Nyheter / Inrikes
280314
7
280314
0 4
  • bild 1 / 3

    Peps Perssons låt Grannen kapades av...

    Foto: Maja Suslin/Scanpix

  • bild 2 / 3

    Sd-politikern Thoralf Alfsson.

    Foto:

  • bild 3 / 3

    "Och sen ska packet ha bidrag till hela sin jävla släkt. Och så slår de ihjäl sina döttrar för någon jävla dräkt". heter det i en textrad i låten.

    Foto: ULF PALM/Scanpix

Sd-politiker tvingades ta bort Peps låt från bloggen

Sverigedemokraten Thoralf Alfsson kapade Peps Perssons låt.

KALMAR. Sd-politikern Thoralf Alfsson har för vana att hamna i bråk om upphovsrätten. För några år sedan tvingades han plocka bort bilder på sina kollegor i kommunfullmäktige från bloggen. Detta efter att fotografen protesterat.

Därpå publicerade Alfsson dagen före julafton en teckning av den populäre konstnären Hans Lindström på bloggen.

– Jag hotade med att stämma honom och efter det så tog han bort teckningen, säger Hans Lindström till Barometern.

Nu är det den kände artisten Peps Persson som rasar mot sd-profilen.

Thoralf Alfsson la ut en version av Peps Perssons låt Grannen på bloggen. En av textraderna lyder: "Och sen ska packet ha bidrag till hela sin jävla släkt. Och så slår de ihjäl sina döttrar för någon jävla dräkt."

Låten handlar om rasism och okunnighet bland "Svenne Banan"-rasister. Mot slutet av låten framgår att Peps Persson tar avstånd från rasism och försöker få grannen att ändra åsikt.

Den textraden föll dock bort när Thoralf Alfsson publicerade texten på sin blogg.

Efter nya stämningshot plockade sd-politikern bort texten. Det är alltså tredje gången gillt?

– Man chansar väl ibland. Men nu är det slut med det. Bloggen ska dock inte bli mesigare, lovar Thoralf Alfsson i en intervju med Barometern.

- Men just när det gäller det sista är förstår jag inte vad saken handlar om. Det enda jag gjort är att länka till ett youtubeklipp precis som alla andra gör. Jag hävdar också att låten inte är förvanskad, det saknas bara en textrad. Sjunger du alltid alla verser i en psalm?

Kommentera här

280314
7
280314
0 4
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-4

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • "Sjunger du alltid alla verser i en psalm? "

    JA, herr Alfson, ifall när "psalmen" ger uttryck för alla helvetets vidriga åsikter för att i slutet visa sin rätta färg som förespråkare för de godas sak.

    Det är bra iallafall att du visar DIN rätta färg! Du och ditt parti är allt det som bra människor vänder sig mot. Ni är fundamentalistiska bonnläppar...

    onsdag 27/1 av Din granne Anmäl Svara
  • jag är svensk, men hatar sverige demokraterna! alla har rätt att leva vart vi vill. Alla jävla sverige demokrater borde åka till krig och leva fattigt o inte ha en chans till nånting, tror svergie att utlänska kommer hit bara för skoj skull? nej, oftast för att det är krig i sitt land och vill komma där ifrån. USCH på sverigedemokraterna!!!

    onsdag 27/1 av USCH! Anmäl Svara
  • http://antisverigedemokraterna.wordpress.com/

    onsdag 27/1 av antisverigedemokraterna Anmäl Svara
  • Letar och letar men ser ingen länk till bloggen. Så bekvämt.

    onsdag 27/1 av N Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Det var hennes sambo Som mördade henne. Troligtvis för hon gjort slut. Killen insåg väl sitt misstag sedemera och kastade sig framför tåget........... Tragiskt han kunde ju bara kastat sig framför tåget. Det var en verkligt vacker fin tjej... Fruktansvärt Grannen om  24-årig kvinna mördad
  • Ramat Slom där 1600 lägenheter skall byggas är en del av Västra Jerusalem - ej Östra! Beslutet om att bygga bostäder där har ingenting med Bidens besök att göra. Se http://www.israelnationalnews.com/News/Flash.aspx/182154 Magnus om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • sd och nd rasister alah ör storrrrrrrrrrrr muhamad om 
  • sd och nd rasister alah ör storrrrrrrrrrrrrrrrrrr muhamad om 
  • Mathias kan verkligen inte sin historia men en sak har man lär sig av historia och det är ingenting stannar som det är och när det änder så hämnas man hårt.... hampus om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • Jo något lika lön för lika arbete lär vi aldrig få se. Gamla snåla värdelösa arbetare skriker om deras rutin och erfarenhet, som egentligen är meningslös upprepning. Så klart vill ni som är lite äldre fortsätta leva i välfärd. Vi unga ska inte kunna skaffa barn, hus och bil. Folk är ju helt slut i detta land. LIKA LÖN FÖR LIKA ARBETE Jim om  Majoritet vill ha lägre ungdomslöner
  • Kat, allvarligt. hur fan iorkar man. Är inte det nästan helt ofarligt Jim om  Sabuni lovar hårda tag mot kat
  • Mörda, mörda. mörda. Trevlig religion. L om 
  • Straight upp the cherry for Mr. Reinfeldt :)

    http://corruptio.wordpress.com
    corruptio.wordpress.com om  Rysslands president: Sverige skyddar banditer
  • Just det. p-piller är MORD. hahahaha vilka nötter Jim om  Religiös apotekare vägrade ge ut p-piller
  • Kan Israel bli mer tydliga med att de inte vill ha fred? Rickard om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • Sveriges största kriminella gäng heter polisen!! acab om  Black Cobra etablerar sig i Stockholm
  • Det är ju välkänt att grisar inte kan köra bil!!! om  Fem till sjukhus efter polisbilskrock
  • Svensk feghet,slicka röv på eu. sverige bestämmer själva,om folket bestämmde.Varför har man inte en folkomröstning? om  Malmström: Sverige måste införa datalagringsdirektivet
  • Tänk om vi skulle skrika om muslimasens skändningar om Jesus i deras skittidningar ?? då skulle vi få skrika varje dag.. men muslimer äger rätt att skända och terrorisera .. men A bomben skulle lösa problemen i mellanöstern.. smutsapor är vad dom är ... om 
  • Hur fan kan man lägga tid på något som inte har dödat en människa?storma det jävla systembolaget istället! Fy fan för den svenska dubbelmoralen,men det går bra att sälja vapen som dödar tusentals barn världen över.Man blir äcklad av detta svenska skitsamhälle!!!!!!!!!!! ganjaman om  Rekordbeslag av cannabis
  • Jerusalem är Israels huvudstad, så det är självklart att det måste byggas mer lägenheter.
    Hur mycket bygger Sverige i Stockholm?
    Mathias om  Israel säger ja till 1600 nya bosättare
  • bra jobbat killar bbra gjort haha dennis om  Här gör de inbrott hos Efterlyst
  • undefined undefined om  Persbrandts nya film väcker muslimsk vrede
  • undefined undefined om  Persbrandts nya film väcker muslimsk vrede
  • "vi har en dialog med Sverige"
    Det säger väl allt. Hon representerar inte OSS!
    Nu är hon ju visserligen inte ensam om det...det är därför Piratpartiet får min röst!
    DNME om  Malmström: Sverige måste införa datalagringsdirektivet
  • USA:s mäktiga tobaksbolag drev fram ett förbud mot cannabis pga att man såg det som den värsta konkurrenten. I slutet utav 1800-talet var det lag på att USA:s bönder skulle odla cannabis. Sveriges kriminella och korrupta regering apar efter USA:s narkotikapolitik för att det gynnar vapenindustrin och tobaksindustrin. Alla poliser, åklagare, politiker och andra okunniga varelser arbetar för narkotikaindustrin och CIA som driver och finansierar världens största narkotikafabriker.

    http://corruptio.wordpress.com
    corruptio.wordpress.com om  Rekordbeslag av cannabis
  • Inget land som kallar sig för demokratiskt borde ha någonting att göra med Kina! Ragnfast Gyldenstierne om  Byggbolag begravde kvinna levande

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!