Nyheter / Inrikes
78661
0
78661
0 1
  • bild 1 / 5

    Foto: Mats Schagerström / SCANPIX

  • bild 2 / 5

    Foto: Mats Schagerström / SCANPIX

  • bild 3 / 5

    Foto: Mats Schagerström / SCANPIX

  • bild 4 / 5

    Foto: Mats Schagerström / SCANPIX

  • bild 5 / 5

    Foto: Mats Schagerström / SCANPIX

Gärningsmännen fortfarande på fri fot

Polisen har släppt två personer efter förhör om dödsskjutningen på Södermalm på onsdagsmorgonen. Jakten på gärningsmännen går nu vidare.

STOCKHOLM. Efter ett stort polispådrag kunde polisen ta in två personer för upplysningar om dödskjutningen på Södermalm på onsdagsmorgonen då en 27-årig man dödades. En man och en kvinna i 25-30- årsåldern ska ha tagits in för förhör. Kvinnan bor i den fastighet där offren hittades.

27-åringen var litauisk medborgare och en 26-årig svensk medborgare skottskadades i huvudet och fördes till sjukhus, enligt Expressen. Hans tillstånd betecknas som allvarligt med stabilt.

Förhörspersonerna som befann sig i en lägenhet vid brottsplatsen på Swedenborgsgatan är enligt polisen inte misstänkta för något brott.

– Vi har fått ställa de frågor vi vill och har fått svar på dem, säger Kjell Lindgren på Stockholmspolisen till TT.

Jakten på gärningsmännen går nu vidare. Det har också framkommit uppgifter om att två personer ska ha färdats från platsen med mopeder i riktining mot Årsta.

– En av uppgifterna är att två personer har kört väldigt fort med två mopeder, säger Tommy Ekheden till Sveriges Radio.

Två mopeder anträffades brinnande vid Årstabergs pendeltågsstation ett par kilometer från mordplatsen strax efter att de skjutna männen hittades.

– Vi jobbar brett i dagsläget och kan inte utesluta att det har ett samband, säger Kjell Lindgren, informatör på Stockholmspolisen, till TT.

Om du har upplysningar om skottdramat, kontakta Södermalmspolisen på 08-401 15 66 och redaktionen på Nyheter24 på 08 678 77 00.

Skrivet av:

Kommentera här

78661
0
78661
0 1
Namn: E-post:
Känsla: Avbryt

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

  • 34488
    0
    34488
    0 0

    Kvinna beskjuten i park

    5/1 2009 00:16
    En kvinna larmade polisen på söndagskvällen om att hon blivit beskjuten i Rörsjöparken. Ingen gärningsman har ännu gripi...
  • 78637
    0
    78637
    0 1

    Mördades i trapphus på Södermalm

    31/12 2008 10:02
    Jakten fortsätter på de två gärningsmännen som skjutit ihjäl en 27-årig man och skadat ytterligare en person på Södermal...
  • 78612
    0
    78612
    0 1

    Dödligt skottdrama i Stockholm

    31/12 2008 08:16
    En 27-åring man sköts till döds på onsdagsmorgonen på Södermalm i Stockholm och en person skottskadades. Polisen jagar n...
  • 77031
    0
    77031
    0 1

    Ingen gripen för Södermalmsmord

    1/1 2009 11:25
    Jakten på mördaren fortsätter.
  • 78620
    0
    78620
    0 0

    Har du sett gärningsmännen?

    31/12 2008 08:47
    Ett polispådrag med hundpatruller och helikopter söker efter en man och en kvinna för dödsskjutningen på Södermalm.

Besökarnas kommentarer

  • "Representanterna för ND kunde inte svara på frågor som eleverna ställde vid sitt bokbord."

    Jaså? Vart var Du? Var Du ens där? Jag ställde frågor och jag fick svar. Bra svar. Dom var hur trevliga som helst. Tyckte även ett par av mina klasskompisar. Visst det var ju lite skrämmande med bråk och sånt, Men sånt får man räkna med när vänstern tar sig ton.

    Sen är det skrämmande att många i skolan beblandade sig med dom vänsterextrema och började bråka och skrika.
    anonym på skolan om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Afa är ett gäng misslyckade person.
    Dom kallar sig för djurvänner men ändå så sparkar dom polishundar och kastar ammoniak på polishästar.

    SD eller ND är DEMOKRATER, dom är INTE rasister eller nazister. Dom är helt enkelt kritiska till invandingen OCH samhället vi lever i idag. Läs deras partiprogram.

    Jag hoppas att polisen tar tag i vänsetern en gång för alla. Dessa mördare som försökte spränga mcdonalds i bitar mitt på ljusa dagen då barn familjer ska äta en måltid. Men tur att bomben inte small. Det hade inte slutat bra.

    Men hur fan kan media skriva "nazister bråk?" När det är vänstern som börjar bråket, då är det väl ett "Vänsterextremt bråk" eller?
    Länge leve nationalism och länge leve dett tryggt samhäll utan våld.
    Johannes Helsingborg om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Mycket synd att demokratiska partier anfalls av antidemokrater. Tur att ingen skadades.

    Till de som säger att ndu inte kan svara på deras frågor. Det är svårt att debattera med flera personer samtidigt vid en skolaktion. Om ni har frågor som vi inte lyckades besvara i skolan kan ni skicka dem till mig. andre.leblanc@nd.se
    André Le Blanc om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • sd och nd horor alah är storrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr muhamad om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • que terrivel!!! lucio fernando om  Sista bilden på David, 18
  • Representanterna för ND kunde inte svara på frågor som eleverna ställde vid sitt bokbord. om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Han får nog suga sig mätt i fängelset... HA HA HA HA HA HA HA!!!!!
    Ragnar om  Pradamodell erbjöd poliser sex för att slippa skaka galler
  • Ragnfast...!,antingen är Du ett proffs...,
    (...surprice,surprice)...,elleer rena skämtet!!!
    om  DO JO-anmäls efter handskakningsdom
  • Svar till logisk
    Det finns ca 280 klubbar i Sverigemodellen med ca 2500-3000 personer som bär väst och ,jo västförbuden kommer gäller alla västar.Hur/vem ska sålla vilken väst som är tillåten ??
    Det är idiotiskt att tro att alla dessa personer är kriminella !
    Det finns dessutom statistik ang brott som inte visar på hög kriminallitet.
    Det är vanliga arbetande människor ,både medlemmar och dess familjer som blir drabbade pga sin klädsel och sitt intresse nämnligen att åka hoj.
    Frun om  Nu införs förbudet mot MC-västar
  • Han verkar fortfarande vara på väg...!!! ...bzzzzz om  Fångar fick gå före i svinvaccinkön
  • tAKE IT WHIT A SMILE, AND YOU WILL...,A FILE. sAM,tHE uNCLE om  80 000 har svininfluensan i Sverige
  • Det blir väl som i U.S.A. till slut, där alla stämmer varandra, om vi inte vågar tala om för dem som kommit hit vad som gäller om de vill stanna här. Detta är rena vansinnet! Ragnfast Gyldenstierne om  DO JO-anmäls efter handskakningsdom
  • Att gå bhaklänges av vaccin...,är det detsamma som att mutera?
    P.S. POSITIV TILL SVARET.D.S.
    Claes,11_år om  Flickan som gick baklänges av vaccinsprutan var en bluff
  • nd har sina åsikter som är en liten andels men hur smart är de att dom som inte delar samma åsikter jämt ska slå och misshandla och va riktigt fega? Vem är egentligen vettigast om man jämför vad dom gör för att visa sina åsikter? Dom som talar om dom eller dom som misshandlar såna som har andra åsikter? Patetiskt gjort fast jag inte alls håller med nd ett dugg. Matte om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Äckliga kommunistpatrask! Sånt drägg skulle skickas upp till Norrland för att röja skog. Ragnfast Gyldenstierne om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Ett av demokratins största dilemman är hur man ska behandla dess motståndare. Här gäller det att stå upp för sina ideal och låta alla komma till tals, samtidigt som man inte får vika sig för auktoritära krafter. Detta gäller oavsett om antidemokraterna kallar sig AFA eller ND. Rasmus om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Här i Sverige var det Aftonbladet som var den största boven i dramat, som genom att få folk att tro att det var svininfluensavaccinet det var fråga om skrämde upp många i onödan. Rasmus om  Flickan som gick baklänges av vaccinsprutan var en bluff
  • Rätt åt nazisterna Kalle om  Nationaldemokrater i slagsmål på skola
  • Dog för freden i Afghanistan? Är där fred nu? Kommer där bli fred tack vare deras insatser? Troligtvis inte. Man kan inte slå folk till att tycka om en, man kan inte skjuta till sig fred, bara kontroll. Thomas Tvivlare om  Tre gripna för mordet på svenskarna
  • Jag håller med Sibel, man ska inte heller uttala sig om säg atomvapen eller bilolyckor om man inte själv varit med om det. Induktionsmetoden fick man ju lära sig i åttan. Sibel är rolig om  Två svenska officerare dödade i Afghanistan
  • Awh man. Thomas om  Internationell knarkhärva nystas upp
  • Synd att man inte vet vem hon är, hade lätt stöttat henne ekonomiskt för det. Klockrent. Thomas om  17-årig flicka äggade sd-ledaren - döms till dagsböter
  • ...UTAN CENTRIFUG??? aYATOLLAN om  Iran har börjat anrika uran

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!