Nyheter24

sön 19 maj 2013

TIPSA OSS!
Misshandeln av Reinfeldts son
3 bilder
 
  • Fredrik Reinfeldt, Reinfeldts son, Stureplan, Elisabeth Massi Fritz

    Enligt målsägandebiträdet fick Reinfeldts son "bra stöd under rättegången".

    Foto: SCANPIX
  • Fredrik Reinfeldt, Reinfeldts son, Stureplan, Elisabeth Massi Fritz

    17-åringen misshandlades på Stureplan i november.

    Foto: SCANPIX
  • Elisabeth Massi Fritz, Fredrik Reinfeldt, Stureplan, Reinfeldts son

    290 dagar senare var det dags för rättegång mot den som ska ha slagit statsministerns son.

    Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

"Jobbigt för alla inblandade"



På onsdagen genomfördes rättegången mot han som ska ha misshandlat statsministerns yngste son. 290 dagar efter själva händelsen.

STOCKHOLM. Det dröjde, det dröjde och sen dröjde det lite till innan det blev åtal och rättegång för misshandeln av statsminister Fredrik Reinfeldts yngste son på Stureplan. Och det har varit en tuff tid, inte bara för 17-åringen.

– Många ungdomar har hörts kring flera olika händelser därav den långa väntetiden vilket förstås är jobbigt för alla inblandade. För min klient precis som de flesta brottsoffer som ska gå igenom en rättsprocess är en kort handläggningstid att föredra, säger hans målsägandebiträde Elisabeth Massi Fritz till Nyheter24 efter onsdagens förhandlingar.

Med tanke på sonens unga ålder är det troligt att båda hans föräldrar, statsministern samt landstingsrådet Filippa Reinfeldt, var på plats.

– Min klient hade bra stöd under rättegången och klarade av att möta den tilltalade i rättssalen, säger Massi Fritz.

"Umgicks med fel kompisar"

I polisförhör har den unge Reinfeldt sagt att han "umgicks med fel kompisar som inte drar sig för att slåss" och att hans namn dragit till uppmärksamhet. Han misshandlades enligt åtalet med en glasflaska och med flera sparkar.

Nyheter24 har sökt åklagare Anneli Hanström och den åtalades advokat Jonas Tamm utan framgång.

Dom i målet meddelas den 31 augusti 13.30. Då har det gått 299 dagar sedan misshandeln i centrala Stockholm.

Elisabeth Massi Fritz, Fredrik Reinfeldt, Stureplan, Reinfeldts son


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/brott-straff/723253-reinfeldts-advokat-jobbigt-for-alla-inblandade&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
0
Aowi 2012-08-23 02:22 Anmäl

Så förjäcla dåligt! Hur vågar våran "avvecklingsminister" klaga på att rätsväsendet tar tid på sig NÄR HAN GÖR ALLT HAN KAN FÖR ATT AVVECKLA DOM!