Nyheter24

fre 24 maj 2013

TIPSA OSS!
Flaggan finns kvar på månen
3 bilder
 
  •  Rymdfarkost, Manen, Apollo,  Amerikanska flaggan, Rymden

    Bildbevis på att amerikanska flaggan fortfarande står kvar på månen.

    Foto: NASA
  • Apollo,  Rymdfarkost,  Amerikanska flaggan, Rymden, Manen

    Alla flaggor, utom den allra första, står kvar på månen.

    Foto: NASA
  • Apollo,  Rymdfarkost, Manen,  Amerikanska flaggan, Rymden

    Forskarna misstänker dock att flaggorna lär vara rejält urblekta vid det här laget.

    Foto: SCANPIX

USA-flaggan på månen är fortfarande hissad - 40 år senare



Efter mer än 40 år är amerikanska flaggan kvar på månen.

Amerikanska flaggan flaggar fortfarande stadigt på månen - efter mer än 40 år. 

Nya bilder tagna av NASA:s Lunar Reconaissance Orbiter Camera, LROC, visar nämligen hur flaggorna fortfarande kastar skuggor omkring sig på månytan.

En av flaggorna saknas dock - den allra första, rest 1969 av Buzz Aldrin när han och Neil Armstrong för första gången knallade ut på månytan. Inga spår syns av tygstycket, något som därmed bekräftar Aldrins tidigare tes om att den slogs ner av det egna rymdskeppets ena motor när farkosten lämnade månen. 

Skuggorna står för bevisen 

För att kunna slå fast huruvida de övriga flaggorna står kvar eller inte har forskarna studerat bilder på samma områden tagna under olika tidpunkter för att se hur skuggorna rör sig. 

Professor Mark Robinson, chef över NASAs kamerautrustning kommenterar flaggupptäckten i ett blogginlägg: "Från LROC bilderna går det nu att säkerställa att det amerikanska flaggorna fortfarande står kvar och kastar skuggor på alla ställen, utom Apollo 11".

Professorn är dock förvånad över att flaggorna lyckats överleva det extremt starka ultravioletta ljus som tyget ständigt utsätts för:

"Men det gjorde de. Hur de ser ut är en annan fråga (svårt urblekta?)".

Apollo, Rymdfarkost, Manen, Amerikanska flaggan, Rymden


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/utrikes/721337-amerikanska-flaggan-star-fortfarande-stadigt-pa-manen&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
1
yeye 2012-08-02 00:53 Anmäl

och vad fan tror du händer om man slänger ut ett lakan på månen? att det blir fin struket och platt? NEJ det kommer att forma sig hur fan som helst! Din dumhet är fan nått man får leta efter.

3
yeye 2012-08-02 00:48 Anmäl

FYFAN vad du är korkad (kommentar under) Tror du att NASA som troligtvis är bäst i världen på forskning och teknik skulle göra en sådan tabbe som att sätta skuggor på fel håll om dom nu av någon jävligt konstig anledning skulle vilja foto redigera en bild.

-1
Gäst 2012-08-01 18:55 Anmäl

Den tredje bilden är en fejk. Lägg märke till hur astronautens, flaggans och farkostens(?) skugga pekar åt olika håll. Trots att ljuskällan ska komma från ett håll, solen. Flaggan verkar också vajja, som om det blåste på månen. Det finns ingen luft i månen för att det ska kunna blåsa.

1
Gäst 2012-08-02 02:01 Anmäl

Flagorna ”vajar” inte på månen, däremot så har de en tvärslå över sig så att flaggan ska hållas ut, på grund av att det just inte finns någon luft där.

-2
Gäst 2012-08-01 12:44 Anmäl

jag ser ingen flagga

-2
Mr. Derp 2012-07-31 17:25 Anmäl

Oj oj oj. Riktigt fina bilder. Man ser verkligen hur fint flaggan faktiskt står där!
Eller?