Nyheter24

ons 22 maj 2013

TIPSA OSS!
17-åringen som gjort succé i Djurgården
4 bilder
 
  • Simon Tibbling, Allsvenskan, Djurgården IF

    Simon Tibbling tycker om tryggheten i Sverige,

    Foto: Bildbyrån
  • Simon Tibbling, Allsvenskan, Djurgården IF

    Steget till Allsvenskan har inneburit högre tempo och tuffare spel för honom.

    Foto: Scanpix
  • Djurgården IF, Simon Tibbling, Allsvenskan

    Simon Tibbling trivs bra i Djurgården och har inga planer på utlandet.

    Foto: Scanpix
  • Allsvenskan, Simon Tibbling, Djurgården IF

    7 matcher (6 från start) har det blivit med Djurgårdens A-lag.

    Foto: Scanpix

"Ledarna måste hålla koll på mig"



Simon Tibbling går från klarhet till klarhet. Redan som 17-åring har han sex matcher från start i Djurgårdens A-lag.

Stockholm. Simon Tibbling är 17 år gammal och har redan spelat sex matcher från start i Djurgården. Än så länge har det inte blivit några mål, men de lär komma, för viljan att utvecklas finns där.

– Mitt mål personliga mål denna säsongen är att ta en plats som ordinarie i startelvan, och för att göra det måste jag jobba hårt, säger Simon Tibbling.

När Nyheter24 hör av sig till Simon Tibbling har han precis varit och tränat. 

– Jag har ingen aning om hur mycket jag tränar, jag älskar att spela fotboll så timmarna bara går när jag tränar.

Finns det risk att du överbelastar dig?

– Jag har en bra stab i ryggen som håller koll på mig så att jag inte gör mig illa, säger 17-åringen.

Trivs bra i Djurgården

Simon Tibbling trivs bra i Djurgården och Sverige. Trots att han provspelat för lag som Manchester United känner han att en satsning på svensk mark är helt rätt just nu.

– Här finns tryggheten för mig, jag bor hemma hos föräldrarna och jag kan enkelt kommunicera med lagkamrater på träningar och matcher.

Steget upp till Djurgårdens A-lag har varit mycket givande för Simon Tibbling.

– Tempot är högre, spelarna bättre och jag lär mig nya saker hela tiden.

Måste bli bättre på allt

Störst utveckling har skett i hans försvarsspel där han har blivit betydligt mycket mer placeringssäker än tidigare. Även passningsspelet har blivit bättre men det finns fortfarande mycket att slipa på.

– Jag måste bli bättre på allt. Det finns ingen utpekad dröm om att jag vill spela i det och det laget, mitt enda mål är att bli så bra som jag kan bli. Om det sker i Djurgården eller utomlands är oviktigt, säger Simon Tibbling.

Allsvenskan, Simon Tibbling, Djurgården IF


Andra har också läst

 
 
/plugin/comments/7441/7441?ESI=1&url=sport/fotboll/allsvenskan/722013-ledarna-maste-halla-koll-pa-mig&admin_view=0&size=2&mobile=0&
KOMMENTARER
Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna!
Nyheter24 - 500 Error

SERVERFEL!

Servern kan inte genomföra din begäran.
Försök igen om en stund. /Redaktionen

Internal server error


Chefredaktör/
ansv.utgivare:
Henrik Eriksson
Nyhetschef: Gabriella Lahti
Nyhetschef: Henrik Eriksson
Nyheter24 AB
Stureplan 4A
114 35 Stockholm
Tele: +46 8 678 77 00
Tips: tips@tips@nyheter24.se
Twitter: twitter.com/Nyheter24