• bild 1 / 4

    Birgitta Ohlsson blir regeringens nya EU-minister.

    Foto:

  • bild 2 / 4

    Jan Björklund och Fredrik Reinfeldt presenterar Birgitta Ohlsson (fp) som ny EU-minister.

    Foto: Janerik Henriksson/Scanpix

  • bild 3 / 4

    Folkpartiledaren Jan Björklund hade nog helst velat slippa den betydligt mer radikala Birgitta.

    Foto: Marc Femenia / SCANPIX

  • bild 4 / 4

    Men i dag utses hon trots allt till nytt statsråd.

    Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

Birgitta Ohlsson blir ny EU-minister

Den stridbara folkpartisten kliver in i regeringen - trots fp-ledaren Jan Björklunds motvilja.

STOCKHOLM. Det blev Birgitta Ohlsson som i dag utses till ny EU-minister i regeringen efter folkpartisten Cecilia Malmström flyttat till Bryssel för att bli EU-kommissionär, skriver Dagens Nyheter.

Birgitta Ohlsson lovar att som EU-minister driva bland annat romernas situation runt om i Europa - samt hjärtefrågan trafficking: unga kvinnor som säljs som sexslavar.

– Jag vill också jobba hårt med att när vi slopar jordbruksstödet ska det kvittas mot forskning och utveckling, säger Birgitta Ohlsson.

Hon utsågs på tisdagen - trots att hon, enligt DN, inte var folkpartiledaren Jan Björklunds förstahandsval.

- Jag har i dag förordat Birgitta Ohlsson som ny EU-minister, sa statsminister Fredrik Reinfeldt på presskonferensen i Rosenbad.

-Vi vill ha en minister som förankrar EU i Sverige, fortsatte Reinfeldt.

Höll god min

Också Jan Björklund höll god min under presskonferensen.

- Jag är glad att vi i dag har utsatt Birgitta Ohlsson. Hon är kunnig och erfaren, säger Björklund.

Det har dröjt bra länge innan Björklund kunnat presentera en ny minister för svenska folket. Enligt uppgifter till DN beror det på att några tidigare tillfrågade tackat nej.

En av dem har varit partiets nya Europaparlamentariker Cecilia Wikström.

De som tillfrågats har tackat nej med motiveringen att de redan har andra planer och att de inte vill lägga dem åt sidan för att bli minister när det bara är sju månader kvar till valet.

"Inte gift med en dinosaurie"

Birgitta Ohlsson väntar barn i sommar och på frågor om hur detta skulle påverka hennes nya uppdrag svarade hon kallt:

- Jag är gift med en modern man och inte med en dinosaurie. Jag är också glad att vi har en modern regering.

Birgitta Ohlsson, som är partiets utrikespolitiska talesperson, pekades tidigt ut som favorit och vann överlägset den partiinterna omröstning som folkpartiet ordnade under partiets landsdagar.

Ändå har beslutet suttit långt inne för Jan Björklund.

Skarp FRA-kritiker

Partiledningen har varit skeptisk mot uppstickaren Ohlsson, som var en av de skarpaste FRA-kritikerna. Även om hon till sist lade ner sin röst under den första omröstningen i riksdagen.

Hon är också tydligt mer radikal än partiledningen i fråga om till exempel föräldraförsäkringen som hon vill dela mellan mamman och pappan rakt av.

I sommar ska Birgitta Ohlsson bli mamma - och det har sagts vara en anledning att stoppa henne som minister.

Men det som också vägt emot henne i vågskålen är hur han ska kunna försvara vårdnadsbidrag och en fortsatt odelad föräldraförsäkring gentemot den rödgröna oppositionen.

Kommentera här

286314
4
286314
1 5
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • @Bengan

    Ja, på DN.

    tisdag 2/2 av Bean Anmäl Svara
  • Ett bra val. Det behövs en kompetent och karismatisk politiker där nere.

    tisdag 2/2 av Kalle Anmäl Svara
  • Ääääälskar Birgitta Ohlsson! Det här är den finaste dagen i mitt liv!

    tisdag 2/2 av Jenniefer Anmäl Svara
  • Hon är ju sjukt snygg men lite väl vinklad i israel/palestina-konflikten.

    tisdag 2/2 av Karl Anmäl Svara
  • Ni kommer väl ihåg var ni läste detta först!

    tisdag 2/2 av bengan Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

  • Källkritiken N24, vart är den?

    http://www.unfictional.com/aimee-louise-sword-did-not-rape-her-10-year-old-son
    D om  Mamma fann sin försvunna son - våldtog honom
  • Vart fan gick pengarna sen då? Simon om  Vann 20 miljoner - dog dagen efter
  • jag vet inte varför det står i bildtexten att det dog 170 tusen när jag läst att det var minst en halv miljon som omkom och då är det alltså många eniga forskare. wonderer om  Bloggosfären om erkännandet av folkmordet
  • nej, alla människor har rätt att bestämma över sina egna liv.. ALLA jonathan om  Schweiz stoppar självmordsturismen
  • ? Om han fortsätter att festa så där är jag förvånad om han någonsin kommer att vinna en medalj till, säger en drogexpert till News of the world.

    Grattis till expert-titeln... verkligen.
    om  Här röker Phelps cannabis
  • efterblivet. konstigt att det är mest i västvärlden som män får testikelcancer "av cannabis" när det rökts och röks flitigt i hela världen och har gjort i 10-tusentals år. Det kan väl absolut inte vara alla tillsatser i vår mat eller? Plus, om man blandar CB+tobak (med joint filter- dom som vet, dom vet) så filtreras ju inte tobaksröken som den skulle med vanliga cigg. om  Marijuana kopplas till testikelcancer
  • Idioti på extremt hög nivå. om  Den lekande pojken fann två kilo hasch
  • Precis. Det ÄR bra att man får i sig mer av det verksamma ämnet från en mindre mängd av det tjär/rök-producerande växtmaterial THC/CBD-kristallerna sitter fast på. Då cannabinoider finns naturligt i människokroppen (ja, det gör dem, även fast det inte är exakt samma sort) så är det inte farligt i sig. Rök däremot, i alla dess former, är inte bra för lungorna. om  Nu blir du ännu mer hög
  • smart, Sverige borde följa andra länders fotspår i denna fråga. om  Hasch kan bli lagligt i Köpenhamn
  • Petra , du verkar vara en trevlig ochh dessutom jävligt rolig kvinna,skulle vara kul att träffa dig. Bosse bosse om  Vilka kvinnor har bäst sex?
  • till eruk knulla din äckliga mamma
    din horunge ,,,,,,
    shoo om  Somaliern som angrep Muhammedtecknare terroråtalas
  • Hur i hela världen ska de upprätthålla den här lagen? Det är ju bara för fruntimret att säga att hon varit utomlands och haft sig ett lösnummer, det är ju inte direkt så att det går att se skillnad på magen... Khab om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • ja var där o media har förstorat upp detta presis som allt annat detta var ingen brandattentatt utan en rökelse som en neger smuglat in från gambia han hade aids hehehe mats om  Brandattentat mot Skänningeanstalten
  • 4000 journalister och andra som snokade i den Turkiska militärens och regeringens Afghanska heroinimport/export, har blivit mördade sedan 1988. Sveriges käre Fredrik Reinfeldt har kämpat som ett djur för att dra in Turkiet i EU för att Bofors/Wallenberg vill det pga att det gynnar vapenförsäljningen då Turkiet betalar med knarkpengar.

    FREDRIK REINFELDT ÄR EN KNARKLANGARE!

    http://corruptio.wordpress.com
    corruptio om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • "Mannen" HAHAHAA det är Fragbite dom snackar om! Snarare p12an! :D vigge om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • "Texten ovan är skriven av en användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texten är sanning." STÅR PRECIS UNDER TRÅDEN.

    Trollad.
    FAIL om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • bort med absolutismen kring droger det här går ju bara FÖR LÅNGT. det här är ju så LÖJLIGT om  Ask vill drogtesta barn - struntar i lagrådet
  • Detta lär ju hjälpa dem in i EU. Smart drag. Seb om  Insemination olagligt i hela världen för turkiska kvinnor
  • Att skriva påhittade saker har varit ett pågående skämt på sidan i flera år. Finns nog ingen användare på sidan som inte fattar att han inte var seriös eot om  Massakerhot mot skola i Piteå
  • Lås in alla oliktänkande, deportera dom eller varför inte gasa dom.. Vart är polisstaten Sverige på väg och fråga er hur mycket pengar läggs det ner på dessa små grupperingar. Hur många Svensson kan ärligt säga att dom åtminstone känner någon som kommit ikant med någon från dessa grupperingar. Öppna sinnet och börja fråga.. Dr. Braun om  Kommun får inte införa västförbud
  • Beatrice ask går på något riktigt dåligt tjack.
    Föräldrar har ansvar för sina barn och ingen annan!
    kalle kula om  Ask vill drogtesta barn - struntar i lagrådet
  • det är väl klart att hon finns skyldig? hon erkände reign o me om  Hon erkänner: Jag mördade mina sex barn
  • Att ni ens tar det seriöst, idioter. YA DU HELU om  Massakerhot mot skola i Piteå

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!