LANDSKRONA. Bloggaren, som bedrivit en omfattande kampanj mot påstådd rättsröta inom poliskåren, har gripits. Men omständigheterna är mycket oklara.
Den 43-årige bloggaren ifråga har bedrivit en intensiv kampanj mot det han menar är korruption inom poliskåren. Särskilt avseende vapenhanteringen.
43-åringen är tidigare dömd för vapenbrott i samband med den härva inom Stockholms polismyndighet med kommissarie Olle Liljegrens olagliga vapenaffärer och infiltratörer i centrum.
Bloggaren anser sig vara oskyldigt dömd och har sedan frisläppandet anklagat polisen för omfattande brottslig verksamhet.
På tisdagsmorgonen greps han av Landskronapolisen.
– Han greps i Landskrona 10:45 på begäran av Jönköpingspolisen och är förd till häkte i Jönköping, säger Skånepolisens informatör, Charley Nilsson, till Nyheter24.
Vad är han misstänkt för?
– Det kan jag inte säga, säger Charley Nilsson.
Men polisen i Jönköping såväl som häktet förnekar all kännedom om 43-åringen.
– Han sitter inte häktad här, säger Leif Gustavsson, vakthavande befäl på häktet i Jönköping, till Nyheter24.
– Möjligen pågår transporten fortfarande.
Enligt nyhetsbyrån TT leds förundersökningen av internationella åklagarkammaren i Göteborg.
TT skriver också att 43-åringen ska vara misstänkt för hot mot tjänsteman. Polisen vill inte säga om misstanken uppstått på grund av något mannen skrivit på sin blogg.