Nyheter / Inrikes
213581
0
213581
0 1
  • bild 1 / 6

    Peter Eriksson vågar se över blockgränserna.

    Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

  • bild 2 / 6

    Ohly, Sahlin och Eriksson känner segervittring.

    Foto: FREDRIK PERSSON / SCANPIX

  • bild 3 / 6

    Peter Eriksson har samma uppfattning som Sahlin.

    Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

  • bild 4 / 6

    Erik Ullenhag vill inte spekulera i mp-samarbete.

    Foto: Gunnar Lundmark / SvD / SCANPIX

  • bild 5 / 6

    Agneta Börjesson är beredd att bryta blockpolitiken.

    Foto: Miljöpartiet

  • bild 6 / 6

    Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

Peter Eriksson öppnar för fp-samarbete

Miljöpartiet beredd att se över blockgränserna om sd kommer in i riksdagen.

Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson öppnar upp för samarbete med borgerliga partier om sverigedemokraterna kommer in i riksdagen i valet 2010, och inget av blocken lyckas bilda en majoritetsregering.

– Jag har precis samma inställning som Mona Sahlin, som diskuterade detta i en lördagsintervju i TV4. Vi driver ett rödgrönt samarbete, och om det visar sig efter nästa val att varken den moderatledda regeringen eller de rödgröna kan få egen majoritet bör vi rödgröna bjuda in ett borgerligt parti. Där ligger folkpartiet nära till hands, säger Peter Eriksson till Nyheter24.

Miljöpartiets partisekreterare, Agneta Börjesson, gick i en intervju i Nyhetsbyrån Direkt ut med att de rödgröna bör se över blockgränserna om sverigedemokraterna tar sig in i riksdagen och det parlamentariska läget blir oklart.

Regeringsunderlaget skulle då utgöras av vänsterpartiet, socialdemokraterna, miljöpartiet och ett borgerligt parti.

Peter Eriksson menar att det inte finns någon risk för att sd blir ett vågmästarparti i och med att det är "extremt högerparti" som saknar acceptans hos de rödgröna.

– På samma sätt som vänsterpartiet aldrig skulle kunna bli ett vågmästarparti skulle sverigedemokraterna inte kunna bli det. Det är ett starkt, nationalistiskt, högerparti som endast skulle kunna påverka via en högerregering, säger Eriksson till Nyheter24.

Erik Ullenhag, folkpartiets partisekreterare, ser ingen poäng i att spekulera i vad som skulle hända i riksdagskorridorerna om sverigedemokraterna kommer in i riksdagen.

– Vi söker stöd för vårt borgerliga samarbete. Och det är det besked som vi ger till väljarna. Vi kommer inte att samarbeta med sverigedemokraterna, som inte tror på tanken om alla människors lika värde, säger Ullenhag till Nyheter24.

Skrivet av:

Kommentera här

213581
0
213581
0 1
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Källkritiken N24, vart är den?

    http://www.unfictional.com/aimee-louise-sword-did-not-rape-her-10-year-old-son
    D om  Mamma fann sin försvunna son - våldtog honom
  • Vart fan gick pengarna sen då? Simon om  Vann 20 miljoner - dog dagen efter
  • jag vet inte varför det står i bildtexten att det dog 170 tusen när jag läst att det var minst en halv miljon som omkom och då är det alltså många eniga forskare. wonderer om  Bloggosfären om erkännandet av folkmordet
  • nej, alla människor har rätt att bestämma över sina egna liv.. ALLA jonathan om  Schweiz stoppar självmordsturismen
  • ? Om han fortsätter att festa så där är jag förvånad om han någonsin kommer att vinna en medalj till, säger en drogexpert till News of the world.

    Grattis till expert-titeln... verkligen.
    om  Här röker Phelps cannabis
  • efterblivet. konstigt att det är mest i västvärlden som män får testikelcancer "av cannabis" när det rökts och röks flitigt i hela världen och har gjort i 10-tusentals år. Det kan väl absolut inte vara alla tillsatser i vår mat eller? Plus, om man blandar CB+tobak (med joint filter- dom som vet, dom vet) så filtreras ju inte tobaksröken som den skulle med vanliga cigg. om  Marijuana kopplas till testikelcancer
  • Idioti på extremt hög nivå. om  Den lekande pojken fann två kilo hasch
  • Precis. Det ÄR bra att man får i sig mer av det verksamma ämnet från en mindre mängd av det tjär/rök-producerande växtmaterial THC/CBD-kristallerna sitter fast på. Då cannabinoider finns naturligt i människokroppen (ja, det gör dem, även fast det inte är exakt samma sort) så är det inte farligt i sig. Rök däremot, i alla dess former, är inte bra för lungorna. om  Nu blir du ännu mer hög
  • smart, Sverige borde följa andra länders fotspår i denna fråga. om  Hasch kan bli lagligt i Köpenhamn
  • Petra , du verkar vara en trevlig ochh dessutom jävligt rolig kvinna,skulle vara kul att träffa dig. Bosse bosse om  Vilka kvinnor har bäst sex?
  • till eruk knulla din äckliga mamma
    din horunge ,,,,,,
    shoo om  Somaliern som angrep Muhammedtecknare terroråtalas
  • Hur i hela världen ska de upprätthålla den här lagen? Det är ju bara för fruntimret att säga att hon varit utomlands och haft sig ett lösnummer, det är ju inte direkt så att det går att se skillnad på magen... Khab om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • ja var där o media har förstorat upp detta presis som allt annat detta var ingen brandattentatt utan en rökelse som en neger smuglat in från gambia han hade aids hehehe mats om  Brandattentat mot Skänningeanstalten
  • 4000 journalister och andra som snokade i den Turkiska militärens och regeringens Afghanska heroinimport/export, har blivit mördade sedan 1988. Sveriges käre Fredrik Reinfeldt har kämpat som ett djur för att dra in Turkiet i EU för att Bofors/Wallenberg vill det pga att det gynnar vapenförsäljningen då Turkiet betalar med knarkpengar.

    FREDRIK REINFELDT ÄR EN KNARKLANGARE!

    http://corruptio.wordpress.com
    corruptio om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • "Mannen" HAHAHAA det är Fragbite dom snackar om! Snarare p12an! :D vigge om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • "Texten ovan är skriven av en användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texten är sanning." STÅR PRECIS UNDER TRÅDEN.

    Trollad.
    FAIL om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • bort med absolutismen kring droger det här går ju bara FÖR LÅNGT. det här är ju så LÖJLIGT om  Ask vill drogtesta barn - struntar i lagrådet
  • Detta lär ju hjälpa dem in i EU. Smart drag. Seb om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • Att skriva påhittade saker har varit ett pågående skämt på sidan i flera år. Finns nog ingen användare på sidan som inte fattar att han inte var seriös eot om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • Lås in alla oliktänkande, deportera dom eller varför inte gasa dom.. Vart är polisstaten Sverige på väg och fråga er hur mycket pengar läggs det ner på dessa små grupperingar. Hur många Svensson kan ärligt säga att dom åtminstone känner någon som kommit ikant med någon från dessa grupperingar. Öppna sinnet och börja fråga.. Dr. Braun om  Kommun får inte införa västförbud
  • Beatrice ask går på något riktigt dåligt tjack.
    Föräldrar har ansvar för sina barn och ingen annan!
    kalle kula om  Ask vill drogtesta barn - struntar i lagrådet
  • det är väl klart att hon finns skyldig? hon erkände reign o me om  Hon erkänner: Jag mördade mina sex barn
  • Att ni ens tar det seriöst, idioter. YA DU HELU om  Massakerhot mot skola i Piteå

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!