Därför är Facebook sämst av alla
Att klaga på Facebook kanske inte är något nytt. Men en ny undersökning visar att nätverket har minst andel nöjda användare av alla sociala medier. fredag 11/1 11:22
Bara 61 procent av de som använder Facebook är nöjda. Det visar en ny amerikansk undersökning som placerar det sociala nätverket efter "storheter" som LinkedIn och Pinterest.
Orsakerna är bland annat de ständiga förändringarna som Facebook gör och minskad integritet för de som använder det sociala mediet. Den stora anledningen är att företaget börjat leta sätt att skaffa intäkter på något som tidigare var gratis och reklamfritt.
– Förändringen från en strategi utan mål att tjäna pengar till en ganska aggressiv strategi för att tjäna pengar är det som dragit ned antalet nöjda kunder, säger Larry Freed, vd på företaget ForeSee, som bidragit till ACSI:s undersökning, till Social Times.
Betala 100 dollar för att skriva till Zuckerberg
Ett i raden av grepp för att ta betalt är att användare tvingas hosta upp 100 dollar för att skicka ett privat meddelande till Facebooks grundare och vd Mark Zuckerberg. Det uppger tekniksajten Mashable som testat med flera olika Facebookkonton.
Vissa Facebookanvändare verkar helt enkelt bara vara vana vid att gå in och kolla sitt flöde - trots att mycket ändrats och de är missnöjda.
Looking at Facebook makes me more irritated than entertained or satisfied. Don't know why I still do it.
— Seth Bidlack (@seedgeth) January 10, 2013
Det som förvånar mest i resultaten är vilket socialt medium som har flest nöjda användare: Google Plus. Frågan är dock om det beror på att användarna fortfarande är få.



















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Jaha hur betalar man nu ''100 dollar'' för att skicka ett privat meddelande till honom? Vill gärna betala så mkt för att skriva i ett meddelande hur mycket jag bryr mig
"Det som förvånar mest i resultaten är vilket socialt medium som har flest nöjda användare: Google Plus. Frågan är dock om det beror på att användarna fortfarande är få."
Skämtar du eller? Google+ hade i december månad nästan lika många konto-aktiveringar per dag som facebook hade. Dessutom består facebook av en väldigt stor procent "bottar" som företag använder för att sälja "likes" till företag som presenterar sig själva. Jag har inte hört något om denna fula taktik på Google+ ännu, i alla fall inte i den utsträckning som facebook har. Jag skulle inte bli förvånad över om det per en riktig användare på facebook finns 2 bottar, eller så är användaren uppköpt av marketing företag, dvs. tjänar ett par kronor per "like" de lägger på företag som begär det.
Jag skulle välja Google+ över Facebook vilken dag som helst, och alla i min krets också. Visst, jag är neutral i valet mellan de två - men jag ser på Facebook som förskola/lågstadie och Google+ som gymnasie/högskola, om nu en parallell ska dras.
Förlåt, "Visst, jag är neutral i valet mellan de två" ska vara "Visst, jag är _inte_ neutral i valet mellan de två"
Lika många kontoAKTIVERINGAR som Facebook betyder inte att det FINNS lika många användare. Att det är lika många kontoaktiveringar beror på att de allra flesta som använder någon typ av sociala medier redan har ett Facebook konto, och därför skapas inte nya konton i samma utsträckning.
Om staten släppte spritmonopolet och Kalles Sprit öppnade nytt, så skulle han ändå inte vara lika populär som Systembolaget för att han har lika många NYA kunder, eftersom de allra flesta som går till Systembolaget inte är NYA kunder på Systemet.
Mattias, han sade inte att där fanns lika många. Mest att motsäga att där fanns få. För det finns är inte ett "fåtal" användare.´
Och jag skulle säga att eftersom man kan registrera nytt konto m.m. på facebook så är det en väldigt dum jämförelse det där med systembolaget, låt säga om man kunde avbryta sitt medlemskap eller öppna många medlemskap så hade det varit bättre.
Tänkte också bara säga att jag har 10 account på FB, min flickvän har 5 och hennes bror 4. MÅNGA account är alltså fake.
Kanske inte var den bästa jämförelsen, men du fattar :P
Ja, detsamma händer även på Google+..
Det är säkert ett fåtal jämfört med Google+ än så länge.
Känner ingen som använder google plus...däremot använder all jag känner och är släkt med facebook.
hej jens, karro och kevin.
Testade själv precis att skriva till Mark.
Jag behövde inte betala något för att maila honom på fb.
Samma här ;P
Man kan skriva till mark gratis men då hamnar meddelandet i hans "skräppost" mapp. vill man att det ska landa i inkorgen så måste man betala