Nyheter24
Annons

Let's dance-profilen ombord på dödliga flygkraschen i USA

Publicerad: 1 apr. 2026, kl. 11:56
Uppdaterad: 1 apr. 2026, kl. 12:04
Profilen befann sig ombord på planet som kraschade in i en ambulans. Foto: Yuki Iwamura /AP/TT

Charlotte Jørgensen blev ett känt ansikte för många när hon 2005 tävlade i den amerikanska upplagan av långköraren "Let's dance". 

Dansprofilen bekräftar nu att hon var en av passagerarna på det flygplan som nyligen var inblandat i en allvarlig olycka i USA där två människor dog, vilket Expressen var först med att uppmärksamma. 

Olyckan inträffade när passagerarplanet kolliderade med en brandbil direkt på en landningsbana i New York. Totalt befann sig 71 personer ombord på flygplanet när katastrofen var ett faktum.

Både piloten och andrepiloten avled till följd av kraschen. Samtidigt fick 41 av passagerarna föras till sjukhus för vård.

Charlotte Jørgensen hyllar piloterna

I ett känslosamt inlägg på Instagram väljer nu Charlotte Jørgensen att hylla piloterna som hon menar räddade passagerarnas liv.

Annons

”Jag är skyldig mitt liv till två modiga själar – kapten Antoine Forest och försteofficer Mackenzie Gunther – de offrade sina liv för att vi andra skulle få leva. Jag står i tacksamhetsskuld till dem och mina tankar går till deras familjer”, skriver hon.

Hon berättar också öppenhjärtigt om den svåra tiden efter den dramatiska händelsen, och hur chocken gradvis har övergått i sorg och utmattning.

”Den natten kände jag ingenting eftersom adrenalinet pumpade genom kroppen, men dagarna efter har varit tuffa – fysiskt, mentalt och känslomässigt”, förklarar Jørgensen. 

Annons


Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Let's dance-profilen ombord på dödliga flygkraschen i USA