-
bild 1 / 10
Apple ratar Google's applikation till Iphone. Nu utreds händelsen av amerikanska telekommyndigheten.
Foto: Scanpix
-
bild 2 / 10
Steve Jobs sparkar ut Google's vd Eric Schmidt från Apples styrelse.
Foto: Paul Sakuma / Scanpix
-
bild 3 / 10
Har Apple och Google kommit varandra för nära?
Foto: RENE TILLMANN/scanpix
-
bild 4 / 10
Foto: SCANPIX
-
bild 5 / 10
Foto: Scanpix
-
bild 6 / 10
Google's vd Eric Schmidt när han valdes in i styrelsen 2006. 3 år senare får han inte längre vara med.
Foto: PAUL SAKUMA SCANPIX
-
bild 7 / 10
Foto: ELIZABETH DALZIEL SCANPIX
-
bild 8 / 10
Foto: Paul Sakuma
-
bild 9 / 10
Foto: Tony Avelar SCANPIX
-
bild 10 / 10
Foto: PAUL SAKUMA SCANPIX
Apple och Google i krig
Apple och Google har länge jobbat väldigt nära varandra. Men den senaste tiden har konflikter mellan företagen rasat. Apples webbläsare Safari versus Googles Chrome. Apples mobiltelefon Iphone versus Googles Android.
Och nu har Apple stoppat Googles senaste applikation till Iphone. En funktion som kommer revolutionera sättet vi ringer på.
Servicen erbjuder ett gratis telefonnummer som du har under hela ditt liv, gratis sms, gratis inrikessamtal och billigare internationella samtal. Applikationen finns tillgänglig till Googles Android och till Blackberrytelefoner, men bara för speciellt inbjudna än så länge.
Många spekulerar i att Apple gav avslag eftersom de har så starka band till AT&T, ett av USAs största bolag inom telekommunikation, skriver Daily Tech.
Händelsen utreds nu av den amerikanska telekommyndigheten FCC, Federal Communications Commission. I fredags skickades brev ut till de tre inblandade företagen, Apple, Google och AT&T, med frågor om varför applikationerna togs bort, samt om AT&T verkligen påverkat beslutet, skriver IDG.
Det spekuleras nu i att detta är anledningen till att Apples vd Steve Jobs valt att sparka ut Googles vd Eric Schmidt från Apples styrelse.
– Tyvärr är det så att i takt med att Google ger sig in på fler och fler av Apples kärnområden, med Android och nu senast Chrome OS, minskar hans möjlighet att medverka eftersom att han måste avstå från ännu fler möten på grund av intressekonflikter, står det i pressmeddelandet.
Eric Schmidt har varit en del av Apples styrelse sedan i augusti 2006.
Skrivet av:
Kommentera här
Känsla: Avbryt
Besökarnas kommentarer
I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
-
Apple större än Google
Apple går om Google igen. -
Död stoppar Googleannonser
Terror och tragedi blockerar annonser. -
Google ändrar sig om The Pirate Bay
Misstag bakom att Pirate Bay togs bort i söklistorna. -
Apple till attack mot matvarukedja
It-jätten Apple går till attack mot australiensisk matvarukedja. -
Spotify i din iPhone
Nu kan du snart använda Spotify direkt i mobilen. -
Apple ryktas jobba på en spelkonsol
Analytiker hävdar att Apple TV ska bli en spelkonsol. -
Google satsar på Windowsdödare
Operativsystemet Google Chrome ska utmana Microsoft och Apple. -
Säljrekord för nya iPhone 3GS
Åtta länder, tre dagar - en miljon sålda iPhone.
Besökarnas kommentarer
- ska du säga som stöder krig "soldatmamma". du är värre än dom flesta "kriminella". KTH-mannen släppt
- Äh Han är rik som ett troll och inte fan kommer han att gå till AF som vi andra fattiglappar. Han kommer att leva gått på Victoria som en välbetald gigolo, men inte trodde jag knugen var så snål med våra skattepengar. Kungen vägrar betala Daniels lön
- Turkar skulle bli sverigedemokrater menar du? Då ligger nog moderaterna närmare till hands. Turkiska socialdemokrater kan lämna partiet
-
Fy fan vilken tönt. Dra till Crazy Horse som din förregångare!
SSU snor Alliansen - hahaha så fruktansvärt roligt! Massakerhot mot skola i Piteå
- Dödsstraff på SSUmedlemmar. Sätter käppar i hjulen på den politiska utvecklingen, gör något konstruktivt istället för att förstöra och jaga medias uppmärksamhet. Jävla clowner. Stifta hårda lagar mot sånt, det gillar väl sossarna? SSU snor Alliansen
- JOHN ´LENNON DÅÅÅÅÅÅEÅÅEÅÅEEEEEHHHH????? Expert: H1N1-vaccinet är en bluff
-
Svansen på Skansen chimpansen
sponsras utav Alliansen SSU snor Alliansen - sjukt kul! go ssu. SSU snor Alliansen
- Flytta till U.S.A. din historielösa fjant! "Ersätt kungen med Astrid Lindgren och älgar"
- vilka idioter Fyra gripna efter lång biljakt
- Om man som socialdemokrat kan överväga att gå över till moderaterna kan man lika gärna gå över till sverigedemokraterna, ungefär lika logiskt. Turkiska socialdemokrater kan lämna partiet
-
Beatrice Ask´s pappa måste ha haft svininfluensan när gubben låg på kärringen och tillverkade detta äckliga as till justitieminister som gubben kallar dotter.
Ju mer kritik asen får desto mer makt lägger dom på sig själva. Attack är bästa försvar har politikerna fått lära sig hemma. Det är ett under att inte Sveriges politiker och andra kriminella svin skjuts på öppen gata, svenska folket är ett tåligt folk som tar mycket skit från landsförrädarna och låter dom sälja ut Sverige och förnedra folket. Rädda barnen kritiserar drogtester av barn -
Hallå, alla ni som vill hota andra människor med mordmassaker, det är helt OK- kör på! Svensk polis fattar ju lite skoj och låter dig bara gå!
http://soldatmamma.blogspot.com KTH-mannen släppt - ACAB! hoppas snutjävel aldrig får något nytt jobb och svälter ihjäl på grund av fattigdom. Polis misshandlade handbojad man - sparkas
- Vi behöver inga fler dumsnutar som spelar allan och trakasserar vanligt folk! Vi behöver fler lärare, fritidspedagoger och kuratorer på skolorna. Nu blir det fler poliser
-
Om polisman slår dig och du INTE har förtjänat det så har du rätt att slå tillbaka när möjligheten finns, samma dag eller annan dag. Alla har rätt att använda våld mot kriminella poliser. Den polis som skulle våga lägga handen på mig eller någon i min familj hade fått halsen avskuren och huvudet skickat till sin mamma!
http://corruptio.wordpress.com Polis misshandlade handbojad man - sparkas - Det bästa är att kombinera med öl, då behöver man inte dricka lika mycket och slipper bakfylla. :) Cannabis extra skadligt för unga
- Idioti! Man pissar väl i första bästa papperskorg om man är tvungen.....? Könskriget får vingar
- En på tusen, men man får vara glad för det lilla sa kärringen och mjölkade getabocken... Polis misshandlade handbojad man - sparkas
-
"May-Welby är född i England men har bott i Australien sedan Norrie var sju år gammal."
Detta är en mycket konstig mening som låter som att den handlar om två olika personer. Jag föreslår istället "sedan sju års ålder". Det saknas dessutom ett "i" i den påföljande meningen.
Inte för att vara taskig, men detta är en av anledningarna till att jag i största möjliga mån undviker Nyheter 24: Er bedrövliga språkhantering. (En annan är er nyhetsvärdering, men det har inte riktigt med saken att göra just nu.) Norrie är världens första människa utan könstillhörighet
I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!
