Fick rabatt för "snygg rumpa"
Ett besök på snabbmatskedjan Twisted Root Burger kan visa sig vara värdefullt. Det fick en kund veta när hon kollade på sitt kvitto. 2012-08-23 22:02
USA. Uppenbarligen så är inte kvitton bara till för att se vad du betalat för. Enligt Redditanvändaren caraficionado24 ska en kompis ha fått sig en chock efter ett besök på Twisted Root Burger. Längst ner på kvittot stod det nämligen att hon fått rabatt för "Bästa rumpan" och "Snyggast utseende". Först anklagades dock Redditanvändaren för att ha lagt upp ett falskt kvitto och kommentarer om att bilden var photoshoppad dök upp.
Men efter att en annan användare skrev att han jobbade på samma kedja, och att det finns några udda rabatter att ge, var det ingen som tvivlade längre.
Twisted Root Burger har i efterhand bekräftat att kvittot är äkta och lagt upp kvittot på sin Facebooksida med kommentaren: "Det ser ut som en av våra kassörer har det".
Rabatten då? Ynka 0.02 dollar samtidigt som kunden fick betala 14.02 dollar för maten och en dricka, rapporterar Huffington Post.














Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Bäst är ju bild två där man ser längst ner "Meat Is Murder Tasty Tasty Murder!"
Reportern är inte dum i huvudet. I USA står först priset utan skatt på kvittot och därefter läggs skatten till. Så¨priset på 14,02 är helt korrekt.
12,95 fick hon betala varav 1,07 är skatt. Kan reportrar inte läsa kvitton?
Tydligen vet inte DU hur det går till.
Henrik, är du dum i huvet?
Självklart måste han slå in en summa i kassan för att kunna få det på kvittot, inte direkt så han kan skriva vad han vill där. Därav 0.01, som antagligen är det minsta som går.
Det var ju bara för att hon är en tjej/kvinna.