Liza Marklund talar ut i TV4
Mediedrevet har blossat upp rejält kring Liza Marklund och henns bok Gömda. Nu talar hon ut i Nyhetsmorgon söndag.
Det började med att journalisten Monica Antonsson i sin bok hävdade att Marklunds Gömda delvis bygger på lögner. Gömda handlar om en misshandlad kvinna, i boken kallad Mia Eriksson, som tvingas leva under skyddad identitet.
"Monica Antonsson borde be om ursäkt"
–Om det är någon som uppfattat som om de är lurade så är jag naturligtvis väldigt ledsen för det. Det var inte mitt syfte med de här böckerna. Mitt syfte var att låta en hotad, förföljd och misshandlad kvinna berätta sin historia från början till slut, säger Marklund till TV4:s Anders Pihlblad.
–Boken kallas ju för en dokumentärroman. Gränsen mellan verklighet och litteratur är något som diskuterats i hundratals år och självklart är det en viktig diskussion. Jag menar att fiktion är inbyggd i historien. Däremot är grundstenarna 100 procent sanna, de bygger på myndighetsbeslut.
Journalisten Monica Antonsson påstår att Mia Eriksson aldrig varit lika hotad som "mannen med de svarta ögonen." Han som nu inte kan röra sig utan att bli hotad och anklagad som en fruktansvärd kvinnomisshandlare.
–Det här är ju orimligt och helt osant. Även om det stämmer kan ju ingen säga att det verkligen är han. Jag har ju valt att skriva boken på ett sätt som gör att ingen ska kunna identifieras.
I boken skriver du att mannen ska ha varit delaktig i en massaker, stämmer det?
–Det där är ju uppgifter som han själv har uppgett till Mia. Huruvida de är sanna eller endast till för att skrämma kan jag inte svara på. Jag har heller inte framfört dem som sanningar.
Samtidigt är Marklund mycket kritisk till Monica Antonssons bok, som stark ifrågassätter sannigshalten i Gömda.
–Är det någon som ska be om ursäkt så är det Monica Antonsson för det fruktansvärda karaktärsmord hon gör på Maria Eriksson i sin bok, säger Liza Marklund till TV4:s Anders Pihlblad.
–Jag tycker att Antonsson borde be Mias anhöriga och familj om ursäkt! Antonssons bok är absolut inte objektiv hon har inte ens kontaktat någon av Mias anhöriga.
"Kraften på nätet är oroväckande"
Liza Marklund fortsätter berätta om hur hon tacklat den senaste tidens anklagelser och hur det känns att vara på andra sidan mediedrevet.
–Jag vägrar att vara det här offret. Jag är ingen räv.
–Samtidigt är det inget konstigt att jag blir påhoppad. Jag har ju fel kön, är för framgångsrik och så vidare. Men det här har tappat alla sina proportioner.
– Kraften på nätet är oroväckande och förbluffande. Men egentligen handlar det om en liten grupp människor med Antonsson i spetsen som driver den här hatkampanjen mot mig. Och självklart är det obehagligt att vara utsatt för det här hatet men jag har valt att inte läsa om det.
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Elräkningen röjde skyddad identitet
Elbolaget Fortum röjde den skyddade identiteten för ett par när elräkningen skickades ut. -
Antonsson: Det är bara lögner
"Det är ju inga bevis." -
Gömda-Mia attackerar Antonsson
Mia Eriksson anklagar Monica Antonsson för att sprida felaktiga uppgifter. -
"Smockan hängde i luften"
Guillou puttade till TV4-reportern och skrek: "Ta inte i mig!" -
Därför fick Marklund sparken från TV4
Kallade fotografen för "din jävla fitta". -
"Antingen är du hennes vän eller fiende"
TV4-reportern Annika Widebeck fick sina två inslag om Liza Marklund och Gömdaskandalen ställda. Nu berättar hon varför. -
Hörstadius: "Marklund spär på rasismen"
Erik Hörstadius om samvete, rasism och Marklunds miljonregn efter Gömdaskandalen. -
Marklund slipper åtal
Liza Marklund klarar sig undan åtal för brott mot källskyddet. -
Guillou gör en Liza Marklund
Piratförlaget döljer fler lik i garderoben. -
Liza Marklund, lägg korten på bordet
Elisabeth Hermon: Polisutredningen bekräftar att Liza ljuger. -
Josefsson: Liza skyddar sig själv
Liza Marklund vill skydda sig själv snarare än att skydda sina källor. -
Marklund klassas som sann på bibblan
Bibliotekstjänst: Hos oss har Gömda alltid klassats som facklitteratur.
Besökarnas kommentarer
- Eric.. som vanligt är ni sena med den här nyheten..till och med folk på youtube har gjort videos om det för fan innan det här ens skrev :) håll dej till bloggandet lilla gubben. Stormarknad kastade ut "alla svarta" via högtalarsystemet
- Skamligt? Självklart att det är föräldrarnas fel att barnen gör så som dem gör. ta hand om sina barn "kära föräldrar" istället för att bri sig hur ska ni gå ut på en fredag och dregla er fulla genom sveriges gator. Fler barn säljer sex på nätet
- 17 och när jag gick i 6:an blev jag blodigt misshandlad, skolan sa bara åt den andra eleven att säga förlåt och sen tyckte dem att det var fullt normalt för mej att komma tillbaks till skolan och bli slagen varje dag, råna någon är inte värre men det är inte acceptabelt. 15-åring rånade skolkamrat
- Vem beställde den utredningen? Vatikanen? Kondom dåligt för hälsan
- giggetygiggety Försökte slå kvinnlig polis - med sin penis
- Det är ingen valp längre, minst 35 år om inte 40-45..Vi har att göra med en egensinnig byracka som nu visat sina tänder just som byracka och inte den rashund han spelade under täcket som,färgen flöt tydligen bort från pälsen och kalkade tänder dög inte. Finansvalp gamblade bort tre miljarder i England
-
Mycket bättre med http://www.foursquare.com
Den där sidan var bara ruskigt ful. Gowalla kan bli nya Twitter -
"Turkiet fruktar både ekonomiska krav på kompensation och framtida territoriella krav från republiken Armenien som aldrig erkänt sin gräns med Turkiet."
Av Svante CORNELL
http://www.silkroadstudies.org/new/docs/publications/2007/0710UTRBL.htm
Skidåkare krockade - med älg - hehe.osant Skidåkare krockade - med älg
-
"Turkiet fruktar både ekonomiska krav på kompensation och framtida territoriella krav från republiken Armenien som aldrig erkänt sin gräns med Turkiet."
Av Svante CORNELL
http://www.silkroadstudies.org/new/docs/publications/2007/0710UTRBL.htm Bloggosfären om erkännandet av folkmordet -
Fyfan, Härligt av regeringen att handla fort innan fler dör! 2 är sjukt många och jag undrar när dom ska va så petiga med den värsta och största drogen som vi har.... alkoholen.
ååånej, glömde ju helt bort att regeringen får skattepengar av alkoholen och inte från drogförsäljningen..... Storbritannien kan förbjuda mefedron - antigen är han rädd om sitt kapital eller hotat av turkiska lobbyister. den som förnekar ett brott är den som kan begå ett brott. dvs BLODPENGAR Reinfeldt beklagar folkmordserkännande
- slänga ut 100 000 armenier ur sitt land? det där landet tillhör armenierna. marken de vistas på är armeniskt sedan urmines bevis är klara bara att titta på de gammla armeniska kyrkorna som finns kvar. ett ord rasist och apparthied lika med turkiet Turkiet hotar deportera 100 000 armenier
- Nej, det är BROTTSPROVOKATION! Kommuner får inte "provköpa" öl och tobak
- "Hallå, jag vill ha tillbaka mina barnporrbilder....!" Fotobutik stal hundratals nakenbilder på barn
- "Mannen" fick det heta; han är väl för tusan fortfarande själv bara barnet? 19-åring dömd för våldtäkt mot barn
- Känslan av denna drog är bra men den stinker verkligen och man får extrem tjackb*lle... så synd Storbritannien kan förbjuda mefedron
- Något som är mycket mer intressant i sammanhanget är varför SSU:s ordförande inte verkar finnas med i det svenska folkbokföringsregistret. Kolla upp det ni grävande journalister. ;-) SSU snor Alliansen
- Du kan vara rasist! Vit extremhöger får finna sig i svarta medlemmar
- Vem fan rånar en skolkamrat? Tarderier. 15-åring rånade skolkamrat
- vad gurd hon Nytt mord i Gällivare
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
