Systembolaget börjar med hemkörning i höst
Nu ska Systembolaget börja med hemkörning av alkohol. Satsningen startar på försök i sex olika områden i landet. 2012-09-16 12:02
SVERIGE. Regeringen har beslutat att Systembolaget ska erbjuda hemleverans av alkohol. Satsningen startar som ett försök i höst, rapporterar Ekot.
– Tanken är att det här ska kunna fungera på precis samma sätt som försäljning i en vanlig butik gör, med upprätthållande av de regelverk och det sociala ansvar som Systembolaget är bärare av, säger barn- och äldreministern Maria Larsson till Ekot.
I dag kan man beställa hem alkohol från internethandlare inom EU och nu ska Systembolaget ges samma försäljningsmöjlighet.
Vilka områden som hemleveransen ska börja i är ännu oklart, rapporterar Ekot .













Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Åh, men shiit va sköönt :D Slipper gå den låånga promenaden till bolaget, speciellt när det är 1 meter snö ute "TUMMEN UPP"
rubriken var lite missvisande, trodde ni snackadde om hemkört brännvin.
iaf detta är en bra idé om man vill att folk ska supa ännu mer en vad dem redan gör
Maria Larsson, den skatan. Skiter totalt i narkomanernas behandling och låter dom hellre dö och straffas för deras sjukdom/beroende än att få hjälp, vägrar ens försöka att tänka på att ta åt sig studier och forskningar gjorda om cannabis ang om att få till en legalisering/avkriminalisering. Alla vet om dess medicinska egenskaper, förutom hon.
Utan istället så uppmuntrar hon till alkoholism. Bevisat vara en av världens mest farliga droger jämte heroin, både psykiskt, fysiskt och inte minst socialt sett, (ja det är sant). Detta vill hon göra mer tillgänglig.
Detta borde vara straffbart, fara för allmänheten.
Feg är hon också, vågar inte möta Petzälls mamma och svara på hennes frågor, efter massor av kritik går hon med på en intervju på svt där allt går efter manus med väl valda frågor (dock fel, orelevanta frågor som hon inte ens gav riktiga svar på), Petzälls mamma vågade hon dock inte möta då heller.
En feg, inkompetent, opåläst politiker som varken har moral eller egna känslor.
Varför stödjer ni en regim som denna??
Jag själv är en numera nykter alkoholist, en av många anledningar till att jag har kunnat hålla mig nykter är efter att jag flyttade in i skogen, långt ifrån Systembolaget, pga sjukdomar och brist på färdsätt har jag inte orkat gå att handla sprit. Men nu kommer ju folk och lämnar det till mig vid dörren! TACK för den!
+1
Så sant!