Christopher Wollter är en välkänd skådespelare som har medverkat i flera svenska produktioner. Vi har sett honom i många populära filmer och serier som exempelvis "Heder" och "Lyckoviken". Han är sedan år 2005 gift med skådespelaren Julia Dufvenius.
Tillsammans släppte paret, under 2025, boken "Välkomna till vårt äktenskap". Där bjuder paret in läsarna till baksidan av deras relation. De skriver om otrohet, lögner och skam. Christopher Wollter har varit otrogen flertalet gånger under relationen med Julia.
I en intervju med Dagens Nyheter under 2025 berättar Christopher om hur de träffades. Året var 1998, de träffades på en fest på en studentpub.
– När jag minst anade det så stod hon där. Det var en bomb som slog ned i mitt liv där och då. Vi gick hem tillsammans och det blev snabbt en känsla av ett vi, sa Christopher till Dagens Nyheter.

Christopher Wollter om missbruket
Poddduon i podcasten "Dumma Människor" med Lina Thomsgård och Björn Hedensjö har nyligen börjat med ett nytt poddkoncept, "DUMMA HJÄRTAT", där Christopher Wollter blir premiärgästen. Poddduon bjuder, i det nya konceptet, in kända svenskar som tar med sig ett relationskopplat bekymmer.
För de som inte vet har Christopher Wollter öppnat upp sig om sitt sexmissbruk, som har varit orsaken till hans många otroheter. Christopher börjar med att berätta om hans liv från början.
– Första negativa konsekvensen, stora negativa konsekvensen för mig det var när jag var 22. Då hade inte jag kunnat ha en relation på sju år, säger Christopher och fortsätter:
– Jag hade så här en ungdomsförälskelse som lämnade mig. Jag hade väldigt djupa hål av övergivenhet i mig och när hon lämnade mig så blev jag, jag blev helt knäckt och stängde av.
Han berättar även hur livet efter missbruket fungerar för honom.
– Jag går ju på två möten i veckan i dag, har gjort det i sexton år. Om jag hade sagt att jag har koll på detta nu då hade vår relation dalat ordentligt, säger Christopher.
– Idag känner jag mig fri och jag vet vad jag behöver göra, det är som två helt olika världar. Men framförallt att få föra det vidare att bryta det mönstret mot sina barn.
Han berättar även att parets barn har tagit perioden efter boksläppet bra.
.jpg)
.jpg)


.jpg)