Jordskalv skakade Sverige
Det var tidigt på måndagsmorgonen ett jordskalv med en magnitud på 4,4 väckte människor i sydvästra Sverige. Enligt seismologen händer detta bara var tionde år. 2012-08-06 08:01
KATTEGATT. Det var några mil sydväst om Falkenberg som jordskalvet ägde rum vid femtiden på måndagsmorgonen, skriver Hallands nyheter.
Många vaknade av att hela huset skakade och väggarna gnisslade. Skalvet pågick i ungefär 20 sekunder. Nyheter24 frågade på Twitter och Facebook efter upplevelser från det drabbade området, och mottog flera skakade vittnesmål:
@Nyheter24 Räcket på balkongen skallrade i Fritsla utanför Borås.
— Pierre Eriksson (@Pirre_eu) Aug 6, 2012
@Nyheter24 Halmstad var i lätt gungning, dock inte samma känsla som Rhodos. Undrade om en stor lastbil körde förbi...
— Caroline Räihä (@invivoz) Aug 6, 2012
@Nyheter24 japp, jag vaknade av skalvet. Ljudet och skaket... usch.
— Minna Tannerfalk (@MinnaTannerfalk) Aug 6, 2012
"Gunhild Thidholm Ja, det är en märklig känsla att uppleva detta. Minns skalvet på 80-talet hur jag blev väckt av en mullrande skakning i huset. For upp och min första tanke var att detta var ett jordskalv. Trots det somnade jag om efter ett tag. Det skalvet låg också ute i Kattegatt o var på 3,5.tror jag." - skriver Gunhild på Facebook.
"Sanna Michelle Persson Nej, kände ej av denna jordbävning men förra gången det var i Skåne, då kände jag av det. Det var läskigt." - skriver Sanna på Facebook.
Enligt seismologen Reynir Bödvarsson på Svenska Nationella Seismiska Nätet (SNSN) vid Uppsala universitet, är det mer än tio år sedan ett liknande skalv skedde i Sverige.
– Det är mycket sällsynt i våra områden över huvud taget, sade han till Hallands nyheter.
Ännu är det inte klart om någon skadats i jordskalvet.














Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!