommenterar att Loreen gjort några ändringar i sitt nummer sedan hon deltog i Melodifestivalen.

      Foto: Faksimil twitter

    • bild 10 / 10

      Journalisten och författaren Ander Pihlblad får rysningar av Loreens grymma uppträdande.

      Foto: Faksimil twitter

    Här är kändisarnas betyg på Loreen

    Så recenserade de svenska kändisarna Loreens uppträdande i Eurovison.

    Läs mer
    • bild 1 / 6

      Klicka dig in i artikeln för att bläddra vidare och se vilka vi tror har en bra chans att hamna i toppen.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 2 / 6

      5. Rumäniens bidrag är både trallvänligt och sätter sig på hjärnan. Utan tvekan en sommarplåga om inte annat.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 3 / 6

      4. Serbiens bidrag är emotionellt och vackert. I ett hav av fartfyllda låtar kan denna sticka ut.

       

    • bild 4 / 6

      3. Italien. En djup röst, en cool Amy Winehouse-stil och en låt som tilltalar en bred målgrupp.

       

    • bild 5 / 6

      2. De ryska tanterna, den äldsta är 72 år och den yngsta 44, har redan charmat hela Europa. Det här bidraget är utan tvekan tävlingens stora snackis och det tror vi kommer ge resultat.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 6 / 6

      1. Givetvis hoppas vi, lika mycket som vi tror, att det här blir Sveriges år.

      Foto: Scanpix/Jessica Gow

    Nyheter24 tippar - de är topp fem ikväll

    Nyheter24:s Emma Malmlöf och Elias Giertz siar om kvällens stora vinnare.

    Läs mer
  • Fler biljetter till Peace &...
    Fler biljetter till Peace & Love släpps klockan elva idag! fredag 25/5 11:11
  • John Cale-doftande folkpop
    Dagens festivallåt - 24 maj. Warhol-inspirerad folktrio att vara bakis till. torsdag 24/5 12:00
  • Ny old school-soul
    Dagens festivallåt - 23 maj. Soul för en ny tid. onsdag 23/5 12:00
  • Helylle-americana
    Dagens festivallåt - 22 maj. Springsteen-doftande americana. tisdag 22/5 12:00
  • J-Lo till Sverige
    J-Lo, även känd som Jennifer Lopez, kommer till Sverige. Den femte oktober uppträder hon i Globen. tisdag 22/5 09:33
  • DJ-kollektiv som garanterar...
    Dagens festivallåt - 21 maj. Två DJ-duos som tillsammans fuckar och punchar dig med housemusik. måndag 21/5 12:00
  • Spelschema till Dans Dakar ...
    Nu är schemat till dansfesten vid Universitetet klart. På Dans Dakar 2012 återfinner vi flera stora namn inom dansgenren, bland andra Paul ... måndag 21/5 09:45
  • Seth Cohen-pop
    Dagens festivallåt- 18 maj. OC-musik som gör oss nostalgiska. fredag 18/5 12:00
  • Spelschema för Siesta!
    Äntligen är det dags att börja planera DIN egen Siesta! Nu har nämligen spelschemat kommit. torsdag 17/5 15:12
  • Roligaste musiken på väldig...
    Dagens festivallåt - 17 maj. Norsk konstmusik som får en att vilja dansa. torsdag 17/5 14:01
  • #Sweden - hetast på twitter världen över

    torsdag 24/5 22:03

    Bara någon minut efter att Loreen framfört Sveriges bidrag i Eurovision trendade både artisten - och Sverige, på twitter. Att Loreen inte bara är omtyckt i Sverige stod klart efter kvällens framträdande i Eurovisions andra semifi...

  • VIDEO: Tjuvtitta på kvällens framträdanden i Eurovision

    torsdag 24/5 20:44

    Vad har Loreens konkurrenter för scenkläder och vem har fulaste frillan. En huvudbonad i form av en indianskrud större än artisten själv och den givna " Carola -fläkten". En video filmad backstage inf...

  • Supermodellens skräckben på promenad

    torsdag 24/5 20:35

    Stjärnan har lagt en förmögenhet på att hålla sitt ansikte ungt. Men en eller annan kroppsdel glömde hon i projekt: "evigt ung". Du känner förmodligen igen Janice Dickinson , 57, från TV3:s olidligt många repriser på tidigare säs...

  • Nicole Kidmans porriga thriller gav Cannes en choc...

    torsdag 24/5 19:20

    Glöm "Eyes Wide Shut" - Nicole är tillbaka. Sexigare än någonsin. CANNES. 60-tal. Kort klänning, bara ben, sotade ögon, voluminöst hår. Och särade ben. Nicole Kidman , 44, chockerade när Lee Daniels " The Paperboy " hade prem...

  • Pattinson aktuell för Hunger Games-uppföljare

    torsdag 24/5 16:42

    Cannes-aktuelle Robert Pattinson ryktas vara aktuell för uppföljaren till succén "The Hunger Games", "Catching Fire". När " The Hunger Games " kom tidigare i år slog den rekord under öppningshelgen när den drog in drygt en miljard...

  • Så listade Glenn Hysén ut sonens läggning

    torsdag 24/5 16:40

    Glenn Hysén kände till att sonen Anton var homosexuell - långt innan han valde att komma ut: "Förstod när han fimpade den ena saftiga tjejen efter den andra." BORÅS . Det var på ett RFSL-möte i Borås på onsdagskvällen som Glenn ...

  • bild 1 / 6

    Klicka dig in i artikeln för att bläddra vidare och se vilka vi tror har en bra chans att hamna i toppen.

    Foto: Jessica Gow/SCANPIX

  • bild 2 / 6

    5. Rumäniens bidrag är både trallvänligt och sätter sig på hjärnan. Utan tvekan en sommarplåga om inte annat.

    Foto: Jessica Gow/SCANPIX

  • bild 3 / 6

    4. Serbiens bidrag är emotionellt och vackert. I ett hav av fartfyllda låtar kan denna sticka ut.

     

  • bild 4 / 6

    3. Italien. En djup röst, en cool Amy Winehouse-stil och en låt som tilltalar en bred målgrupp.

     

  • bild 5 / 6

    2. De ryska tanterna, den äldsta är 72 år och den yngsta 44, har redan charmat hela Europa. Det här bidraget är utan tvekan tävlingens stora snackis och det tror vi kommer ge resultat.

    Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

  • bild 6 / 6

    1. Givetvis hoppas vi, lika mycket som vi tror, att det här blir Sveriges år.

    Foto: Scanpix/Jessica Gow

Nyheter24 tippar - de är topp fem ikväll

Nyheter24:s Emma Malmlöf och Elias Giertz siar om kvällens stora vinnare.

 

Bläddra vidare i bildspelet för att se vilka bidrag som vi tror placerar sig på topp fem i kvällens Eurovision.