Nyheter / Inrikes
130302
0
130302
0 0
  • Foto: Bertil Ericson / SCANPIX

Sahlin: EU-valet delvis en framgång

Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin backar efter ett första utspel.

Två dygn efter EU-parlamentsvalet svarar Socialdemokraternas ledare Mona Sahlin på frågor om resultatet.

Först skrev hon på partiets hemsida att valet var en framgång - nu backar hon delvis.

Sahlin sade i maj att om S inte går framåt jämfört med EU-valet 2004 är det ett "djupt misslyckande". Nu fick partiet 24,6 procent, exakt samma som 2004. Sahlin hälsade på måndagen på webbplatsen till alla som gjort partiets "framgång möjlig", men sedan dess har det varit mycket tyst.

Nu säger hon att valresultatet bara delvis var en framgång.

– Jag hade hoppats på ett högre resultat, absolut. Men samtidigt känner jag väldig lättnad över att vi inte fortsatte tappet vi haft i alla EU-val sedan vi gick med i EU. Valdeltagandet ökade, Sverigedemokraterna kom inte in och vi har haft en väldigt, väldigt tuff period i opinionen under våren.

"Inte en framgång"

Men på vilket sätt var det en framgång?

–Ja, alltså, framgången är att vi hade några ambitioner. Jag hade önskat att pluset framför våra siffror hade varit betydligt större - det är inte en framgång. Men att valdeltagandet ökade och att Sverigedemokraterna inte kom in måste ses som en framgång, svarar Sahlin.

Valdeltagandet ökade i år till 43,8 procent från 37,1 procent 2004. Sahlin understryker att S fick 140 000 röster fler än 2004. S gick framåt i små och medelstora orter i år. Men slående är hur dåligt det gick i storstäderna. I nio av landets tio största städer var resultatet sämre än 2004. I Malmö backade S med 5,6 och i Stockholm med 4,1 procentenheter.

"Inget riksdagsval"

S-debattörer har larmat om att detta är rena döden inför riksdagsvalet nästa år. Men Sahlin understryker olikheter mellan de båda valen. EU-valet är inget riksdagsval. Våra väljare går inte och röstar i samma utsträckning som i ett riksdagsval. Samtidigt påpekar Sahlin att problemen i storstäderna inte är något nytt eller typiskt för EU-valet.

–Inför riksdagsvalet ska fokus läggas på bostadsbrist, oro för välfärdsfrågor och på mer tydlighet i skattefrågor i storstäderna, säger hon. Vi är väldigt fokuserade på riksdagsvalet och vet att storstäderna är nyckeln.

Skrivet av:

Kommentera här

130302
0
130302
0 0
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Skicka tillbaka alla iranier som vistas i Sverige och sen kan vi lägga ner kontakten med det piss landet! fisken om  Iran fördömer svenska Vilks-publiceringar
  • DEN FARLIGASTE DROGEN AV DOM ALLA PGA DET INTE GÅR ATT KONTROLERA DEN DET MINSTA JAG HAR KOMPISAR SOM HAMNAT I SYKOS SOM ALDRIG KOMMER ATT SOM DOM VA EN GÅNG MEN DET SPELAR IGEN ROLL HUR MYCKE MAN VARNAR SÅ KOMMER DOM SOM VILL ÄNDÅ HAMNA DÄR Å PROVA.
    DET HANDLAR MER OM VAD VI GER VÅRA BARN I UPPFOSTRAN VI HAR INTE TID FÖR DOM TALAR AV EGEN ERFARENHET SÅ TÄNK PÅ VAD DU NI GER ERA BARN SÅ VEM ÄR DEN SKYLDIGE VI ELLER BARNEN
    Mike Caerlson om  Cannabis extra skadligt för unga
  • "...och jag vill hz pengar idag också."






    'cos he's a _Smooth criminal_...
    Thom om  Rånade samma bank två gånger under ett dygn
  • Biltext; "Drogen kan orsaka allvarliga skador." - Va? N om  Dagsböter för cannabisodling i växthus
  • DET ÄR JU BROTT SOM STATEN/REGERINGEN BEGÅR VARJE DAG! CORRUPTIO om  Tjock-Steffe dömd till fängelse
  • Ge honom Jihad Jane oxå :) corruptio om  Våldtäktsdömde plastikkirurgen kräver 18 miljoner
  • En landsförrädare helt enkelt... texten i artikeln är vriden så NordKorea skall se omänskligt ut, men jämfört med massmördarna som kallar sig för Sveriges regering är NordKorea en dröm. corruptio om  Nordkoreansk ekonom avrättad efter dålig reform
  • Bonläppar som Jihad Jane och andra "plast-terrorister" som torskar åker dit pga att dom INTE arbetar åt CIA. Dom "terrorister" som lyckas med självmordsbombningar och andra lyckade attentat, arbetar för CIA/MOSSAD. http://corruptio.wordpress.com corruptio om  Jihad-Jane erkänner
  • Oh gudars... jag fick bita mig i läppen för att inte garva över hela kontoret när jag såg Larsen's kommentar. Så otroligt roligt. :)

    Tyvärr också väldigt symtomatiskt: Den så kallade "miljörörelsen" struntar i resultaten. Det handlar *bara* om att försvara policyn, inte miljön. Detta medan kärnkraften lugnt, öppet och ärligt tar kritiken och gärna samarbetar, även med kritiker. Visst, detta enskilda fall var bara en liten grej... men samma trend syns också i stort. Greenpeace struntar i resultaten, säker konfrontation och försvarar sin policy till varje pris, detta medan kärnkraften samarbetar, lyssnar på kritik och uppnår mycket goda resultat vad gäller säkerhet och miljö.
    Michael Karnerfors om  Greenpeace lät Ringhals lysa
  • Muhammed slickar röv i helvetet! Ragnar om  Drack öl – straffas med käppslag
  • Jaaa, där vill jag jobba!!!! Ragnar om  Öl på jobbet - snart verklighet
  • Folköl är ett äckligt j-vla blask som man bra får ont i skallen och blir pissnödig av. Skrota hela produktionen av denna smörja och tillåt öl- och vinförsäljning i livsmedelsbutiker! Ragnfast Gyldenstierne om  Kommun kritiseras - lät ungdomar köpa folköl
  • Det är han naturligtvis tvungen att säga, men de börjar få slut på vänner i Världen nu. Ragnfast Gyldenstierne om  Obama: Ingen kris i relationen med Israel
  • I samma sjuka land kan man göra hämningslös reklam för alkohol och vapen på bästa sändningstid...... Ragnfast Gyldenstierne om  Vagina förbjudet i tampongreklam
  • Retarded towelheads! Welcome to the twentyfirst century. Ragnar om  Fängelse för sexiga textmeddelanden
  • Ett sånt as ska inte ha några pengar. Han ska bara ha ett skott mitt i pallet! Ragnar om  Våldtäktsdömde plastikkirurgen kräver 18 miljoner
  • Detta torde sortera under pseudohändelser; å ena sidan oförtjänt publicitet åt en medioker konstnär, och å andra sidan en löjeväckande överreaktion från ett avlägset, efterblivet hörn av världen. Här har media ett ansvar, genom att låta hela saken självdö. Stefan Spets-Arleij om  Iran fördömer svenska Vilks-publiceringar
  • lars vilks, ser värre än hunden ut
    om  Iran fördömer svenska Vilks-publiceringar

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!