• bild 1 / 18

    18-årige Cassius Clay besegrar Tony Madigan i semi-finalen i OS.

    Foto: Ap

  • bild 2 / 18

    1960 - Cassius Clay med guldmedaljen.

    Foto: Ap

  • bild 3 / 18

    1962 - Cassius Clay bygger upp matchen mot Archie Moore.

    Foto: Harold P. Matosian

  • bild 4 / 18

    1962 - Clay besegrar Archie Moore via knockout i fjärde ronden.

    Foto: AP

  • bild 5 / 18

    1963 - Cassius Clay rappar inför mötet med Sony Liston.

    Foto: AP

  • bild 6 / 18

    1964 - Cassius Clay knockar hela The Beatles.

    Foto: Ap

  • bild 7 / 18

    1964 - Clay beskriver hur han ska besegra Sonny Liston.

    Foto: Harry Harris

  • bild 8 / 18

    1965 - Cassius försvarar sin titel framgångsrikt mot Sonny Liston.

    Foto: Scanpix Sweden

  • bild 9 / 18

    1965 - Matchen mot Floyd Patterson.

    Foto: UPI

  • bild 10 / 18

    1964 - Clay vs Liston i VM.

    Foto: UPI

  • bild 11 / 18

    1966 - Poster för Williams vs Clay.

    Foto: AP

  • bild 12 / 18

    1966 - Clay har knockat Cleveland Williams.

    Foto: Scanpix Sweden

  • bild 13 / 18

    1966 - Cassius Clay var för svår för engelsmannen Henry Cooper.

    Foto: UPI

  • bild 14 / 18

    1971 - Cassius Clay vs Joe Frazier.

    Foto: Scanpix Sweden

  • bild 15 / 18

    1976 - Ali med Ken Norton på Yanke Stadium i New York.

    Foto: Marty Lederhandler / AP

  • bild 16 / 18

    1971 - Joe Frazier har knockat Muhammad Ali.

    Foto: UPI

  • bild 17 / 18

    1974 - Rumble in the Jungle mellan Muhammad Ali och George Foreman.

    Foto: UPI

  • bild 18 / 18

    1981 - Muhammed Alis sista match mot Trevor Berbick.

    Foto: Scnapix

Cassius Clay

BILDSPECIAL: För 50 år sedan tog Cassius Clay, senare Muhammad Ali, guldpengen i OS.

För 50 år sedan på dagen tog alla tiders främste boxare Cassius Clay, senare Muhammad Ali, guldmedalj i de olympiska spelen i Rom, Italien. Clay gick sedan vidare till att bli proffs och ha en mycket framgångsrik karriär inom boxningen på den tiden då sporten fanns i alla hem i USA och sporten var politiskt laddad.

Vi på Kampsport24 firar jubileumet med en mindre bildspecial från Alis karriär. Idag har även fotografen Michael Gaffney släppt en serie bilder på Ali som aldrig tidigare visats och de bilderna kan ni se här.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Kommentarer

Besökarnas kommentarer

  • Konstigt, på min karateklubb så måste man vara femton för att gradera sig till svartbälte... O.o Och själv tycker jag att hon inte verkar tillräckligt bra för att ha svart bälte Klara om  Se femåringen med svart bälte i karate
  • faan vad nni e gay som skriver så om eddy anonym om  Bengtssons match i Ryssland
  • vad är det för jävla frågor, asså kärringjävel, håll käften carl om  Ny svensk klar för UFC
  • Han har uttalat sig jäkligt skumt innan om krigen och hur han stöttar usas militär på snedvridna sätt att ja undrat vad han har för agenda egentligen. Nu är det jäkligt tydligt att han är på lönelistan över propaganda-assets.
    Hela den här grejen stinker till skyarna såpass att det verkar som om hela anonymous verkar vara sponsrad/styrd av CIA för att framkalla oponion för att få igenom såna här sjukt förtryckande lagar. Hoppas verkligen folk börjar vakna upp tillräckligt för att se mellan raderna på sån här falsk propaganda.
    pete2 om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • Ha!! Om någon såg matchen mot Climenti, så kan ju en apa förstå att Reza har inget i UFC att göra. Och Climenti e ju en sopa! AirWolf om  Ny svensk klar för UFC
  • Hallå!! Axelvaddar? Det säger väl allt, imbecill!! BJ Penn om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • alla som tror han har liten penis klicka gilla.........om det går haha svensk om  Ny svensk klar för UFC
  • har man blivit dömd då ska man inte få utöva någon som helst sport svensk om  Svenske MMA-stjärnan dömd till dagsböter
  • Inte mer än rätt. Utmanar man Internets frihetskämpar får man fan skylla sig själv med. Jag själv hade nog inte slutat med personuppgifter etc utan jag hade nog fortsatt ännu längre så hade han nog inte yttrat sig om terrorism utan bönat och bett på bara knäna om att sluta... seeb3 om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • Haha! Rätt åt dig kioskmongo! Johanna om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • Hej Rawan . måste prata med dig. Anna om  Bronsmedalj till taekwondotalang
  • gl out there brother Haidish om  Ny svensk klar för UFC
  • För ca 10år sedan ropade man inte terrorist åt frihetskämpar, de kallades för rebeller. Men sedan kriget mot terrorismen drog igång har folk tappat verklighetsförankring.

    Öppna ögonen, läs mellan raderna, sök egen information.

    Suck om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • He so mad =) Erik om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • Uppenbart att de är terrorister? Var det därför han utmanade anonymous? om  UFC-bossen hackad av Anonymous
  • RESPEKT! MC IDEOT om  "Kampsport borde vara för alla"
  • Kör hårt! MC IDEAOT om  Ny svensk klar för UFC
  • Så mycket homofobi är det ju inte. Vi skojar ju om hur gay BJJ kan se ut hela tiden på klubben. Sen måste man ju inte "komma ut" på klubben, det är ju lika givet att det inte är sexualiserat när man rullar med nån tjej på sparringen. Skulle man säga "ja, jag tänder på tjejer" hela tiden, så hade det blivit lite akward.(varför säger den här personen det här). Så nej, man måste inte "komma ut" i kampsporten, om man inte absolut måste ragga på gymmet. A om  "Kampsport borde vara för alla"

I kommentarer på Nyheter24 är du själv ansvarig för vad du skriver. Läs mer i vår policy om kommentarer!

Sportnyheter