På lördag gäller det att nerverna håller sig i styr. Då leder Danny Saucedo, 27, och Gina Dirawi, 22, den storslagna finalen av "Melodifestivalen" på Friends Arena. Men mitt i uppladdningen har en hetsig diskussion brutit ut på duons Instagram-konton.
Det är efter att Dirawi publicerat en bild då hon håller Saucedo i handen som spekulationer om att paret Danny och Molly Sandén skulle vara ett minne blott eskalerat.
Fansen spekulerar i vad som hänt
Bilden är tagen bakifrån och i bakgrunden syns Friends Arena. I förgrunden ser två personer ut att filma programledarduon och ovan i bild syns en mikrofon. Men åsiktsstarka fans menar bestämt att Danny och Molly gjort slut och att det är därför Gina och Danny håller hand. Något som upprör andra.
– Vilken hysteri haha. Ja alla är vi människor och vänner värmer varandra, eller?, frågar en användare.
Molly arbetar i USA
Andra unga fans är besvikna på att hunken håller Gina i handen eftersom han har flickvän.
– Haha men snälla, så han får inte hålla någon i handen utan att ni börjar kasta skit?, försvarar en användare honom och får medhåll.
– Jag håller med, det är inget fel att hålla varandra i handen trots att man har en flickvän eller pojkvän, skriver en annan.
Molly befinner sig just nu i Los Angeles för att jobba med sitt album. Danny har tidigare beskrivit sitt starka vänskapsband till Gina och duon publicerar regelbundet bilder på varandra som visar deras starka vänskap.