Nyheter24

lör 25 maj 2013

TIPSA OSS!
Terrordåden i Norge
2 bilder
 
  • Anders Behring Breivik,  Kjetil Stormark, Utoya

    Anders Behring Breiviks mejlkonversationer inför 22 juli 2011 ska nu publiceras.

    Foto: SCANPIX
  •  Kjetil Stormark, Anders Behring Breivik, Utoya

    77 personer dödades, åtta i Oslo och 69 på Utöya.

    Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix

Breiviks mejl släpps som bok



En hackergrupp levererade Anders Behring Breiviks mejlkonton till en författare och journalist. Nu släpper han en bok baserat på dem.

OSLO. På måndagen släpps boken som kan ge en ny bild av hur Anders Behring Breivik förberedde sig inför terrordåden i Norge förra sommaren. Författaren och journalisten Kjetil Stormark fick dagarna efter 22 juli 2011 över 7 000 mejl skickade till sig från en hackergrupp som tagit sig in på massmördaren och terroristens mejlkonton.

– Det viktigaste med boken är att läsarna själv kan få se och bedöma hur Breivik varit innan den 22 juli, hur han har kommunicerat och fungerat, säger Stormark till NRK.

Han hade följt gruppen Noria nära under ett reportage, det var därför de skickade mejlen till just honom.

Nya uppgifter

I boken anonymiseras samtliga privatpersoner utom de som redan trätt fram samt namn på olika företag Breivik var i kontakt med. Kjetil Stormark hävdar att det kommer att komma fram flera nya uppgifter om terroristen.

Kjetil Stormark, Anders Behring Breivik, Utoya


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/terrordadet-i-norge/724331-breiviks-mejl-slapps-som-bok&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!