• bild 1 / 4

    På sajten Wikileaks har 77 000 hemligstämplade dokument om kriget i Afghanistan läckt ut.

    Foto: Wikileaks

  • bild 2 / 4

    Både president Obama och försvarsminister Robert Gates (t.h.) har i skarpa ordalag fördömt läckan.

    Foto: J Scott Applewhite/AP/Scanpix

  • bild 3 / 4

    ÖB Mike Mullen (t.h.) menar till och med att Wikileaks "redan kan ha unga soldaters blod på sina händer".

    Foto: Kevin Wolf/AP/Scanpix

  • bild 4 / 4

    Foto:

Wikileaks läcker mystisk "försäkring"

Sajten Wikileaks - som den senaste tiden rönt enorm uppmärksamhet efter att ha släppt hemliga dokument som läckt inifrån den amerikanska försvarsmakten - sprider nu en krypterad fil som de kallar "försäkring".

WASHINGTON. Wikileaks publicerade nyligen 77 000 dokument om kriget i Afghanistan. Däribland uppgifter om svenska trupper.

Men framför allt har informationsläckan fått enorm uppmärksamhet i USA - där många frågar sig hur så stora mängder hemligstämplade dokument kan spridas så lättvindigt.

Läckan har dessutom varit pinsam för den amerikanska regeringen på mer än ett sätt: av dokumenten framgår bland annat att det finns uppgifter om al-Qaidaledaren Usama bin Ladins uppehälle långt senare än vad Vita huset officiellt medgett.

Nu har Wikileaks släppt en mystisk krypterad fil, uppger den amerikanska it-tidningen Wired. Filens namn: Försäkring.

Den oerhört tunga filen, som postats på sidan om kriget i Afghanistan, är på 1.4 GB och är krypterad med AES256. Filen är större än alla andra filer på sidan tillsammans.

Filen har dessutom postats på en torrentsida där den är fri att laddas ner.

Cryptome, en annan sajt som läcker hemligheter, spekulerar i att filen kan ha postats som en försäkring i det fall något skulle hända Wikileaks sajt eller grundaren, Julian Assange.

Om Wikileaks utsätts för hackerattacker - med avsändaradress myndigheterna - eller Assange grips skulle sajten kunna skicka ut lösenord eller krypteringsnycklar och låta alla som laddat ner den läsa innehållet.

Det är inte känt vad filen innehåller, men den skulle kunna utgöras av ytterligare data - som underrättelseanalytikern Bradley Manning i amerikanska armén påstår sig ha läckt till Assange innan dess att han greps i maj, skriver Wired.

I chattar med före detta hackaren Adrian Lamo avslöjade Manning att han försett Assange med en annan krigsloggcahce än den som Wikileaks redan hade publicerat.

Den sägs innehålla data över 500 000 händelser under Irakkriget mellan 2004 och 2009. Wikileaks har aldrig svarat på frågor om huruvida de fått cachen i fråga.

Det ska också ha överlämnats en video som visar en eldstrid där amerikanska trupper uppges skjuta ihjäl 100 afghanska civila i Garani. De flesta barn.

USA:s försvarsminister, Robert Gates, fördömer i skarpa ordalag läckan på Wikileaks.

– Det är potentiellt allvarligt och farligt för våra trupper, våra allierade och våra afghanska partners.

Talibaner har också bekräftat att de avser att gå igenom dokumenten, som läckts på Wikileaks, noga i jakten på afghanska informatörer som hjälpt ockupationsmakten.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-5

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • 256 bitas kryptering klarar väl Pentagon på nolltid.

    fredag 6/8 av Anmäl Svara
  • Större än alla andra filer på sajten tillsammans? Säker på att ni menar hela sajten eller bara alla filer rörande just det inlägget? för det känns som att 1.4GB är väldigt, väldigt lite!

    tisdag 3/8 av Marcus Anmäl Svara
  • Backup? Men filen var ju större än allt material på hela sidan.

    lördag 31/7 av Olle Anmäl Svara
  • Grundaren av Wikipedia Larry Sanger kallar Wikipedia för ?en anarki styrd av kriminella gäng?. Det är uppenbarligen ingen skillnad på Wikileaks....

    lördag 31/7 av Molle Anmäl Svara
  • Det mest naturliga är väl att det är en databasbackup för det falla att det sker ett stort samordnade beslag av alla Wikileaks servrar, så de fullständigt kan återuppbygga sajten utan annan information än en kopia från allmänheten och en dekrypteringsnyckel, den senare har antagligen ett antal personer har i huvudet, dvs. omöjlig att radera.

    lördag 31/7 av 2+2 Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Besökarnas kommentarer

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!