Hans raseriutbrott på TV4 fick över 62 000 likes
Jonas Nilssons rasande meddelande på TV4:s Facebooksida har fått 62 335 likes på bara två dagar. Till Nyheter24 svarar nu TV4 på kritiken. 2012-10-23 15:40
"SÄNK VOLYMEN PÅ REKLAMEN FÖR HELVETE! SKITER I OM NI SÄGER ATT NI INGET KAN GÖRA! KLART SOM FAN NI KAN!
GÖR DET NU BARA!"
Statusen, som i dag samlat på sig 62 335 likes, publicerades på TV4:s officiella Facebooksida på söndagen av en viss Jonas Nilsson. Men det var inte första gången han fått ett utbrott på kanalen.
– Det är likadant varje gång och samma svar får man också av TV4, de hänvisar till den där länken, säger Jonas Nilsson till Nyheter24.
Länken han pratar om leder till en "frågor och svar" sida där TV4 förklarar att ljudskillnaderna handlar om komprimering. Det är de starka partierna i exempelvis en film som matchar reklamens ljud.
– Jag blir sjukt irriterad varje gång och i söndags var det ju extremt, säger Jonas Nilsson.
Han säger att det nog måste finnas någonting TV4 kan göra åt ljudskillnaderna. Men samtidigt förstår han att de vill nå ut med sin reklam, klart och tydligt.
Hur känns det att få så många likes på din arga kommentar?
– Det var ju inte meningen, men det betyder väl att fler håller med.
Tänker du fortsätta lägga kommentarer på TV4:s Facebook?
– Nu gav du mig en idé, svarar Jonas Nilsson.
På TV4 säger publikombudet för TV4-Gruppen Camilla Filipsson att hon själv reagerade på det höga reklamljudet när hon kollade på Beck-filmen på söndagen.
– Det var i maj som reklamljudet blev lite högre men vi jobbar på att det ska vara på samma nivå som innan maj och tror vi kommer ha löst problemet inom två veckor, säger hon.
Att Jonas Nilsson fått medhåll från 62 335 personer tycker hon visar på stort engagemang från tittare.
– Det är självklart tråkigt att de inte är nöjda, men samtidigt är det positivt att man engagerar sig och vill hjälpa TV4 med förbättring.















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Det är inte bara TV4 det gäller. Alla kanaler höjjer volymen med många % i reklamavbrotten. "Komprimering" HAHA. Då sitter de ju på de mest inkompetenta teknikerna som sköter mjukvaran bakom TV kanalen. Det är väl bara att installera/utveckla ett filter som klipper ljudet. Kan min bilstereo för 999:- på teknikmagasinet analysera ljuded för att hålla en jämn volym på olika låtar kan väl ni också det. Nej, dåligt bortförklaring på er sida - TV4.
Dom flesta har väl en fjärrkontroll... tryck på Mute-knappen. Läs nåt under dom 7-8 minuter som reklamen pågår. Det gör jag. Reklamen är verkligen pest när den finns i programmen. Vid populära program är det reklam oftare t.ex. Mad Man.
ehh är väll bara vrida ner volymratten??????
Varför ska vi tittare behöva göra det? TV4 behöver oss - inte tvärt om.
precis hur jvla svårt kan det vara sänka ljudet på reklamskiten!!
2012 nu lixom
idiot.
Eller för att förtydliga mig. Här sitter jag med full suround, popcorn-skål och filt. Njuter av den klassiska söndagsdäckaren... Men eftersom ljudet är så lågt på tv sändningen tvingas jag ha nästan full patte på förstärkaren. Vilket innebär att så fort 4:a loggan försvinner ur bild får jag slänga allt åt helvete och greppa volym-kontrollen..! Det förstör lite utav njutningen va. Tror inte någon av er faktiskt sett på tv under sagt tillfälle..!
En av dom största anledningarna till att jag laddar ner istället, dvs piratkopiera. Tyvärr. Jag fick nog för länge sen.