För tre år sedan åkte Sally Jones och hennes son, JoJo Jones, till Syrien. JoJo var då 8 år gammal.
På en nytagen video från IS syns nu plötsligt JoJo, som är 11 år nu, iförd militärkläder och framför honom sitter en rad med män ock pojkar i orange kläder. Bredvid JoJo står flera pojkar, de flesta verkar vara i JoJos ålder eller något äldre. IS har även tidigare använt barn på olika sätt i sina videos.
En av pojkarna skriker ut ett budskap från IS och sen höjer de alla sina pistoler. Gisslan skjuts i huvudet och faller döda ner till marken.
Nu vill vänner till familjen hemma i England att allt görs för att rädda 11-åringen från IS. De vill att JoJo ska föras hem till byn Borough Green där han kommer från. Vännerna är helt säkra på att det är lille JoJo som syns i den fruktansvärda videon, skriver The Sun.
Man tror att JoJo fått ett nytt namn av IS, Abu Abdullah al-Britani. Det sista betyder ”från Storbritannien”. Även namnet Hamza Hussain al-Britani har förekommit.
Nyheter24 har tidigare skrivit om hur en 13-åring greps med ett bombbälte, en video visar hur han är påväg rakt in i en folksamling för att spränga sig själv.