Ny metod: Tråka ut rökaren
Det ultimata sättet att få svensken att sluta röka här är: Uttråkan. En trist utformning av cigarettpaketen ska bidra till ett rökfritt Europa 2050, hoppas EU-kommissionens folkhälsoexperter. 2012-09-12 08:59
Paketen ska ha samma form, ingen märkeslogotyp och ingen mer reklam. Detta för att göra innehållet mer ointressant för den nikotinsugne. Om fem år försvinner alla märkeslogotyper och ersätts av namn med samma typsnitt. Heltrist. Men det tycker inte EU-kommissionens folkhälsoexperter som har lagt fram ett 125-sidigt förslag, det skriver Dagens Nyheter.
Det enda som får stå på paketen förutom märket är varningen om rökning.
Cigaretterna blir också tråkigare - 20 stycken vita, lika stora i varje paket. Mentolsmak på cigaretter ska också helt bort, för den ultimata uttråkande effekten.
Förslaget ska nu granskas i hela EU-kommissionen för ett nytt tobaksdirektiv. Målet är att det ska träda i kraft vid årsskiftet 2014, enligt Dagens Nyheter.













Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
förbjud rökning och nu när cannabisrökning ger bevisad IQ-sänkning hos barn så vem vill ha rökare intill sig i hyreshuset-jag vill INTE ha 8 IQ poäng lägra för att någon inte kan hålla sig ifrån sin stinkpinne
ok det jag sa var väl att ta i :)
förbjud skiten istället mkt bättre för rökare kan suk it upp :/
förbjud skiten istället mkt bättre för rökare kan suk it upp :/
Jä-la idioter ! Hur i hela helvete ska man kunna röka sina Cig som man gjort i 20 år ??? Idioter idioter säger jag bara fyfan för er vad händer med Sverige nu !?!?
Gå och häng er j-vla hälsofascister! Varför ska rökare ha lika tråkigt som ni?
Jag menar det!! Vad fan är problemet med detta? Gillar ni inte tobak, köp det inte! J-vla EU, de tror att de bestämmer om allt. Då tycker jag fan att vi kan lika gärna återuppliva Stalin och Hitler på en gång då!
JA! Inga mer överraskningar på fyllan när man tigger cigg! MENTOLFRITT TILL FOLKET
Förbjud skiten istället, mycket enklare.
Som med allt annat då eller? Låt folk göra vad dom vill med SINA kroppar !!!
Ja, förbjud ciggaretter och ge ännu mer pengar till de kriminella!
Tror du verkligen att folk slutar röka för att man inte får? Nej, man hittar bara nån som säljer på gatan, precis som droger, prostituerade, vapen osv.