Under torsdagsmorgonen avslöjade Expressen att poliskåren har en hemlig Facebookgrupp där de öppet diskuterar och hånar kända svenska profiler.
Poliserna har bland annat uttryckt sig hårt om Nyheter24:s Quetzala Blanco efter hennes uppmärksammade krönika om rasismen inom poliskåren.
Andra kända profiler är Elisabeth Höglund, Leif "GW" Persson och Carin Götblad, föredetta polismästare i Stockholm.
Nu rasar folk på Twitter.
Komikern Özz Nujen skriver:
Vilken kvinnosyn, vilken låg debattnivå, Polisens Facebook-grupp är som Flashback. Fegt och kränkande http://t.co/PvEoSajvmn #Polisen #svpol
— Özz Nujen (@ozznujen) October 24, 2013
Feministfestivalen twittrar:
En 1/4 av alla poliser är med i UMF. Där är svaret till att våld mot kvinnor nedgraderas & normaliseras. #fempol http://t.co/mEpCvNFENe
— Feministfestivalen (@Feministfest) October 24, 2013
Marcus Jerräng skriver:
Men de är iaf inte fotbollssupportrar. RT @Henrik_Stahl 5 000 enskilda rötägg. http://t.co/9SWIHh8Qrk
— Marcus Jerräng (@blisk) October 24, 2013
Lars Ohly är skeptisk till polisens agerande:
Min tilltro till polisen ökar ju inte direkt när jag läser detta. http://t.co/I5hrSfbsHd
— Lars Ohly (@OhlyLars) October 24, 2013
Hip hop-duon Mohammed Ali reagerar starkt:
Reva, Romregistret, dödsskjutningar, apajävel, Nu låter ni som kommentarerna på avplixat #acab http://t.co/JxkTc2BLKd
— Mohammed Ali (@mohammedaliAYLA) October 24, 2013
Petter Alexis är mållös:
Det här är fan tragiskt http://t.co/bcjevpIG8J
— Petter Alexis (@PetterAlexis) October 24, 2013
Jonas Bergström, som sitter i SSU:s förbundsstyrelse, skriver:
Så en fjärdedel av Sveriges poliser är med i en Facebookgrupp där kvinnor hånas? http://t.co/F7rQ5lG3IW
— Jonas Bergström (@BergstromJonas) October 24, 2013