NORDKOREA. Helt enligt planerna trotsade landet omvärlden och sköt upp en raket - som dock totalfloppade. Raketen nådde 12-15 mil upp från uppskjutningsrampen innan den bröts i fyra delar och kraschade i havet.
Flygningen hann endast pågå i någon minut på fredagen innan den var över. Uppskjutningen skedde klockan 07.39 lokal tid och var tänkt som en del i firandet av landets grundare Kim il-Sungs födelsedag.
– Det tog hela fem timmar, så det var förmodligen under stor vånda, som de nordkoreanska myndigheterna till sist medgav att satellituppskjutningen har misslyckats. Att det misslyckats är förstås en enorm prestigeförlust för landet som genom det här hoppats visa att de nått en mycket hög nivå, rapporterar reportern Bert Sundström på plats i Nordkorea, till SVT.
Enligt nordkoreanska nyhetssbyrån KCNA ska forskare, tekniker och experter nu undersöka haveriorsaken.