Dog av polisbil - familjen tvingas betala bilskadorna
Tvingas betala för bilskadorna som uppstod när fordonet dödade 27-åringen: "Det är som ett slag i ansiktet". 2012-10-06 19:05
Det var i April som 27-årige Tamon Robinson dödades när han blev påkörd av en polisbil som jagade honom för ett misstänkt stöldförsök.
Nu, sex månader senare, kräver polisen att mannens familj ska betala för bilskadorna som uppstod när polisbilen körde över 27-åringen.
– Vi sörjer fortfarande och det är som ett slag i ansiktet. De vill att jag ska betala skadorna på fordonet som dödade honom. Det är galet, säger mamman Laverne, enligt Huffinton Post.
Enligt polisen ska bilen ha stoppats direkt när Robinson kördes på. Vittnen menar däremot att polisbilen körde över offret.
På sjukhuset höll polisen 27-åringen fängslad i handklovar samtidigt som han låg i koma. Sex dagar därefter avled Robinson.
Den så kallade "skulden" motsvarar cirka 4 600 kronor.















Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Vilken jävl* moral fråga, ja men självklart ska dödsboet betala skadestånd när inte ens personen har blivit dömd för något. Nej det här inte okej och jag lovar att det här är ett eget beslut utanför boxarna av polisen själva.
haha pinsamt om det inte ens stämmer, låter jävligt ologiskt alltihop
Föräldrarna har inget ansvar för honom. Han var 27 år. Hade han varit under 18 år möjligtvis men polisen har försäkringar på sina bilar. Artikeln är felaktig.
MEN snipple:
varför försvarar du myndighetskräk VA?
Hans eget fel för att han sätter sig i en sådan situation, men tyvärr fick han betala sitt liv för det. Sörjer med föräldrarna.
Snipple, Det finns säkerligen en förklaring bakom varför han gjorde som han gjorde också. Trångsynta människor som dig tror att sådana människor som begår stölder oftast bara är jävliga människor. Jag kan tänka mig att myndigheter och vice versa satt honom i den positionen. Ja, så lite förtroende för dagens myndigheter har jag.
Samt hoppas stt det är ett troll. Ditt äckel.
mistängkt står de behöver INTE va han =´(
Amen det är ju fan inte meningen att polisen skulle köra över honom... Det var ändå hans eget fel att han blev dödad av en bil. Tycker det är rätt med att dem ska betala skadestånd eller köpa en ny bil till polisen.
TA BORT DEN ÄCKLIGA SAMSUNG REKLAMEN
Ber om ursäkt för irrelevansen.
Ja det hela är en mörk historia, men ska han råna och bedra mänskligheten så förtjänar han inte bättre....
varför skriver inte inte vart det har hänt osv, det är ju något av det första man vill veta när man börjar läsa..
till gäst:(ser helt likgiltig ut) du får gärna ta för dig ännu mer genom att ex skriva att poliserna borde styckas levande eller få sin halspulsåder utsliten för det vill jag skall ske med poliserna helst alla poliser då om ni frågar mig.
enligt mig handlar livet just om att ta för sig genom att vara ondskefull och hämndlysten.
skriiker också något så demoniskt brutaltav ilska till poliserna i artikeln: ni borde styckas levande eller bitas ihjäl.
(andas brutalt rabiat)
så jävla sjukt att man ens kan begära "skadestånd" för en bil som dödat en människa, vart är världen på väg egentligen? helt galet. och hoppas att de poliser som kört på mannen lider nu, hur kan man ens göra så? fattar inte,
Rip
hur sjukt kan det bli?!