Nyheter24

mån 20 maj 2013

TIPSA OSS!
Hockeyallsvenskan
1 bild
 
  • HockeyAllsvenskan, Dif, VIK

    Challe Berglund har en del att fundera på.

    Foto: Dan Hansson

Uddlöst Djurgården mållöst mot Västerås



Djurgården lyckades inte med att få in en enda puck bakom Västerås-keepern Lasse Johansson. Detta trots 41 skott på mål.

VÄSTERÅS. På förhand tippades Djurgården som ett topplag i Hockeyallsvenskan. Verkligheten har sett lite annorlunda ut, totalt har det blivit tre vinster på sju matcher. På söndagen var Västerås nästa lag att besegra Djurgården.

– Naturligtvis jätteskönt, säger tränaren Joakim Fagervall till Viasat Hockey efter matchen.

Storspel av Johansson

Det var mycket Djurgården i matchen mot Västerås, men laget saknar just nu udd och då hjälper det inte att man har totalt 41 avslut på mål. Lasse Johansson i Västeråsmålet var riktigt bra, men Challe Berglund har lite att tänka på när det kommer till att öka effektiviteten i Djurgården. Västerås tränare Joakim Fagervall var mycket nöjd med sin målvakt efter matchen.

– Det här är den verkliga bilden av honom, målvakten är den spelare som syns, sa han till Viasat Hockey.

Effektivt Västerås

Västerås var mer effektiva, första målet kom efter ett direktskott från Mikael Zettergren som styrdes av Brady Leisenring in i mål. I början av tredje perioden var det dags igen för Zettergren av visa vägen då han säkert placerade in pucken i mål efter en kontring. Sista målet kom efter att Djurgården i ett sista desperat försök efter mål plockade ut målvakten, än en gång var det Zettergren som var framme och la in pucken som innebar 3-0 till Västerås.

Frågan är nu hur mycket Djurgården faktiskt är i behov av sina NHL-förstärkningar?

HockeyAllsvenskan, Dif, VIK


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/7473/7473?ESI=1&url=sport/hockey/hockeyallsvenskan/727231-djurgarden-mallost-mot-vasteras&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Nyheter24 - 500 Error

SERVERFEL!

Servern kan inte genomföra din begäran.
Försök igen om en stund. /Redaktionen

Internal server error


Chefredaktör/
ansv.utgivare:
Henrik Eriksson
Nyhetschef: Gabriella Lahti
Nyhetschef: Henrik Eriksson
Nyheter24 AB
Stureplan 4A
114 35 Stockholm
Tele: +46 8 678 77 00
Tips: tips@tips@nyheter24.se
Twitter: twitter.com/Nyheter24