Runar Sögaard
Runar Sögaard glömde radera alla bilder på flickvännen. - Foto: Stella Pictures. Bilden är ett montage.

Runar Sögaard hann inte radera alla bilder: "Beyond pinsamt"

När Runar Sögaards flickvän sedan 11 månader tillbaka avslöjades som en bluff så skyndade han sig att radera alla spår efter henne. Men några bilder glömde han att ta bort.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev

Det har helt enkelt inte varit Runar Sögaards år. Den 31 januari föll domen – den norska predikanten döms till fängelse i två månader då han befinns skyldig till penningtvättbrott, något som Aftonbladet rapporterade om.

Runar tog emot totalt 72 000 kronor från en person som lurat till sig pengarna genom bedrägerier mot bland annat äldre. 

Nyheter24 tog då del av förundersökningsprotokollet, och det stod snabbt klart att pengarna som Runar fick in på kontot satte guldkant på hans tillvaro. I alla fall under ett par dagar. Det första han gjorde var att ta ut ett par tusen från en bankomat i Solna. Sedan begav han sig till en pantbank och köpte en guldkedja för 32 000 kronor. Guldkedjan av Ankarmodell i 18 karats guld vägde 48,9 gram.

Runar Sögaard tog ut flera tusen kronor från en bankomat. Bildkälla: Polisens förundersökningsprotokoll
Runar Sögaard fick in 72 000 kronor på kontot. Bildkälla: Polisens förundersökningsprotokoll

Därefter handlade han för 155 kronor på Systembolaget och besökte senare den exklusiva chokladbutiken Betsy Sandberg på Lidingö. Utöver det så blev det en exklusiv middag för nästan 3 000 kronor på restaurangen Grill i Stockholm. Senare samma kväll gjorde han en betalning på 2 565 kronor till lyxhotellet Haymarket i Stockholm. Kanske avslutades lyxmiddagen med en hotellnatt?
 
Efter att Runar senare åkte Bolt, tog ut några tusenlappar från en bankomat, betalat en telefonräkning och gjort några mindre inköp på Ica Maxi i Nacka och Coop vid Stadion så var pengarna slut.

På mindre än två veckor hade Runar gjort av med alla pengarna. Den 7 juli 2023 var hans saldo mindre än 10 kronor. Bildkälla: Polisens förundersökningsprotokoll

Runar själv menade då att anklagelserna var "fake news" och att han var oskyldig. Men Tingsrätten tyckte alltså annorlunda och dömde honom till fängelse. Runars advokat Mark Safaryan har i en kommentar till Aftonbladet sagt att de kommer att överklaga domen och att Runar känner sig "oskyldigt dömd".

Runar Sögaard fängelse – vilken anstalt satt han på?

Det här blir inte första gången bakom murarna för Runar, som tidigare avtjänat ett fängelsestraff på ett år och tre månader. Då dömdes han för bokföringsbrott och grovt skattebrott. Hans tid i fängelse var långt ifrån friktionsfri, och efter bråk med allt från fängelsechefer och andra intagna tvingades han byta anstalt flera gånger.

Runar ställde in sig på anstalten Svartsjö som är en öppen anstalt. Där blev han irriterad på att fängelsechefen inte var kristen, försökt rymma och bråkade med andra intagna om text-tv. Här fick han enligt Aftonbladet fem varningar.

Efter alla varningar så flyttades han till anstalten i Täby som är en så kallad "klass-tvåa", alltså säkerhetsklass 2. Där blev han inte långvarig. Efter några månader flyttades han till Österåker. Där hungerstrejkade han i 23 dagar, har han berättat för Aftonbladet.

Efter hungerstrejken bar det av till nästa anstalt: Asptuna. Där drar han på sig flera varningar.

Runar delade fängelse med Lasermannen och Jackie Arklöv

Han flyttades sedan till Beateberg, och där drog han också på sig flera varningar. Han hamnade även i isoleringscell då han varit hotfull mot både intagna och personal, rapporterade Aftonbladet.

Den sista tiden på sitt straff avtjänade Runar på anstalten Storboda i Rosersberg. Där sitter enligt Uppsala Nya Tidning fångar som Lasermannen John Ausonius och Malexander-mördaren Jackie Arklöv.

Anstalten Storboda i Sigtuna utanför Stockholm blev Runars sista anhalt. Bildkälla: Henrik Montgomery/TT Bild

Runar Sögaards flickvän Lena Söderberg var en AI 

Nu förbereder sig Runar Sögaard för sin andra volta, men det är inte det enda huvudbry Runar har. I samma veva har flera medier rapporterat att den flickvän Runar Sögaard har haft i 11 månader har visat sig vara en AI. På Instagram har Runar kallat henne för Lena Söderberg, men efter att tidningen Hänt grävde i detaljerna kring Runars påstådda flickvän så kunde de konstatera att bilderna på "Lena" till 99 % risk var skapade av en AI.

Runar
Runar skrev ofta om sin "flickvän" – som visade sig vara en AI. Bildkälla: Instagram/runarsogaard
Runar
Runar önskade "sin flickvän" Lena grattis på födelsedagen. Bildkälla: Instagram/Runar Sögaard

Runar Sögaard har raderat de flesta spåren och bilderna av "Lena", men Instagramkontot Kändisar Kommentarer som i över ett år har följt Runar och hans "flickvän" på sociala medier har på sitt konto delat några av de nu raderade bilderna på sin Instagram.

Bilderna på Runars flickvän Lena Söderberg

Stina, som driver kontot Kändisar Kommenterar, skriver:  

"Jag har såklart följt Runar och hans AI-flickvän med stort nöje sista året. Har nu gått igenom mina gamla screenshots och Runars sparade storys, som han missat radera.
För mig har det funnits lite olika alternativ till hur det hela har gått till? Var stackars Runar catfished? Eller var det en tjej som, så många andra, gillar att snygga till sig själv med AI eller var det rakt av Runar själv som skapade "Lena Söderlund"?".

Lena Söderlund
Lena Söderlund var en AI. Bildkälla: Instagram/Lena Söderlund

Under hösten så var både Runar och "Lena" på Storliens högfjällshotell tillsammans, så därför tror inte Kändisar Kommentarer på teorin att Runar skulle ha blivit utsatt för catfishing.

"Sen kunde jag även hitta "Lenas" AI bild från Högfjällshotellet på andra konton, men då från ett hotell i Tyskland? Så där försvann även alternativet att det var Lena som fixade sina bilder. Runars bilder på Lena skiftade även VÄLDIGT mycket och det är inte svårt att se att det är inte samma person på bilderna. Men det tyngsta beviset måste väl ändå vara musikvalet till bilden när Lena tar sin jägarexamen? Bra jobbat Lena!".

Lena
Lena fanns aldrig på riktigt. Bildkälla: Instagram/Lena Söderlund
Lena Söderlund
Den här bilden la "Lena Söderlund" upp. Bildkälla: Instagram/Lena Söderlund

"Sen kunde jag även hitta "Lenas" AI bild från Högfjällshotellet på andra konton, men då från ett hotell i Tyskland?", skrev Kändisar Kommenterar

I kommentarsfältet möts Stina, som driver kontot, av hejarop från följare som är imponerade av hennes gräv.

"Guldspaden nu", "Nej men lägg av!" och "På riktigt asbra gräv. Det här gör mitt liv bättre" är några reaktioner, medan festfixaren och medieprofilen Alexander Erwik kommenterar "Beyond pinsamt". 


stats