Nyheter24

sön 19 maj 2013

TIPSA OSS!
15 bilder
 
  • Almedalen, Almedalsveckan

    Annika Beijbom ger dig det bästa (och sämsta) från Almedalen varje dag.

    Foto: Fotograf: Carl Johan Rehbinder
  • Almedalen, Almedalsveckan

    Wikileaksseminariet.

  • Almedalen, Almedalsveckan

    Yasmin Hussein Vice ordförande för Uppsala studentkår med utbildningspolitiskt ansvar.

  • Almedalen, Almedalsveckan

    Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Internentreprenören Jocke Jardenberg under almedalsveckan kör han webbtv-sändningen Godmorgon Almedalen varje morgon.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Erfarne reportern KG Bergström rapporterar i år för Expressen syns överallt.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    DN:s ledarskribent Peter Wolodarski.

  • Almedalen, Almedalsveckan

    Centerledaren Annie Lööf tog frågorna efter sin presskonferens på Gotlands museums innergård.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Centerledaren Annie Lööf.

  • Almedalen, Almedalsveckan

    Caroline Björkgren, makthavare.se.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Caroline Szyber, riksdagsledamot för Kristdemokraterna.

  • Almedalen, Almedalsveckan

    Ella Bohlin, från Kristdemokraternas partistyrelse.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    CUF-ordförande Hanna Wagenius under Annie Lööfs tal.

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Miljöminister Lena Ek (C).

  • Almedalsveckan, Almedalen

    Ship to Gaza-fartyget Estelle.

"Löfven välkomnade alla med en handskakning"



ALMEDALSVECKAN. Nu har årets största politiska händelse dragit igång på allvar. Nyheter24:s Annika Beijbom ger dig det bästa och sämsta varje dag. Häng med!

På fredagen började luften gå ur politikerveckan. Myllret på Donners plats tunnades ut och många lobbyister som haft egna utställningstält på gatorna i Visby började packa för att åka hem. Till och med på veckans mest välbesökta mingel, det hos Prime, var det mycket mindre folk än tidigare i veckan. De allra flesta som var kvar befann sig på socialdemokraternas mingel.

Det mest intressanta seminariet på hela dagen anordnades av organisationen Future Perfect som lyckats bjuda in bland andra Julian "Wikileaks" Assanges advokat Jen Robinson från London och Wikileaks talesperson Kristinn Hrafnsson. Med på lina från BBC i London deltog även Jeremy Bowen. Internetentreprenören Jocke Jardenberg var där och filmade åtminstone delar av samtalet som går att se här.

Förväntningarna var höga inför centerledaren Annie Lööfs debuttal i Almedalen. Ett parti som går kräftgång med usla opinionssiffror och en nyvald och i politiska sammanhang mycket ung person behöver ta varje tillfälle i akt för att bättra på oddsen. Den Lööf som framträdde under fredagens presskonferens tedde sig mycket mer övertygande än den Lööf som talade på kvällen. Nyheter24:s Totte Löfström har analyserat talet.

Innan centerledaren tal startade sossarna sin uppvärmning inför sin egen dag. Socialdemokraternas eget mingel började innan Lööfs tal och LO:s mingel var schemalagt så att det låg exakt samtidigt som talet. Eftersom s-dagen är först i dag lördag så kunde de väl ha gjort som alla andra partier och inte schemalagt egna stora aktiviteter exakt samtidigt som ett annat partiledartal. En härskarteknik i det lilla, men ändå oklädsam

Socialdemokraternas mingel på fredagskvällen var dock en positiv överraskning säger Nyheter 24:s Totte Löfström som hann dit innan talet.  Partiledare Stefan Löfven, partisekreterare Carin Jämtin och flera andra stora namn var på plats. Löfven hade dessutom tagit på sig ansvaret att personligen välkomna alla besökare med en handskakning, vilket var förvånande men positivt.

Marita Ulvskog, socialdemokratisk europaparlamentariker, attackerade Annie Lööfs utseende under talet via twitter. Senare på kvällen bad Ulvskog om ursäkt, men att en kvinnlig politiker går till så hårt angrepp mot en ung kollegapolitiker är ren mobbning.

Socialdemokraterna har planerat in talet redan kl 15:00 i dag så dagen blir kort, men mycket intensiv. Redan igår fredag hade många redan lämnat Almedalen så det verkar vara ett klokt upplägg att komprimera dagen.

Almedalsveckan, Almedalen


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/4015/4015?ESI=1&url=nyheter/almedalsveckan/716054-lofven-valkomnade-alla-med-en-handskakning&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!