Jämtland, urval av dagens trafikkontroller.
08:06 Det finns inga anmärkningar noterade vid kontrollen som utfördes på E14E45 i Brunflo, Östersund.
08:56 På länsväg 604 i Brunflo, Östersund, utfärdades en ordningsbot (böter) på grund av hastighetsöverträdelse. Hastigheten uppmättes till 83 kilometer i timmen på en 70-sträcka.
09:14 På E14 vid Lockne, Östersund, utfärdades fyra ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser. Högst uppmätta hastighet var 107 kilometer i timmen på en 80-sträcka. Det utfördes även en kontroll av farligt gods.
10:29 Det finns inga anmärkningar noterade vid nykterhetskontrollen som utfördes på Hagvägen i Östersund.
10:43 På E45 Fåker-Näs, Östersund, utfärdades en ordningsbot på grund av att en personbilsförare inte höll tillräckligt avstånd till framförvarande fordon.
10:56 På E45 Fåker-Näs utfärdades en ordningsbot på grund av hastighetsöverträdelse.
11:38 Två ordningsböter utfärdades på grund av hastighetsöverträdelse och en ordningsbot för avsaknad av registreringsskylt.
12:47 På E14 vid Pilgrimstad, Bräcke kommun, utfärdades fem ordningsböter på grund av hastighetsöverträdelser.