Från SD till nazistiska Svenskarnas Parti
Sverigedemokraten Lars-Erik Karlsson i Hedemora representerar numera Svenskarnas Parti. "Går ur igen om det stämmer att de är nazister". 2012-09-26 09:07
HEDEMORA. Efter ett möte med bland andra partiledaren för nazistiska Svenskarnas Parti spekulerades det i att Lars-Erik Karlsson, som sitter i kommunfullmäktige i Hedemora för Sverigedemokraterna, skulle byta parti. Nu har så skett. Tillsammans med politiske vilden och tidigare sverigedemokraten Sven-Olov Karlsson har han gått med i SvP.
– Jag var osäker i början, funderade ett tag att gå med i M, men det blev SvP och det känns bra. Många av de röster jag hade med mig in i fullmäktige, tycker att jag gjort rätt, säger Sven-Olov Karlsson till DT.
"Går ur igen om de är nazister"
De båda menar att SD är för toppstyrt och att man alldeles för lättvindigt kan bli utesluten, något Lars-Erik Karlsson räknar med att bli nu när han representerar Svenskarnas Parti i fullmäktige. Men han kan lämna lika snabbt som han kom - om de är nazister.
– Jag har hört sådana rykten, och om det stämmer går jag ur igen. Jag håller på att läsa igenom partiprogrammet så jag kan avgöra själv vad partiet står för, säger Lars-Erik Karlsson till DT.
Karlsson och Karlsson är dock lite oroliga inför SvP:s antisemitism som de vill motverka.
– Judarna utgör inget hot. Det är islam som hotar att ta över världen, säger Lars-Erik Karlsson.
Det var tidigare i veckan som Expo Idag rapporterade om att de båda kommunpolitikerna för ett par veckor sedan suttit i möte med Svenskarnas Partis ledare Daniel Höglund och vice partiledare Stefan Jacobsson.














Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Rykten och sladder är Expos och Nyheter 24s signaturmelodi
tänkte lite på allt som stog här, saken är den att de är inte nazister, de är bara hårdare än sd, de vill skicka ut alla utlänningar från sverige (sd vill bara sluta ta in flyktingar och skärpa bakgrunds kontroller m.m.) men om man tänker på nazisterna i tyskland för 70 år sedan så ville de döda alla som inte var vita och normala (dvs. inte hade några störningar eller var släkt till folk som var störda)
han har rätt i att de inte är nazister, det är bara alla som inte läst på deras hemsida som tror de är jude dödande monster.
sedan till fakta rutan, ville bara lägga till att med motdemonstranter så brukar det vara så här: SvP går till kommunen och söker om tillstånd att få demonstrera, det är ok och allt börjar fredligt, men det slutar med att kommunister kommer från när och fjärran beväpnade med gatsten och glas flaskor som flyger mot de som har tillstånd. de slår tillbaka såklart (vad skulle inte ni gjort om ni blev anfallna av mordiska kommunister?) men bara för att det blir våld hamnar det i tidningarna och tidningarna vinklar det som att SvP startat bråket.
jag är själv inte SvPare eller nått sånt, men jag respekterar andras åsikter och vill klargöra detta, för som ni säger ''fördomar är rasistiskt'' sluta då ha fördomar mot nationalist partierna och ta reda på vilket folk som finns där (många är faktiskt trevliga, finns även invandrare i SD) och ta reda på vad dem vill så kanske ni förstår mer!
tack för att du tog dig tid att läsa mitt lite väl långa inlägg :)
Är du helt blåst? På allvar? Du påpekar att Svenskarnas Parti inte är nationalsocialistiskt. Förlåt om jag verkar påflugen, men du kan inte ha mycket bakom pannloben. Det är självklart att Svenskarnas Parti är nationalsocialistiskt! För i helvete… väx upp, ungjävel.
Alltså, vad är det för tomtar SD har på sina kommunlistor egentligen?
Herrarna i artikeln klagar på toppstyrning... Tydligen krävs det mer av den varan, annars kommer partiet implodera i sin egen underifrån bubblande idioti. Precis som dess föregångare Ny Demokrati gjorde.