Nicci Hernestig, 25, arbetar som influencer och postar flitigt på sina sociala medier. Hon var även aktuell i TV4:s Förrädarna 2023.
Det var i Niccis podcast "Korten på bordet", som hon har tillsammans med sin mamma Jeanette Hernestig, 51, som kritiken vällde in - nu också orosanmälningar.
Nicci Hernestig i kritikstorm - ber om ursäkt
I avsnittet diskuterade Nicci sin 1-åriga dotter Chiaras matvanor. Hennes uttalande fick lyssnarna att höja på ögonbrynen.
– När maten är slut, då är den slut. Vi jobbar på det, för hon blir ju hysterisk när hon får för sig att maten är slut, även fast maten kanske inte är slut än, sa Nicci i podcasten.
Mamma Jeanette tillägger då att Chiara alltid brukar få en banan.

Nicci mötte en mängd kritik efter uttalandet, vilket ledde till att hon lade upp en video på TikTok där hon förklarar sig ytterligare och ber om ursäkt.
– Jag ber om ursäkt, det var inte så jag menade. Chiara älskar mat och hon får äta mängder med mat. Men i mitt fall handlar det om att jag ger henne massor med mat, men i och med att hon äter så fort är det viktigt för mig att låta maten sjunka ner innan jag ger henne massa mer, förklarar Nicci.
Nicci Hernestig förklarar uttalandet om dottern: "Ont i magen"
Nicci berättar i videon att hon tidigare gav dottern massor med mat, vilket istället ledde till att Chiara fick ont i magen. Hon förklarar att de nu hittat ett koncept där dottern inte längre får ont, genom att låta dottern andas mellan att hon får mer mat.

– Chiara får självklart mer mat om hon är hungrig, men oftast när maten väl sjunkit ner i magen efter en stund så brukar hon vara mätt. Är hon inte det så får hon självklart mer mat eller en banan, säger Nicci i klippet.
Nicci menar att hon aldrig låter dottern gå hungrig, och att hon alltid vill dotterns bästa. Hon berättar att hon älskar sin dotter mer än allt annat.
– Jag vill inget annat än att hon ska må bra och vara frisk, att folk tror något annat är ju egentligen bara absurt.
MISSA INTE: Därför tror tittarna att Morberg kommer tillbaka
Nicci Hernestig om soc: "De är så välkomna hem till oss"
Uttalandet har nu resulterat i mängder av orosanmälningar berättar Nicci.
– Så nu kommer soc att komma hem till oss, och de är så välkomna hem till oss och se hur Chiara har det och hur allt går med matandet. Det är liksom inga konstigheter, säger Nicci.
Hon förklarar att hon tycker det är bra att socialen får se hur de har det, men att hon framöver inte kommer att prata om Chiaras utveckling mer på sina sociala medier. Hon menar att hon trodde att Instagram var ett ställe där alla kunde hjälpas åt och inte skicka massa orosanmälningar.
– Med det sagt lovar jag er att jag ger min dotter mat, hon får äta hur mycket hon vill. Hon mår jättebra, det är inga konstigheter.