Influencern Hanna Friberg, 31, har på senaste skapat rubriker var hon än har gått. Är det inte som en av de medverkande i realityn Girls of Stockholm så är det när hon avslöjade att en av hennes icks är killar som har med sig matlåda – något som skapade en jättedebatt.

I podden Måndagsvibe så underhåller hon tillsammans med vapendragaren Lojsan Wallin de tusentals lyssnarna – och det var på poddens Instagram som Hanna nyligen avslöjade att hon drabbats av något lite kanske mindre trevligt. Nämligen en monsterstor vagel.
– Jag har också haft under ögat men den här är som en stor jävla boll, berätta Hanna i ett klipp som podd-duon delat på sin Instagram.
– Och den bara växer och växer, säger Hanna.
I kommentarsfältet möts hon av stöd och tips från följare som reagerar på vageln.

"Neeej de där kan va de värsta jag sett", "Denna vagel måste älska dig som sååååååå många andra" och "Hoppas den blir mindre snart,ser ut att göra jätteont" var några reaktioner.
Andra kom med husmorskep som att hon ska testa att dutta på sitt eget saliv eller spräcka hål på den.
Specialistläkaren om vageln – och vad man kan göra
Chamali Dinapurna är specialistläkare inom ögon på Aleris. För Nyheter24 förklarar hon hur en vagel uppstår – och varför man får den.

– En vagel, eller hordeolum, uppstår när en talgkörtel i ögonlocket blir inflammerad. Inflammationen orsakas i regel av bakterier, oftast stafylokocker, säger hon.
Dinapurna berättar att det finns två typer av vagel – en yttre som sitter i ögonlockskanten, i basen av ögonfransarna. Den beror på en inflammation i en hårsäck och syns ofta som en öm knöl i kanten av ögonlocket. En inre vagel sitter längre in i ögonlocket och orsakas av en inflammation i en talgkörtel.
Vad är det för symptom?
– Vanliga symtom är att det gör ont och att området är ömt och varmt. Man kan få en lokal svullnad eller att hela ögonlocket svullnar upp. Ofta syns något varliknande i mitten av svullnaden och det kan kännas som att det skaver i ögat. Om vageln spricker kan det komma var, och i vissa fall kan synen bli suddig, till exempel om vageln är större och trycker mot ögat, säger Dinapurna till Nyheter24.
Hon berättar att det också finns något som kan likna en vagel – något som kallas chalazion.
– Den uppstår på grund av en tilltäppt talgkörtel och kan ibland börja som en vagel. Skillnaden är att en vagel oftast är smärtsam och sitter i kanten av ögonlocket, medan ett chalazion oftast inte gör ont och sitter längre upp i ögonlocket.
Smittar de?
– Nej, vaglar smittar inte. De orsakas visserligen av bakterier, oftast stafylokocker, men det är bakterier som redan finns naturligt på huden. Det handlar därför inte om en smittsam infektion som sprids mellan personer, utan om en lokal inflammation i en talgkörtel i ögonlocket. Risken att få vagel kan öka vid till exempel ögonlocksinflammation, torra ögonlock eller hudsjukdomar som akne och rosacea. Även faktorer som att gnugga ögonen kan spela in. För att minska risken kan man tvätta händerna ofta, undvika att röra ögonen, ta bort smink ordentligt och rengöra ögonlockskanterna regelbundet, särskilt om man ofta får vaglar.
Kan det bli aktuellt med operation?
– De flesta vaglar går över av sig själva och kräver ingen behandling. Besvären är ofta som värst under de första två till tre dagarna och brukar sedan successivt minska. Vageln torkar oftast ihop inom en till två veckor, men det kan ta längre tid innan knölen försvinner helt. Egenvård är förstahandsbehandling. Värme och försiktig massage av ögonlocket kan hjälpa till att öppna upp den tilltäppta talgkörteln och påskynda läkningen. Det är viktigt att inte klämma på vageln, säger Chamali Dinapurna till Nyheter24,
Hon säger att om vageln är stor eller besvärlig så kan man behöva kontakta vården. Då kan det bli aktuellt med behandling med antibiotika och ibland även steroider. Detta särskilt om det finns bakomliggande besvär som ögonlocksinflammation eller rosacea.
– Om vageln inte försvinner och fortsätter att orsaka besvär kan den i vissa fall opereras bort. Det blir oftast aktuellt först om den har funnits kvar under en längre tid, upp till ett halvår, säger Chamali Dinapurna till Nyheter24.
Vi hoppas att Hanna snart slipper sin vagel!




