Som besökare på Nyheter24 samtycker du till användandet av s.k. cookies för att förbättra din upplevelse hos oss. Jag förstår, ta bort denna ruta!
måndag 20 oktober 2014
Ingen rädder för ryssen är
måndag 13 oktober 2014
Skratta bort tråkhösten
torsdag 18 september 2014
72 000 FB-likes har oftast inte fel
20 054
reaktioner idag

Här är alla nominerade till P3 Guld 2010

Publicerad 2009-12-02 16:28
  • BILD 1 av 11
    Foto: SCANPIX Guldgala, P3, Grupp, Artist
  • BILD 2 av 11
    Foto: SCANPIX Guldgala, Grupp, P3, Artist
  • BILD 3 av 11
    Foto: SCANPIX Guldgala, Artist, P3, Grupp
  • BILD 4 av 11
    Foto: SCANPIX Grupp, Guldgala, Artist, P3
  • BILD 5 av 11
    Grupp, Artist, P3, Guldgala
  • BILD 6 av 11
    Foto: SCANPIX P3, Guldgala, Grupp, Artist
  • BILD 7 av 11
    Foto: SCANPIX Artist, P3, Guldgala, Grupp
  • BILD 8 av 11
    Foto: SCANPIX Guldgala, Grupp, P3, Artist
  • BILD 9 av 11
    Foto: SCANPIX P3, Guldgala, Artist, Grupp
  • BILD 10 av 11
    Foto: SCANPIX Guldgala, Grupp, P3, Artist
  • BILD 11 av 11
    P3, Artist, Guldgala, Grupp

Fibes, Oh Fibes, Lars Winnerbäck, Kent, Takida och Agnes bland de nominerade.

0 personer rekommenderar detta.

I januari 2010 går P3 guldgalan av stapeln i Göteborg.

Där kommer det att delas ut priser åt alla håll och kanter.

Nu kan du rösta i kategorierna: årets låt,  årets nykomling,  årets artist, årets grupp och Guldmicken.

En jury kommer att utse vinnarna i kategorierna: årets rock/metal, årets pop, årets hiphop/soul och årets dans.

RÖSTA HÄR.

Årets grupp

Fibes, Oh Fibes – 1987

Ingenting – Tomhet, idel tomhet

Kent – Röd

Mando Diao – Give me fire

Takida – The darker instinct

 

Årets artist

Amanda Jenssen – Happyland

Jonathan Johansson – En hand i himlen

Lars Winnerbäck – Tänk om jag ångrar mig och sen ångrar mig igen

Markus Krunegård – Prinsen av peking

Miss Li – Dancing the whole way home

 

Årets nykomling

Erik Hassle

Fever Ray

Lorentz & M. Sakarias

Maskinen

Miike Snow

 

Årets låt

Agnes – Release me

 

Erik Hassle – Hurtful:

Mando Diao – Dance with somebody:

Markus Krunegård – Hela livet var ett disco:

 

Promoe – Svennebanan

 

Guldmicken

Jenny Wilson

Lars Winnerbäck

Miss Li

Promoe

Takida

 

Årets dans

Adam Beyer – Samlad produktion

Axwell – Samlad produktion

Dada Life – Just do the dada

Fever Ray – Fever Ray

Samuel L Session – The man with the case

 

Årets hiphop/soul

Lorentz & M. Sakarias – Vi mot världen

Mohammed Ali – Processen

Näääk – Näääk vem?

Promoe – Kråksången

Stor – Nya Skolans Ledare

 

Årets pop

Deportees – Under the pavement – the beach

Fever Ray – Fever Ray

Fontän – Winterwhila

Miike Snow – Miike Snow

Taken By Trees – East of Eden

 

Årets rock/metal

Abramis Brama – Smakar söndag

Babian – Fullproppad, listtoppad, livrädd & uppstoppad

Gösta Berlings Saga – Detta har hänt

Satan Takes a Holiday – Satan takes a holiday

Switch Opens – Switch Opens


0 personer rekommenderar detta.

KOMMENTARER