Nyheter / Inrikes
138399
0
138399
0 2
  • bild 1 / 3

    Göran Hägglund och partistyrelsen stöder förslaget.

    Foto: Stella Pictures

  • bild 2 / 3

    Foto: Fredrik Persson / SCANPIX

  • bild 3 / 3

    Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

Kd vill förbjuda sexköp utomlands

"Sexköpslagen har haft en otroligt viktig normgivande effekt."

Redan i valet till Europaparlamentet slog kristdemokraterna fast att sexköpsförbud var frågan som skulle få toppkandidaten Ella Bohlin att ta plats i Bryssel. I stället blev det veteranen Alf Svensson. Inför nästa valrörelse väntas partiet anta ett förslag om att förbjuda sexköp utomlands.

Britt-Mari Brynielsson, vice ordförande i partiets kvinnoförbund, menar att det anses mer okej att köpa sex på semestern eller affärsresan än hemma.

– Då kan det inte vara grannens dotter. Men människor är människor överallt. Att utnyttja unga tjejer eller kvinnor utomlands är precis lika förkastligt, säger Brynielsson till Sydsvenskan.

Kvinnoförbundet lanserar förslaget i en motion om att kriminalisera sexköp utanför Sveriges gränser. Partistyrelsen gillar förslaget och pekar på Norge, som vid årsskiftet införde ett liknande förbud. På kristdemokraternas riksting, som inleds på torsdag i Västerås, väntas förslaget antas.

– Jätteroligt att partistyrelsen går på vår linje. I dag är det förbjudet med barnsexturism. Det här är, som vi ser det, bara en förlängning av det förbudet, säger Brynielsson till Sydsvenskan.

Hon och ledningen i kvinnoförbundet har analyserat sexköpslagen och skriver att den haft "en otroligt viktig normgivande effekt". Att det har blivit mer skamligt att köpa sex.

– Lagar har den här effekten. Det hamnar på rödsidan. Om man kör bil i länder där det finns en bilbälteslag så följer man den. Kör man bil ett tag i ett land där det inte finns förbud luckras beteendet upp, säger Brynielsson till Sydsvenskan.

Skrivet av:

Kommentera här

138399
0
138399
0 2
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-1

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Vilka j-vla skenheliga idioter! Skuta lägga er i uppgörelser mellan vuxna människor! Moral har ingenting att göra med lagstiftning, det är en privat angelägenhet!

    22/12 2009 av Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Dödsstraff på SSUmedlemmar. Sätter käppar i hjulen på den politiska utvecklingen, gör något konstruktivt istället för att förstöra och jaga medias uppmärksamhet. Jävla clowner. Stifta hårda lagar mot sånt, det gillar väl sossarna? om  SSU snor Alliansen
  • JOHN ´LENNON DÅÅÅÅÅÅEÅÅEÅÅEEEEEHHHH????? YOKO ONO om  Expert: H1N1-vaccinet är en bluff
  • Svansen på Skansen chimpansen
    sponsras utav Alliansen
    abba om  SSU snor Alliansen
  • sjukt kul! go ssu. jocke om  SSU snor Alliansen
  • Flytta till U.S.A. din historielösa fjant! Ragnfast Gyldenstierne om  "Ersätt kungen med Astrid Lindgren och älgar"
  • vilka idioter om  Fyra gripna efter lång biljakt
  • Om man som socialdemokrat kan överväga att gå över till moderaterna kan man lika gärna gå över till sverigedemokraterna, ungefär lika logiskt. Ragnfast Gyldenstierne om  Turkiska socialdemokrater kan lämna partiet
  • Beatrice Ask´s pappa måste ha haft svininfluensan när gubben låg på kärringen och tillverkade detta äckliga as till justitieminister som gubben kallar dotter.

    Ju mer kritik asen får desto mer makt lägger dom på sig själva. Attack är bästa försvar har politikerna fått lära sig hemma. Det är ett under att inte Sveriges politiker och andra kriminella svin skjuts på öppen gata, svenska folket är ett tåligt folk som tar mycket skit från landsförrädarna och låter dom sälja ut Sverige och förnedra folket.
    corruptio om  Rädda barnen kritiserar drogtester av barn
  • Hallå, alla ni som vill hota andra människor med mordmassaker, det är helt OK- kör på! Svensk polis fattar ju lite skoj och låter dig bara gå!
    http://soldatmamma.blogspot.com
    Carina-Fina om  KTH-mannen släppt
  • ACAB! hoppas snutjävel aldrig får något nytt jobb och svälter ihjäl på grund av fattigdom. om  Polis misshandlade handbojad man - sparkas
  • Vi behöver inga fler dumsnutar som spelar allan och trakasserar vanligt folk! Vi behöver fler lärare, fritidspedagoger och kuratorer på skolorna. Ragnfast Gyldenstierne om  Nu blir det fler poliser
  • Om polisman slår dig och du INTE har förtjänat det så har du rätt att slå tillbaka när möjligheten finns, samma dag eller annan dag. Alla har rätt att använda våld mot kriminella poliser. Den polis som skulle våga lägga handen på mig eller någon i min familj hade fått halsen avskuren och huvudet skickat till sin mamma!

    http://corruptio.wordpress.com
    corruptio om  Polis misshandlade handbojad man - sparkas
  • Det bästa är att kombinera med öl, då behöver man inte dricka lika mycket och slipper bakfylla. :) Ragnar om  Cannabis extra skadligt för unga
  • Idioti! Man pissar väl i första bästa papperskorg om man är tvungen.....? Ragnfast Gyldenstierne om  Könskriget får vingar
  • En på tusen, men man får vara glad för det lilla sa kärringen och mjölkade getabocken... Ragnfast Gyldenstierne om  Polis misshandlade handbojad man - sparkas
  • "May-Welby är född i England men har bott i Australien sedan Norrie var sju år gammal."

    Detta är en mycket konstig mening som låter som att den handlar om två olika personer. Jag föreslår istället "sedan sju års ålder". Det saknas dessutom ett "i" i den påföljande meningen.

    Inte för att vara taskig, men detta är en av anledningarna till att jag i största möjliga mån undviker Nyheter 24: Er bedrövliga språkhantering. (En annan är er nyhetsvärdering, men det har inte riktigt med saken att göra just nu.)
    ordpolisen om  Norrie är världens första människa utan könstillhörighet
  • klart killen ska få ha sina åsikter men det betyder inte att det går över hans arbete...vi har ju alla åsikter om  Jurist drev islamfientlig blogg
  • Oj, glömde visst Australien, dom bör vara på 201:sta plats Bempa om  Amerikaner är världens vackraste folk
  • Hur kunde England, Skottland , Irland & Wales överhuvudtaget komma med på listan.Visst ja det var britter som rösta.I mina ögon kom dom på delad 200:de plats. Bempa om  Amerikaner är världens vackraste folk
  • Heh lite kul de där går ju på strömbacka så måste säga att det är lite kul det här Lycan om  Hot mot gymnasieskola var skämt

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!