• bild 1 / 5

    Medierådets granskning av populära ungdomssajter får kritik för...

     

  • bild 2 / 5

    ...att företaget Interaktiv Säkerhet - som genomfört granskningen - också har flera av de sajter som fått högt betyg som kunder.

     

  • bild 3 / 5

    Nätsociologen Marcin de Kaminski tycker inte att rapporten kan kallas opartisk.

    Foto: Jonathan Fors

  • bild 4 / 5

    Nätforskaren Elza Dunkels menar att den inte är någon kvalitetsstämpel.

    Foto: Umeå universitet

  • bild 5 / 5

    IT-säkerhetsexperten André Rickardsson menar att det låter som att "ge Volvo i uppdrag att granska bilsäkerheten".

     

Granskar ungdomssajter - som de själva modererar

Medierådets rapport om ungdomssajter som är otrygga för barn och unga fick stort genomslag i media. Men företaget som granskat sajterna är samma företag som sköter säkerheten på samtliga sajter som fick höga omdömen.

De granskade sajterna

Medierådet har placerat de undersökta sajterna i tre olika kategorier: Ej godkända, Tveksamma och Godkända.

Ej godkända
Jesper
Snyggast
Snuttis
Fjortis
Existenz

Tveksamma
Hamsterpaj
Facebook
Star Doll
Youtube
Habbo Hotell
Stallet
Apberget

Godkända
KP-webben
Lunarstorm
Blip
Bilddagboken
Kamrat

INTERNET. När Medierådet - en del av kulturdepartementet - i måndags släppte sin rapport Hur säkra är sociala nätverkssajter för barn och unga? fick den ett massivt genomslag i media.

Populära vattenhål för ungdomar som Facebook, Youtube, Fjortis, Snyggast och Hamsterpaj fick betygen Tveksamma eller Icke godkända.

Granskar säkerhet - och levererar säkerhet

Medan bland andra KP-webben, Lunarstorm, Blip och Bilddagboken fick betyget Godkända och mycket goda omdömen i rapporten.

Men nu visar det sig att samma företag som genomfört granskningen på uppdrag av Medierådet också sköter användarsäkerheten åt sajterna KP-webben, Lunarstorm, Blip och Bilddagboken.

"Man förväntar sig opartiskhet"

Företaget heter Interaktiv Säkerhet AB och är helt dominerande på marknaden. Interaktiv Säkerhet sköter också moderering och anmälningsfunktioner hos de stora mediehusen i Sverige. Bland deras kunder märks Dagens Nyheter, Aftonbladet, Expressen, TV4 och Göteborgs-Posten.

– Man förväntar sig opartiskhet. Men Interaktiv Säkerhet är inte opartiska, säger Marcin de Kaminski, sociolog med nätfokus, till Nyheter24.

En IT-säkerhetskonsult med mångårig erfarenhet av branschen vågar - med anledning av att IT-Sverige är så litet - inte träda fram med sitt namn. Men när han surfade in på nyhetssajterna för att kolla läget i världen häromdagen insåg han direkt att något inte stod rätt till.

– När jag såg rapporten kände jag direkt att det är nåt skumt, framför allt som Aftonbladet blåste upp den. Det handlar alltså om en myndighet som tar in ett externt företag, sätter på sitt eget namn och publicerar det här. De gör i princip reklam för företagets produkter. Man klagar på de här sajterna offentligt och den enda kända lösningen på problemet är att köpa det här företagets produkter.

"Börjar likna censur"

Han menar att det finns en befogad oro för många skrymslen på nätet, men att utvecklingen som Medierådets rapport vill iscensätta är ännu farligare.

– Jag har ju själv barn så jag förstår att man oroar sig. Men det börjar lite väl likna censur. Med barn accepterar vi en viss censur, men vad får vi då? En filtrerad värld.

Också nätsociologen Marcin de Kaminski tycker att tanken bakom rapporten är god - men syftet förfelat.

– Rapporten som sådan tycker jag är välbehövlig. Det behövs någon form av guidning för föräldrar. Jag har levt på nätet länge och sett många saker som jag inte skulle vilja att mina barn såg. Men urvalet i rapporten är mycket snävt och man lyckas inte peka på att det finns bra saker med de sajter man granskat.

– Jag tror att Interaktiv Säkerhet AB borde genomlysas mer. De står för moderering av många tidningssajter till exempel. Sen är det ju ett allmänt problem att det bara finns en aktör. Det bidrar till att rapporten är platt, säger Marcin de Kaminski till Nyheter24.

På Medierådet däremot ser man inga problem med att låta en marknadsdominerande aktör stå för granskningen av sitt eget verksamhetsområde.

– Som vi har sett det är det inte ett problem i sig att de är verksamma i branschen. Det är snarare en förutsättning för att göra granskningen. Det är inte världens största bransch och det är svårt att hitta aktörer med kompetens, säger Karin Larsson, informatör på Medierådet.

KP-webben, Lunarstorm, Blip och Bilddagboken  är några av deras kunder.Samma sajter får högt betyg. Påverkar det rapportens trovärdighet?

– Det har jag svårt att bedöma, det får nog andra stå för. Interaktiv Säkerhet har inte granskat sina egna kunder, det har ett annat företag gjort. Sen kan man dra olika slutsatser, säger Karin Larsson på Medierådet till Nyheter24..

"Som att låta Volvo granska bilsäkerhet"

Många experter som Nyheter24 talat med är av en annan uppfattning. Och blir uppriktigt förvånade när vi berättar att Interaktiv Säkerhet både genomfört granskningen och är ensamma om att leverera lösningar på de problem som rapporten formulerar.

– Det är som att Volvo skulle undersöka säkerheten på bilar, säger IT-säkerhetsexperten André Rickardsson, som tidigare jobbat med IT-brottsutredningar på Säpo.

Elza Dunkels, IT-forskare på Umeå universitet, är inne på samma spår.

– Det är som att ge McDonalds uppdraget att kontrollera vilken mat som är nyttig.

Unga håller nätet för sig själva

Elza Dunkels har forskat mycket kring hur barn och unga själva hanterar sin trygghet på nätet.

– Många håller det de tycker är obehagligt ifrån vuxna. För barn och ungdomar är internet en värld man överhuvud taget vill hålla ifrån de vuxna. Det är väldigt individuellt hur man reagerar på stötande innehåll på nätet. Det beror på ålder och erfarenhet. Det är individuellt hur vuxna reagerar också.

Och enligt henne, pekar forskningen möjligen till och med på att frågorna i Medierådets rapport är felställda.

– Datainspektionen gjorde en stor studie där de förvånat konstaterade att ungdomar inte använder anmälningsfunktioner i någon större utsträckning. Men det betyder inte att de inte skyddar sig. De gör andra saker - de undviker vissa webbplatser, de blockerar obehagliga personer. Vi som är vuxna har inte frågat ungdomarna vad de vill ha utan har byggt efter vad vi tycker passar, säger Elza Dunkels till Nyheter24.

"Ingen kvalitetsstämpel"

Om den nya rapporten säger Dunkels, som själv sitter i Medierådets expertpanel, att den inte ska tas till intäkt för några dramatiska ingrepp i barns och ungas surfande.

– Det finns en risk att folk tar det här som en kvalitetsstämpel vilket det definitivt inte är. Om man utifrån den här rapporten säger till sitt barn att de här webbplatserna är okej och de här är det inte är man fel ute.

Kolla in rapporten här.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Fel i artikeln. Kamrat sköter sin egen abuse- och säkerhetshantering, och är alltså enda godkända siten som bedömts helt objektivt... F.ö. hanteras abuse utmärkt på Kamrat och man får alltid svar/hjälp snabbt. Pedofiler finns dessvärre på alla siter där barn finns, och den site som påstår annat (läs: KP-webben) känns INTE säker/seriös!

    5/4 2010 av Tom Anmäl Svara
  • Hahahaha, Kolla upp kamrat lite bättre det är där alla pedofiler hänger.

    28/3 2010 av Kemiskagud Anmäl Svara
  • Vad äre som är osäkert med existenz, Det finns ju en varningstriangel. Man väljer själv om man vill titta!!

    27/3 2010 av Pelle Anmäl Svara
  • Sämsta undersökning.

    Blip är ju jäääte säkert :)
    BDB också =D
    hahah

    26/3 2010 av Haha Anmäl Svara
  • Hur fan kan de se Bilddagboken och Lunarstorm som säkrare sidor än HAMSTERPAJ!? Har aldrig varit med om att Hamsterpaj varit i blåsväder om "säkerhet för yngre"

    26/3 2010 av jag Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

    • Sköterskan la upp skallbilden på Facebook.

      Foto: Staffan Löwstedt/SvD/SCANPIX

    Sköterska varnas för skallbild på Facebook

    En röntgensköterska varnas efter att han lagt upp en röntgenbild av en skalle på Facebook.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Sockerkonsumtionen i världen har tredubblats på 50 år.

      Foto: Ola Rifai/SCANPIX

    • bild 2 / 3

      Forskarna vill införa ett förbud mot socker liknande rökförbud på allmänna platser.

      Foto: Thanassis Stavrakis/SCANPIX

    • bild 3 / 3

      De vill också stoppa barn i en viss ålder att köpa godis och läsk.

      Foto: Henrik Montgomery/SCANPIX

    Socker lika farligt som alkohol och tobak

    Experter vill införa en sockerskatt för att styra över sockerkonsumtionen. De menar att socker är minst lika skadligt och beroendeframkallande som alkohol och tobak.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Polisen fick larmet om dödsfallen den 16 januari. Det är oklart om polisen känner till vem som ringde om händelsen.

      Foto: Peter Arwidi/SCANPIX

    • bild 2 / 3

      I lägenheten hittade man kvinnan och hennes nio månader gamla dotter döda.

      Foto: Tore Meek/SCANPIX

    • bild 3 / 3

      Det är fortfarande oklart hur kvinnan och hennes dotter har dött.

      Foto: Tore Meek/SCANPIX

    Dödsfallen i Arboga en gåta för polisen

    I januari hittades en kvinna och hennes lilla dotter döda i Arboga. Trots att provsvaren kommit är det fortfarande oklart om de har mördats.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Polisen har klarat upp dubbelmordet som begicks i Högdalen 2007. Den misstänkte 34-åringen har erkänt båda morden.

      Foto: Bertil Ericson/SCANPIX

    • bild 2 / 4

      Den 2 november 2007 vid tvåtiden blev en man nerknuffad på spåret på Högdalens tunnelbanestation. Mannen dog direkt.

      Foto: Bertil Ericson/SCANPIX

    • bild 3 / 4

      Två timmar senare hittas en man brutalt knivmördad i en lägenhet 400 meter från stationen.

      Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Mannen mördades med den här dolken.

      Foto: Foto: TV3/Efterlyst

    Dubbelmord uppklarat efter fyra år

    Mannen som greps för de två morden som begicks i Högdalen 2007 har erkänt. Enligt polisen är morden så gott som uppklarade. Nu ska cold case-gruppen satsa på minst tre ärenden till.

    Läs mer
    • bild 1 / 2

      Den nya appen tillåter dig att se vem som dumpar dig eller ignorerar din vänförfrågan.

      Foto: FAKSIMIL unfriendfinder.com

    • bild 2 / 2

      Applikationen är inte officiell och kommer att sluta fungera när Facebook ändrar sina inställningar.

      Foto: Paul Sakuma/SCANPIX

    Vem dumpar dig på Facebook?

    Nu kan du se när någon kastar ut dig från sin vänlista på Facebook. Applikationen "Unfriend finder" har laddats ner av 44 miljoner användare.

    Läs mer
  • 50 bilar krockade - E4:an avstängd

    Igår 18:47

    Det kraftiga snökaoset har orsakat en stor mängd trafikolyckor längs E4:an norr om Gävle. Snörök gör att sikten är mycket dålig och totalt har 60 kilometer väg stängts av. Hittills har fyra personer skadats. Under eftermiddagen or...

  • Kim Kardashian träffar kopia av sitt ex.

    Igår 17:06

    Nu är hjärtesorgen över för Kim Kardashian. Kris Humphries , vem är det? Nu har Kim Kardashian gått vidare med en ny fotbollshunk. Det är Mark Sanchez , New York Jets quarterback, som ska ha fångat kurvdrottningens hjärta. D...

  • Kändissupportern: Quetzala Blanco

    Igår 16:06

    Till veckans "kändissupportern" tog vi ett längre snack med vår alldeles egna, Quetzala Blanco. Läs vad hon säger om varför hon bytte lag, vilket band hon förknippar med Gnaget och hur det går för AIK i år. Quetzala Blanco har g...

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Sköterska varnas för skallb...
    En röntgensköterska varnas efter att han lagt upp en röntgenbild av en skalle på Facebook. Igår 21:50
  • Dödsfallen i Arboga en gåta...
    I januari hittades en kvinna och hennes lilla dotter döda i Arboga. Trots att provsvaren kommit är det fortfarande oklart om de har mördats... Igår 20:41
  • Dubbelmord uppklarat efter ...
    Mannen som greps för de två morden som begicks i Högdalen 2007 har erkänt. Enligt polisen är morden så gott som uppklarade. Nu ska cold cas... Igår 19:52
  • Vem dumpar dig på Facebook?
    Nu kan du se när någon kastar ut dig från sin vänlista på Facebook. Applikationen "Unfriend finder" har laddats ner av 44 miljoner användar... Igår 19:04
  • 50 bilar krockade - E4:an ...
    Det kraftiga snökaoset har orsakat en stor mängd trafikolyckor längs E4:an norr om Gävle. Snörök gör att sikten är mycket dålig och totalt ... Igår 18:47
  • Hon tjänar mest i Folkparti...
    NYHETER24 GRANSKAR. DEL 6. 78-åriga folkpartisten Barbro Westerholm berättar varför hon inte skäms över sin miljonlön. Igår 15:38
  • Veckans inne- och utelista
    VECKA 5: Nyheter24 gräver i veckans nyhetsflöde och skiljer det briljanta från det mindre värdefulla. Igår 15:23
  • Hells Angels-prospect får 1...
    "Vi hann knappt vara där i fem minuter. Sedan var han död." Igår 14:42
  • Skolverket utreder Proffice...
    Avtalet mellan bemanningsföretaget och Skolverket fortlöper samtidigt som en utredning om missförhållandena pågår. Igår 14:35
  • Ulvskog pressar EU på svar ...
    "Den här tysta diplomatin som Carl Bildt pratar om. Man vet inte ens om den finns. Det skapar en väldig misstro och man ser inte några som ... Igår 14:06
    • bild 1 / 4

      Julian Assange på väg från Supreme Court på torsdagen. Om några veckor avgörs hans öde - men han kan fortfarande överklaga till Europadomstolen.

      Foto: Matt Dunham / AP

    • bild 2 / 4

      Advokat Per E Samuelson säger till Guardian att det finns en politisk åsikt i Sverige att man alltid ska lita på kvinnorna vid anklagelser om sexualbrott.

      Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

    • bild 3 / 4

      Flera anhängare visade sitt stöd till Assange i samband med förhandlingarna i London.

      Foto: Lefteris Pitarakis / AP

    • bild 4 / 4

      Australiensaren Assange grundade sajten Wikileaks.

      Foto: Faksimil.

    Assanges svenske advokat: "I Sverige litar man bara på kvinnorna"

    Wikileaksgrundarens utlämning avgörs om några veckor men hans svenske advokat passar på att spä på konspirationsteorierna.

    Läs mer
    • bild 1 / 12

      Den 23 oktober, dagen då en irriterad John Terry ska ha skrikit rasistiska glåpord till Anton Ferdinand.

      Foto: Scanpix

    • bild 2 / 12

      Dagen efter valde Anton Ferdinand att anmäla John Terry till FA.

      Foto: Scanpix

    • bild 3 / 12

      – Vi pratade direkt efter matchen, allt är ett missförstånd, har John Terry berättat i efterhand.

      Foto: Scanpix

    • bild 4 / 12

      Landslagskaptenen har varit rejält blåsväder efter händelsen.

      Foto: Scanpix

    • bild 5 / 12

      Tränare André Villas-Boas har hela tiden ställt sig bakom John Terry.

       

    • bild 6 / 12

      Det är inte första gången den reslige mittbacken hamnar i trubbel.

      Foto: Scanpix

    • bild 7 / 12

      2009 kom det fram att han hade vänstrat med landslagskollegans Wayne Bridges fru. Ytterbacken ignorerade att skaka Terrys hand när de möttes.

      Foto: Scanpix

    • bild 8 / 12

      Kaptensbindel togs från Terry efter händelsen av Fabio Capello.

      Foto: Scanpix

    • bild 9 / 12

      Men en tid senare fick han förtroende igen.

      Foto: Scanpix

    • bild 10 / 12

      Sepp Blatter och Antons bror Rio hamnade i luven på varandra efter ett par ogenomtänkta citat från FIFA-presidenten.

      Foto: Scanpix

    • bild 11 / 12

      Rio Ferdinand och John Terry möts på söndag och spänningen mellan spelarna kommer vara tydlig.

      Foto: Scanpix

    • bild 12 / 12

      Under fredagsförmiddag fick Terry beskedet att han inte får fortsätta vara kapten i landslaget efter incidenten med Anton Ferdinand. I mitten av juli avgörs rättegången.

      Foto: Scanpix

    Rasistanklagade Terrys resa: Från ord till rättegång

    Nyheter24 guidar dig igenom efterspelet till lagkaptenens attack.

    Läs mer
    • bild 1 / 7

      Totalt har 101 personer dött i kylan som sveper över öst- och centraleuropa.

      Foto: Efrem Lukatsky/AP/Scanpix

    • bild 2 / 7

      I Ukraina har 38 personer avlidit under de senaste dygnet.

      Foto: Vadim Ghirda/AP/Scanpix

    • bild 3 / 7

      Temperaturerna ligger runt 30 till 40 minusgrader.

      Foto: Mikhail Metzel/AP/Scanpix

    • bild 4 / 7

      Det är främst hemlösa som blivit offer för kylan.

      Foto: Peter Klaunzer/AP/Scanpix

    • bild 5 / 7

      Myndigheterna arbetar nu med att sätta ut uppvärmda tält och leverera mat och varma drycker.

      Foto: Radul RAdovanovic/AP/Scanpix

    • bild 6 / 7

      Hundratals människor har drabbats av frostskador och tvingats uppsöka sjukhus.

      Foto: Robert Ghement/AP/Scanpix

    • bild 7 / 7

      En konflikt har brutit ut mellan länder i Central- och Östeuropa och Ryssland angående Rysslands gasleveranser.

      Foto: Sergei Chuzavkov/AP/Scanpix

    Över 100 har redan dött av attackkylan

    Stora delar av öst- och centraleuropa har drabbats av den bitande kylan. Totalt har 101 personer avlidit.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Barbro Westerholm menar att det är upp till var och en om man vill jobba extra som riksdagsledamot.

      Foto: Dan Hansson / SvD / SCANPIX

    • bild 2 / 3

      Barbro Westerholm tjänar 1 293 600 kronor - 560 000 kronor mer än snittet i riksdagen.

      Foto: Dan Hansson / SvD / SCANPIX

    • bild 3 / 3

      En lön som Barbro Westerholm inte skäms för.

      Foto: Krister Larsson / SCANPIX

    Hon tjänar mest i Folkpartiet

    NYHETER24 GRANSKAR. DEL 6. 78-åriga folkpartisten Barbro Westerholm berättar varför hon inte skäms över sin miljonlön.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Det blir ingen prövning i Högsta domstolen för The Pirate Bay.

      Foto: Marc Femenia / SCANPIX

    • bild 2 / 4

      Tusentals tweets har redan postat, bland de som skrivit under hashtaggen #homoriot märks bland annat författaren Mats Strandberg och komikern och författaren Jonas Gardell.

       

    • bild 3 / 4

      Ulf Holm (MP) har tidigare motionerat om "riksdagsledamöter och dubbelarbete".

      Foto: Bertil Ericson / SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Asylgruppens meddelande på Facebook.

      Foto: Faksimil Facebook

    Veckans inne- och utelista

    VECKA 5: Nyheter24 gräver i veckans nyhetsflöde och skiljer det briljanta från det mindre värdefulla.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Beyoncé skämmer bort sin älskling.

      Foto: All over press

    • bild 2 / 4

      Jay Z - en stolt pappa.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Matt Sayles

    • bild 3 / 4

      I låten om Blue Ivy avslöjar Jay Z att Bey tidigare fått missfall.

      Foto: All over press

    • bild 4 / 4

      Nu när babyn äntligen är här så vill man överrösa henne med presenter.

      Foto: All over press

    Blue Ivy - världens kanske mest bortskämda bebis

    Beyonce Knowles och Jay Z:s dotter är redan bortskämd upp över öronen. Pappa överrröser med diamanter och mamma har fixat sex barnvakter.

    Läs mer
    • bild 1 / 2

      Här går polisen till angrepp mot fansen, menar supportrarna själva.

      Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

    • bild 2 / 2

      Polisens batongslag riktade mot liggande fans fångades på film.

      Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX

    Efter hockeyderbyt - 700 JO-anmälningar riktade mot polisen

    Polisen får skarp kritik från supporterhåll efter det urspårade hockeyderbyt. Nu har det inkommit 700 JO-anmälningar mot polisen.

    Läs mer
    • Tumultet i natt utbröt mellan Christian Ternstedt och Daniel "The Moniker" Karlsson.

      Foto: Mattias Hansson/Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    Robinson-Christian försvarar slagsmålet: "Han kallade mig loser"

    Slagsmålet som utbröt på melodifestivalfesten under natten stod Robinson-deltagaren Christian Ternstedt för. Nu förklarar han sin sida av historien - om varför han slog till Daniel "The Moniker" Karlsson, vad artisten uppges ha sagt och hur SVT är inblandade.

    Läs mer
    • En 36-årig man kopplad till det grovt kriminella MC-gänget Hells Angels högg trebarnspappan rakt i hjärtat.

      Foto: Drago Prvulovic / SCANPIX /

    Hells Angels-prospect får 12 års fängelse för High Chaparral-mordet

    "Vi hann knappt vara där i fem minuter. Sedan var han död."

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Skolverket har tillsatt en utredning efter kritiken om missförhållanden bland de anställda på bemanningsföretaget Proffice.

      Foto: Janerik Henriksson / SCANPIX

    • bild 2 / 3

      Personalen saknade bland annat kontorsmaterial och fick tävla...

      Foto: Mark Earthy / SCANPIX

    • bild 3 / 3

      om en ostbricka för att jobba så effektivt som möjligt.

      Foto: Leif R Jansson / SCANPIX

    Skolverket utreder Proffice efter massiv kritik

    Avtalet mellan bemanningsföretaget och Skolverket fortlöper samtidigt som en utredning om missförhållandena pågår.

    Läs mer
    • bild 1 / 8

      Det var länge sen. Men här kickar Pontus Farnerud kula tillsammans med Christian Wilhelmsson och en viss Zlatan Ibrahimovic i det svenska U21-landslaget. Under den här tiden spelade Farnerud i Landskrona Bois.

      Foto: Jonas Ekströmer

    • bild 2 / 8

      Därefter drog flyttlasset till Monaco där han även mäktade med att vinna en ligatitel med klubben. Dessutom fick han spela i sex Champions Leaguematcher.

      Foto: FRANCOIS MORI/SCANPIX

    • bild 3 / 8

      Här laddar Farnerud upp med Javier Saviola och en hoppande Emanuell Adebayor, av alla människor.

      Foto: LIONEL CIRONNEAU/SCANPIX

    • bild 4 / 8

      Där han fick spela med ett gäng rätt duktiga spelare. Här ser vi framtida Manchester United-målvakten Fabian Barthez. Den franska målsprutan David Trezeguet och en viss John-Arne Riise.

      Foto: LIONEL CIRONNEAU/SCANPIX

    • bild 5 / 8

      Efter Monaco blev det ett år i RC Strasbourg, utlånad från Monaco.

      Foto: JACK MIKRUT/SCANPIX

    • bild 6 / 8

      Därefter drog han vidare till Portugal för ett gäng säsonger tillsammans med Sporting Lissabon. På 23 matcher gjorde mittfältaren inga mål.

      Foto: LUCA BRUNO/SCANPIX

    • bild 7 / 8

      Portugal blev Norge och spel i norska Staebæk. Där gick det desto bättre för den hårfagre mittfältaren.

      Foto: Christian Thomassen/SCANPIX

    • bild 8 / 8

      Nu florerar det runt uppgifter som gör gällande att Pontus Farnerud har skrivit på för IFK Göteborg.

      Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIX

    BILDEXTRA: Här är din tid i Europa, Farnerud

    Pontus Farnerud uppges vara klar för en flytt till Göteborg och spel i Blåvitt. Sammanlagt blev det elva år ute i det europeiska proffslivet, följ med på hela resan här.

    Läs mer
  • Nya internettrenden: Bröda in din katt

    Igår 14:22

    Bröd är inte längre bara en trend på frukostbordet - utan även bland katter. Att sätta en brödkrans runt din katts huvud och låta honom ha en man av rostbröd har aldrig varit så populärt som nu. På den officiella Facebook-sidan...

  • Ulvskog pressar EU på svar om Etiopiensvenskarna

    Igår 14:06

    "Den här tysta diplomatin som Carl Bildt pratar om. Man vet inte ens om den finns. Det skapar en väldig misstro och man ser inte några som helst signaler på att de gör något över huvud taget." Som Nyheter24 tidigare har rapporte...

  • Se Adam Lamberts nya mörka video

    Igår 13:49

    Titta på den splitternya musikvideon till Adam lamberts "Better Than I Know Myself" här. Adam Lambert fick sitt genombrott i "American Idol" , efter en rysande final blev han tvåa. Men mystiska Lambert gav inte upp och släppte ...

  • Maries nervkamp - så mår hon bakom scenen

    Igår 13:37

    Marie Serneholt gör sig redo för årets första deltävling i Melodifestivalen. Men nu spökar nerverna för den vana artisten och programledaren. När Marie Serneholt ställer sig på Melodifestivalens scen på lördag gör hon comebac...

  • Hon ber om ursäkt för Acta - betyder inget för Sve...

    Igår 13:09

    Slovensk ambassadör ber om ursäkt - men för processen kring Acta spelar det ingen roll. TOKYO / STOCKHOLM . Sloveniens ambassadör i Japan, Helena Drnovšek Zorko , skrev i ett känslofyllt inlägg på sajten Metinalista att hon ber ...

  • Kawa Zolfagary ny bloggare på Nyheter24

    Igår 12:22

    Kawa Zolfagary blir bloggare på Nyheter24. -  Det känns som när man tar studenten och ens pappa skakar ens hand och säger "du är en man nu min son". Nyheter24:s nyhetsbloggar Tokmoderaten Fredrik Antonsson, Martin Edgelius...

  • Miljonären adopterar sin flickvän - för att slippa...

    Igår 12:05

    En mycket förmögen man riskerar att förlora sina ekonomiska tillgångar efter att ha kört rattfull och dödat en 23-åring. Nu adopterar han sin flickvän för att skydda sin förmögenhet som uppskattas vara värd flera hundra miljoner ...

  • BILDEXTRA: Här är din tid i Europa, Farnerud

    Igår 12:04

    Pontus Farnerud uppges vara klar för en flytt till Göteborg och spel i Blåvitt. Sammanlagt blev det elva år ute i det europeiska proffslivet, följ med på hela resan här.  

  • VIDEO: Se Sean Banans galna Sverige-hyllning

    Igår 12:00

    Repetitionerna till Melodifestivalens första deltävling är i full gång, och redan nu kan du se och lyssna på deltagarnas bidrag. Vilken låt gillar du bäst? Sean Banan - "Sean den förste Banan"   Abalone Dots - "På väg" ...

  • Pontus Farnerud till IFK Göteborg

    Igår 11:43

    Ytterligare en stjärnvärvning till Blåvitt: "Det var känslan som avgjorde". GÖTEBORG . Det ryktades länge om AIK - men till slut blev det västkusten för Pontus Farnerud – Varför IFK? En oerhört bra feeling inför den satsning s...

  • Miljöpartiet rasar i ny mätning

    Igår 10:59

    Efter flera framgångar i opinionsmätningar tappar Miljöpartiet tre procentenheter i Demoskops senaste. STOCKHOLM . Jonas Sjöstedt -effekten fortsätter för Vänsterpartiet även när Demoskop/Expressen presenterar opinionsundersökni...