Nyheter24
Annons

Rodman åker tillbaka till Nordkorea: "Kim vill bara bli älskad"

Publicerad: 15 apr. 2013, kl. 11:21
Uppdaterad: 15 apr. 2013, kl. 12:38
Rodman och Kim Jong-un verkade onekligen haft roligt under det förra besöket. Foto: AP / SCANPIX

I sommar ska den före detta NBA-stjärnan hänga med Kim Jong-un.

USA/NORDKOREA. Det kommer alltså bli ett andra besök till Nordkorea för Dennis Rodman, 51. Det avslöjade Rodman till Gossip Extra.

Rodman besökte Nordkorea och umgicks med diktatorn Kim Jong-un i slutet av februari, sedan dess har relationen mellan USA och Nordkorea blivit om möjligt ännu sämre. Men det stoppar inte basketprofilen.

– Jag åker tillbaka den första augusti. Vi har inga planer direkt på vad vi ska göra där men vi ska bara hänga och ha kul!

Annons

Rodman säger att han hoppas på att Obama ska höra av sig innan basketstjärnan ger i sig av, även om Rodman tror att det troligtvis inte kommer hända.

"Ryssarna var mycket värre"

Enligt Rodman är Nordkorea inte lika farliga som ryssarna var under efterkrigstiden. Lösningen på Nordkoreas upptrappning? Kärlek. 

– Ryssarna var mycket värre och fullföljde sina hot. Han (Jong-un) vill bara bli älskad. Han vill sitta ner och prata. Det är allt, säger Rodman till Gossip Extra.

Om Rodman har rätt kanske det finns en möjlighet till förhandlingar mellan USA och Nordkorea. Något som USA:s utrikesminister John Kerry, enligt TT, meddelade under måndagen att USA var redo att göra.

Här kan du se ett videoklipp från Rodmans wrestlingkarriär: 


Rodmans karriär

Rodman spelade i NBA från 1987 till 2000. Totalt spelade han 911 matcher i NBA. 

Efter sin basketkarriär har Rodman varit med i både tv och film.

Rodman har också sysslat med fribrottning (wrestling) där han bland annat brottats tillsammans med Hulk Hogan.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons